Įrašo akimirka: operos choristai ne tik puikiai dainavo, bet ir dalijosi gera nuotaika, džiaugsmu. (Čikagos lietuvių operos nuotraukos)

Force Majeure nesustabdė noro kurti šventę

Virginija Petrauskienė.

Neilgo, maždaug pusvalandį trunkančio šventinio renginio metu skamba ne tik Čikagos lietuvių operos choro (vad. Nida Grigalavičiūtė) ir solistų atliekamos populiarių operų ištraukos. Atlikėjas Egidijus Bavikinas, kuris dar šių metų pradžioje turėjo atvykti į Čikagą ir dainuoti planuojamoje Georges Bizet operoje „Carmen”, savo pasirodymą ir sveikinimus siunčia iš Kauno. Jis nufilmuotas dainuojantis tuščioje salėje. Tačiau sveikindamas už Atlanto esančius kolegas ir žiūrovus, atlikėjas išreiškia ne tik viltį, bet ir įsitikinimą, kad pandemija baigsis ir gyvenimas grįš į savo vėžes. „Iki greito pasimatymo Čikagoje”, – pažadėjo E. Bavikinas.

Baigiantis metams, JAV LB Krašto valdybos pirmininko A. Urbonavičiaus ir Kultūros reikalų tarybos vadovės G. Kniežos sveikinimai ir padėkos.

Prieš koncertą ir jo metu sveikinimus siunčia JAV Lietuvių Bendruomenės krašto valdybos pirmininkas Arvydas Urbonavičius, Kultūros reikalų tarybos pirmininkė Giedrė Knieža, iš Lietuvos – žmonės, kurie palaiko ryšius ir bendradarbiauja su Čikagos lietuvių opera: muzikologė Danutė Petrauskaitė, atlikėjas Deivis Norvilas su žmona Renata, dirigentas Vytautas Lukočius…

Šio šventinio koncerto vedėjas – kino dokumentininkas Arvydas Reneckis priminė apie tai, jog dar balandį planuota „Carmen” premjera neįvyko dėl Force Majeure, arba „nenugalimos jėgos” – pasaulinės pandemijos. Tačiau neapleidžia viltinga nuojauta, kad ši Force Majeure nesustabdė operos narių noro kurti šventę žiūrovams. Internetu stebint smagų ir puošnų koncertą, atrodo, kad jis parengtas vienu atsikvėpimu – greitai ir sklandžiai.

Apie tai, kaip buvo surengta ši šventė operos mylėtojams, „Draugui” pasakojo Čikagos lietuvių operos valdybos vicepirmininkė ir viena iš projekto autorių – Daina Miežlaiškis.

Daina, kada ir kaip kilo idėja surengti virtualų koncertą? Kas jo iniciatoriai ir autoriai?

Paprastai kasmet Čikagos lietuvių operos atlikėjai metų pabaigoje surengdavo „gyvą” koncertą, į kurį susirinkdavo nemažai žiūrovų. Tai būdavo proga ne tik parodyti, kokių naujų kūrinių parengėme, bet ir galimybė sukaupti lėšų naujam operos pastatymui. Šiais metais dėl pandemijos subyrėjo visi mūsų planai. Pavasarį teko atšaukti numatytą G. Bizet operos „Carmen” premjerą, nors viskas buvo parengta tam, kad galėtume iš Lietuvos atsikviesti pagrindinius atlikėjus – Egidijų Bavikiną, Jovitą Vaškevičiūtę, režisierių Nerijų Petroką, dirigentą Vytautą Lukočių ir choreografą Donatą Bakėjų. Buvome sumokėję pinigus už jų vizas ir lėktuvo bilietus.

Čikagos lietuvių operos choro vadovė N. Grigalavičiūtė.

Nors tokia įvykių eiga yra labai nelinksma, tačiau nusprendėme, kad vis vien reikia surengti šventę – virtualų mūsų atlikėjų pasirodymą. Norėjosi pralinksminti žmones, nes pavargome vien nuo tų blogų kasdieninių naujienų, nuo žinių apie tai, kad  visame pasaulyje daugybė žmonių serga. Vien nuo tos informacijos apie susirgimus galima pačiam susirgti. Taigi projektą kūrėme kartu su operos choro vadove Nida Grigalavičiūte, kuri atrinko kūrinius, bei Žygiu Janus, jis atliko visą tą nemenką techninį darbą. Tokioje grupėje buvo labai smagu dirbti. Būdavo, dėliojame su Nida programą ir žiūrime į Žygį, ką jis pasakys – techniškai įmanoma įgyvendinti mūsų idėją, ar ne. Labai norėjome šį renginį nufilmuoti ir parodyti žiūrovams iki Naujųjų metų. Šis koncertas buvo skirtas paminėti ir šių, 2020 metų svarbų jubiliejų – Lietuvos operos 100-metį. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras ir Čikagos lietuvių opera yra išaugę iš tų pačių šaknų, nes SSRS vėl okupuojant Lietuvą, į Vakarus pasitraukė apie 30 operos solistų ir beveik pusė baleto trupės. Į JAV pasitraukę lietuvių muzikai 1956 įkūrė Čikagos lietuvių operą, kuri 2021-aisiais švęs savo 65-erių metų sukaktį.

Tikriausiai tai buvo labai nauja patirtis? Stebint jūsų nufilmuotą šventę, kyla įvairių klausimų. Pavyzdžiui, prieš operos dalyvių pasirodymą – trumpai savo šventines mintis išsako kartu susėdę ir kalėdiškai pasipuošę JAV LB Krašto valdybos pirmininkas Arvydas Urbonavičius ir Kultūros reikalų tarybos pirmininkė Giedrė Knieža. Nejaugi tam, kad nusifilmuotų trumpame siužete, pirmininkas atvyko iš Nebraskos valstijos?

Šį virtualų renginį planavome  jau iš anksto. Tad įžanginį A. Urbonavičiaus ir G. Kniežos žodį bei jų šventinius sveikinimus nufilmavome likus gerokai laiko iki Kalėdų ir Naujųjų metų. Pasinaudojome proga, kai pirmi­ninkas buvo atvykęs į Čikagą kitais reikalais: padabinome aplinką kalėdiškai ir  padarėme įrašą. Tikrai, šio koncerto parengimas ir filmavimas mums visiems buvo labai nauja ir įdomi bei nelengva patirtis. Esame labai dėkingi mūsų operatoriui ir programos vedėjui Arvydui Reneckiui už profesionalų video montažą.

Filmuojamas šokėjų grupės pasirodymas.

Negalėjome neatsižvelgti į tai, kad, vis dėlto, burtis didelėmis grupėmis gali būti nesaugu. Todėl dainavo ir filmavosi tie operos nariai, kurie sąmoningai apsisprendė, kurie jautėsi saugūs ir sveiki. Bet kartu žinojo, kad, galbūt, šiek tiek rizikuoja savo sveika­ta. Kai kurie vyresnio amžiaus mūsų žmonės nusprendė, jog nenori dalyvau­ti, nes baiminasi, nesijaučia saugiai ir mes tą jų sprendimą labai gerbiame.

Buvo filmuojama „gabalėliais”, paskui – montuojama. Buvo daug įvairaus techninio darbo. Žinoma, kai kas šiame koncerte pamatys klaidų, kai kas gal išsakys kritikos. Bet mes viską darėme pirmą kartą, todėl ir toks koncerto pavadinimas – „Tokio pokylio dar nebuvo”. Be mūsų entuziastingų choristų, solistų, šokėjų ir vadovų joks projektas nebūtų įgyvendintas. Labai džiaugiamės, kad subūrėme tiek talentingų, energingų dalyvių. Kartu mes – jėga!

Nors jūsų renginys Youtube kanalu rodomas dar tik kelias dienas, jis jau sulaukė beveik 1 000 peržiūrų. Vadinasi, reikia sveikinti projekto autorius ir atlikėjus – žmonės laukė šio reginio.

Koncerto pabaigoje – naujametiniai linkėjimai. Iš k.: Čikagos lietuvių operos choro vadovė N. Grigalavičiūtė, Valdybos pirmininkas Mindaugas Razumas ir vicepirmininkė D. Miež­laiškis.

Tikrai smagu, kad koncertas sulaukė žiūrovų dėmesio (norintys jį pasižiūrėti Youtube kanalu, paieškos langelyje gali įrašyti: Čikagos lietuvių opera 2020 Koncertas Tokio pokylio nebuvo). Palyginimui galima pasakyti, kad jeigu rengiamas „gyvas” Čikagos lietuvių operos koncertas, reikia surinkti bent 1 000 žiūrovų, kurie įsigytų bilietus ir tas koncertas ar operos spektaklis pasiteisintų, atsipirktų. Nes vien norint pasamdyti gyvai grojantį orkestrą, reikia turėti 60 tūkstančių dolerių. Todėl esame dėkingi Lietuvių Fondui, JAV LB Kultūros tarybai, mecenatams ir visoms operą remiančioms organizacijoms už tą paramą mūsų kolektyvui.

Labai tikėtume, kad žiūrintys mūsų koncertą internetu, išgirs ir jame nuskambantį prašymą paremti Čikagos lietuvių operą. Mes turime savo „Facebook” svetainę ir esame paskelbę pinigų rinkliavą. O tie, kurie nesinaudoja FB, tačiau nuspręstų padėti operai išgyventi, gali su mumis susisiekti elektroniniu paštu operalt@gmail.com ir mes parašysime, kokiais būdais galima mus paremti. Tik noriu pasakyti, kad mes nenuleidžiame rankų ir tikime, kad kuriam laikui atidėti Čikagos lietuvių operos projektai bus įgyvendinti.

Ačiū už pokalbį, linkiu, kad greičiau ateitų tas laikas, kai sulauksime „gyvo” jūsų koncerto.

Operos choristai.