Dalius Drėgva (1989–2019). Ištuštėjimas, medis, 2016. (L. Vasiliauskaitės-Rožukienės nuotr.)

Dešimtoji Gurgučio paroda – saviraiškos laisvei ir išėjusiam draugui atminti

Laimutė Vasiliauskaitė-Rožukienė.

Kas tas Gurgutis? Taip vadinama vidinė liejinio forma tuščiai ertmei sukurti. „Gurgutis startavo prieš dešimt me­tų, tai buvo geras laikas, daug kas star­tavo”, – per parodos atidarymą kal­bėjo kuratorė, jaunųjų skulptorių glo­bėja Regina Violeta Šimulynienė.

Kūrybos laisvė. Nuo 2010 m. šiame projekte dalyvavo apie trisdešimt menininkų. Iš pradžių buvo rengiami bronzos liedinimo simpoziumai, vėliau pasiūlyta jauniesiems patiems rinktis medžiagas ir kurti tai, ką nori. „Nes geriausiai pavyksta tada, kai kuri pats sau, o ne pagal užsakymą”, – Regi­na Šimulynienė prisiminė savo vyro skulptoriaus Šarūno Šimulyno (1939–1999) kūrybinę patirtį.

Menininkai. Šiemet ji pakvietė septynis jaunosios kartos skulptorius, kurie specialiai kūrė galerijos erdvėms, laisvai rinkosi temas, medžiagas bei naujas formas: su šviesa ir garsu. Į šią jubiliejinę parodą „Gurgutis 8/9” pakviesti Jonas Aničas, Marius Bumbulis, Dalius Drėgva (1989–2019), Martynas Gaubas, Matas Janušonis, Tauras Kensminas, Laurynas Skeisgiela, Rusnė Šimulynaitė.

„Čia savos chebrytės nėra”, – kalbėjo kuratorė. Tiesa, anksčiau būdavo dalyvių atranka, o dabar tiesiog kviečiami savo kūryba dėmesį atkreipę kūrėjai. „Su kai kuriais susipažinome akis į akį prieš kabinant parodą”, – sako R. Šimulynienė.

Kad pilvai negurgtų, menininkams bus atlyginta. Kuratorė Regina Šimulynienė „perkando” autorių teises: jau dvejus metus juos remia Kultūros taryba. Kadaise ji labai pasipiktino, kai vienos mugės metu išgirdo, kad menininkai negali nekurti – taigi juos galima išnaudoti. „Ne,” – nusprendė ji. Už sunkų darbą ir idėjas, jų autorystę ir eksponavimą menininkai turi būti skatinami finansiškai, jiems turi būti atlyginama. Ir išreikalavo: už darbų rodymą visiems bus sumokėti autoriniai atlyginimai (surinkti autoriniai mokesčiai už parodymą).

Išėjusieji yra su mumis. Nespėjusio sudalyvauti projekte „Gurgutis 8/9” skulptoriaus Daliaus Drėgvos (1989–2019) kūrybą – jo skulptūrą ir kitus darbus – šioje parodoje pristato trumpas grafikos dizainerės Rusnės Šimulynai­tės videofilmas. 2017 m. Šv. Jono galerijos erdvėse jis rodė daugybę savo dar­bų… Menininkas per 2016 m. rengtą parodą yra sakęs: „Kūryba man yra stiprių vidinių emocijų išraiška. Nemalonus prisiminimas asimiliuojasi su aplinka ir virsta kūriniu”.

Tauras Kensminas Daliui Drėgvai skiria kūrinį Namai pačiame galerijos Meno niša centre – iš gelžbetonio ir elektros instaliacijos. Betoninėje dėžė­je deganti šviesa – tarsi užuomina apie namų jaukumą, o virš jos besiraigantys suvirinti vamzdžiai – tarsi medžių šakos ar nutylėti dūmai, taigi geležis susijusi su sunkiomis emocijomis, tačiau interpretuojama ir optimistiškiau. Tai gyvos, vitališkos formos iškilimas virš griežtos, mirusios formos. „Norėtųsi tikėti, jog mirtis – tai tik laikinas etapas, iš kurio toliau kyla gyvybė ir niekas nelieka sąstingyje. Prisimindamas, koks galingas ir kupinas gyvybės buvo bičiulis, skulptorius Dalius Drėgva, šį darbą noriu skirti jam”.

Martynas Gaubas yra Gurgučio senbuvis, dalyvavęs bronzos liedinimo simpoziumuose. Šiuo metu jis dirba prie pernai mirusio skulptoriaus Romo Kvinto neužbaigtų darbų. Martynas šioje parodoje iš aliuminio išliejo „Širdį”, subadytą kardais, rapyromis, peiliais. „Lietuviškas religinis motyvas, viena vertus. Bet subadyta širdis primena ir oro balioną, kuris vis tiek kyla, nesprogsta. Optimistinis darbas, sakyčiau”, – tikina M. Gaubas.

Laurynas Skeisgiela, šiuolaikinio meno atstovas, savo patirtimi dalinasi fotografijose, kuriose – architektūriniai modeliai. Kūrinys „Dramblio kaulo bokštas” skirtas padėti reflektuoti ir suvokti aplinką, joje vykstančius procesus. ,,Paradoksalu tai, jog ši erdvė reflektuoja pati save, ištrindama konkretaus laiko ir vietos nuorodas iki dekoratyvios, plokščios abstrakcijos”, –  teigia jis.

Dabar madinga kurti iš ledo, smėlio ar pasitelkus vandenį, vėją… Kuria tai, kas laikina. Projektas „Gurgutis” padeda perprasti amato subtilybes ir amžinąsias vertybes. Jo darbai bus ilgam.

P.S. Reginai Violetai Šimulynienei padeda „Kūrybinių idėjų” komanda ir jos šaunios dukros Ūla ir Rusnė. 

Tauro Kensmino „Namai”. (Nuotrauka iš interneto)