Parodos atidaryme kalba Prezidentas Valdas Adamkus.
Parodos atidaryme kalba Prezidentas Valdas Adamkus. (Organizatorių nuotr.)

JAV ir Lietuva švenčia 100 metų draugystę

Algis Vaškevičius.

Paroda „Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius”.
Paroda „Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius”.

Šiaulių Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje atidaryta Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų bičiulystės šimtmečio puslapius atskleidžianti paroda „Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius”. Prieš tai ši paroda buvo eksponuojama Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniuje, o iš Šiaulių ji toliau keliaus po visą Lietuvą ir pasieks Telšius, Panevėžį, Druskininkus, Jurbarką, Visaginą, Marijampolę, Alytų ir kitus miestus.

Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui skirtą parodą kūrė JAV ambasada Lietuvoje, Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus suburta istorikų komanda kartu su Fulbright moksliniu darbuotoju iš JAV Charles Perrin. V. Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius Arūnas Antanaitis sakė „Draugo” korespondentui, kad dirbama buvo išties daug ir pavyko surengti išskirtinę parodą, kurią pamatys visa Lietuva

„JAV ambasada paskelbė konkursą ir pasiūlė suteikti paramą tokios parodos parengimui. Mes subūrėme stiprią istorikų komandą, į kurią įėjau ir aš, ir istorikai Eugenijus Balandis, Giedrius Janauskas, taip pat Ilona Bučinskytė, kartu dirbo ir Fulbright stipendininkas iš Amerikos Charles Perrin, kuris šiuo metu dėstytojauja Vytauto Didžiojo universitete. Mes atrinkome dešimt svarbiausių temų, kiekvienas istorikas kuravo tam tikras sritis. Jau šiemet sausį sužinojome, kad mūsų paraiška nugalėjo konkurse ir gausime ambasados paramą parodai surengti. Darbas buvo įdomus, medžiagos įvairiuose archyvuose radome labai daug ir tik dalį jos, pačios įdomiausios panaudojome šioje parodoje”, – sakė direktorius.

V. Adamkus ir JAV ambasadorė A. Hall.
V. Adamkus ir JAV ambasadorė A. Hall.

Nacionalinė M. Mažvydo bibliotekoje parodos atidarymo metu dalyvavo ir JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall, ir Prezidentas Valdas Adamkus. Susirinkusiuosius muzikiniu kūriniu pasveikino Fulbright programos studentas, trimitininkas Dovas Lietuvninkas, atlikęs Jono Tamulionio kūrinį „Monologas”. Įdomu tai, kad šio iš JAV, Čikagos atvykusio studento prosenelis Alfonsas Pimpė buvo Pirmosios Lietuvos Respublikos politikas, IV Seimo narys, o jo prosenelė buvo Elžbieta Kudirkaitė, Vinco Kudirkos jauniausioji sesuo.

Nacionalinės bibliotekos direktoriaus pavaduotoja informacijos išteklių ir paslaugų plėtrai Sandra Leknickienė, tardama sveikinimo žodį, susirinkusiems priminė, kad su JAV kultūros ir mokslo institucijomis biblioteka bendradarbiauja jau ne vieną dešimtmetį, tą ryšį ypač stiprina išeivijos pastangos.

Prezidentas V. Adamkus pabrėžė tvirtą moralinę JAV poziciją dėl Lietuvos laisvės. „Moralinį įsipareigojimą Lietuvai nepripažinti okupacijos JAV išlaikė visą laiką. Nors buvo ir daugiau tokių šalių, nė viena kita neišlaikė tokios tvirtos pozicijos per visą okupaciją”, – tvirtino Prezidentas.

Direktorius A. Antanaitis Prezidentui V. Adamkui pasakoja apie parodos eksponatus.
Direktorius A. Antanaitis Prezidentui V. Adamkui pasakoja apie parodos eksponatus.

Kūrybinės komandos vardu kalbėjo jos vadovas, mokslininkas dr. Ch. Perrin. „Mano tyrinėjimo kryptis – Lietuvos istorija. Dirbdamas prie šios parodos sužinojau daug naujų dalykų. Todėl tikiuosi, kad ir kiekvienas iš jūsų šiandien sužinos ką nors naujo”, – sakė mokslininkas.

Naujoji paroda išsamiai atskleidžia per šimtmetį brandintų ir puoselėtų JAV ir Lietuvos santykių dinamiką. Parodos kūrėjai surinko unikalius dokumentus, fotografijas ir kitą istoriografinę medžiagą, vaizduojančią svarbiausius bendros istorijos faktus ir galbūt mažiau girdėtus pasakojimus apie Lietuvos ir Amerikos santykių dinamiką bei istorines asmenybes, formavusias bei lėmusias šiuos santykius.

„Man pačiam rengiant šią parodą kai kas buvo mažiau žinoma ir net netikėta. Mes norėjome ne tik parodyti išeivijos įtaką Amerikoje, lietuvių indėlį į Amerikos kultūrą, bet ir papasakoti įdomias istorijas, parodyti draugystės ryšius tarp lietuvių ir amerikiečių. Šiandien jau gal primiršta jūreivio Simo Kudirkos, kažkada iš rusų laivo peršokusio į amerikiečių, istorija, bet ją atgaivina paroda, ją atgaivins ir šiemet pasirodysiantis dokumentinis filmas ‘Šuolis’.

Vėl priminsime Lietuvos krepšinio rinktinės ir amerikiečių roko grupės ‘The Greatful Dead’, kuri finansavo rinktinės kelionę į olimpines žaidynes Barcelonoje istoriją. Tų įvairių jaudinančių istorijų yra tikrai nemažai, ir apie tai taip pat norėjome priminti šioje parodoje”, – teigė A. Antanaitis. 

Stenduose pristatomas ir laikraštis „Draugas”.
Stenduose pristatomas ir laikraštis „Draugas”.

Pasak jo, parodai pavyko rasti unikalių ir iki šiol mažai kam žinomų dokumentų. Tarp jų – ir Prezidento Kazio Griniaus sūnaus Liūto Griniaus pasirašytas ir į DP stovyklą Vokietijoje išsiųstas iškvietimas būsimajam Lietuvos prezidentui Valdui Adamkui atvykti į Ameriką bei kiti.

Paroda leidžia pažinti amerikiečius ir lietuvius per juos vienijančias tarpvalstybinės ir kultūrinės veiklos sritis – meną, sportą, ekonomiką, saugumą ir diplomatiją. Nauju žvilgsniu parodoje pažvelgiama į lietuvių išeivijos Amerikoje ir jos vaidmenį įkūnijant svarbiausias lietuvių viltis ir lūkesčius tarpukario metu, per sovietų okupaciją bei Lietuvai atkūrus nepriklausomybę. Be to, paroda atskleidžia Lietuvos ir Amerikos mokslininkų, menininkų ir sportininkų ryšius, bendrus jų sumanymus, kuriuos vienijo siekis dalintis abi šalis praturtinančia patirtimi.

JAV ambasadorė A. Hall, atidarydama parodą, pabrėžė, kad jai didelė garbė būti JAV ambasadore Lietuvoje tokiu metu, kai Lietuva švenčia valstybingumo atkūrimo šimtmetį. Pasak jos, pastaruosius šimtą metų Jungtinės Valstijos su pasididžiavimu vadino Lietuvą savo drauge.

Parodos stendai keliaus po visą Lietuvą.
Parodos stendai keliaus po visą Lietuvą.

„…Ši paroda skirta pagerbti vyrus ir moteris abiejose Atlanto pusėse, pašventusius savo gyvenimus kultūriniams, ekonominiams ir politiniams ryšiams tarp mūsų šalių. Esame skolingi jiems padėką, taip pat ir jums, Prezidente Adamkau.

Norėčiau padėkoti visam Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos darbuotojams, taip pat ir Fulbright moks­lininkui iš JAV Charles Perrin, už jūsų didelį darbą surandant vaizdo medžiagą, istorijas ir kitą informaciją, kuri įkūnija mūsų dvišalių santykių istoriją.

Taip pat norėčiau padėkoti Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai už suteiktą erdvę šios parodos atidarymui, prieš jai pradedant savo kelionę per dešimtį šalies miestų. Ši paroda keliaus po Lietuvą pasakodama mūsų partnerystės ir draugystės istoriją tūkstančiams mokinių. Amerikos žmonių vardu noriu padėkoti Lietuvai už šimtą metų draugystės ir palinkėti dar šimto metų”, – sakė ambasadorė.

Parodą lydi ir filmuota medžiaga iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo apie legendinį Amerikos lietuvių krepšininką Praną Lubiną, taip pat įrašytas pokalbis su Nobelio premijos laureatu, lietuvių kilmės mokslininku ekonomistu profesoriumi Robert J. Shiller. Apkeliavusi Lietuvą, ši paroda grįš į Kauną ir Prezidento V. Adamkaus bibliotekoje-muziejuje bus eksponuojama nuolat.