CENTRAS - Kultūra - JAV karių gerumo misija – Susitikimas su amerikiečių kariais Paparčių Šv. Juozapo šeimos vaikams paliko nepamirštamų įspūdžių
Paparčių Šv. Juozapo šeimos vaikai pozavo su amerikiečių kariais.
Paparčių Šv. Juozapo šeimos vaikai pozavo su amerikiečių kariais. (JAV ambasados Vilniuje nuotraukos)

JAV karių gerumo misija – Susitikimas su amerikiečių kariais Paparčių Šv. Juozapo šeimos vaikams paliko nepamirštamų įspūdžių

Rasa Sėjonaitė.

Kai užaugsiu, būsiu kareivis ir pats dėvėsiu tokius batus.
Kai užaugsiu, būsiu kareivis ir pats dėvėsiu tokius batus.

Vis dažniau kartojasi žinios apie luošinamus ir žudomus Lietuvoje vaikus. Praėjusią savaitę Lietuva gedėjo patėvio žiauriai nužudyto keturmečio berniuko. Kėdainių tragedija sukrėtė visus, privertė susimąstyti ir dar kartą įvertinti, kokioje aplinkoje auga dažnas Lietuvos  vaikas ir ar visose šeimose jis yra saugus? Šiandien valdžios atstovai gali nurimti tik dėl tų vaikų, kurie užuovėjos sulaukia pas pavienius globėjus, nedideliuose Lietuvos miestelių veikiančiuose vaikų dienos centruose arba specializuotuose šeimų namuose.

Vieni tokių yra Paparčių Šv. Juozapo šeimos namai, įsikūrę Kaišiadorių rajone. Juose šiuo metu yra priglausti 24 vaikučiai, kurie čia gyvena nuolat. Dar 29 vaikai ateina kasdien ir po pamokų laiką leidžia vaikų dienos centre. Taip pat Šv. Juozapo šeimos namuose iki pusės metų nuolat gyvena apie dešimt jaunų ką tik pagimdžiusių mamų. Šios moterys, dažniausiai neturinčios socialinių įgūdžių, čia sulaukia tinkamos paramos ir patarimų, kaip prižiūrėti naujagimius.

Taigi, šią savaitę visos šios Lietuvą  sukrėtusius tragedijos akivaizdoje be galo prasmingu tapo iš pirmo žvilgsnio gal visai ir nežymus, bet labai svarbus įvykis.

,,Paparčių Šv. Juozapo šeimos namai sulaukė neįkainojamos dovanos. JAV karių  vizitas mūsų nedidelėje kaimo vietovėje tikrai ne metų, o turbūt amžiaus įvykis. Reikėjo pamatyti vaikų akis ir jų susižavėjimo kupinus žvilgsnius”, – neslėpė džiaugsmo šeimos namų socialinė darbuotoja Rūta Kanclerytė.

JAV ambasados Vilniuje darbuotojų lydimas JAV karių būrys iš 2D Battalion (Airborne) 503D Infanitry ,,The Rock” kartu su Šv. Juozapo šeimos namų mažaisiais praleido įspūdžių kupiną popietę. Amerikiečiai kariai vaikams pasakojo apie savo tarnybą, vaišino juos kareivišku sausu daviniu, leido pasimatuoti kareiviškus batus, kamufliažinius švarkus, mokė maskuoti veidą nuo priešų.

„Makiažas”.
Toks „makiažas” reikalingas kariams, dalyvaujantiems karinėse pratybose.

,,Didžiausio vaikų dėmesio sulaukė JAV karių batai. Jie negalėjo atsistebėti, kaip tokia lengva ir iš plonos medžiagos pagaminta avalynė nepraleidžia vandens ir yra atspari šalčiams”, – pasakojo R. Kanclerytė.

Sulaikę kvėpavimą vaikai klausėsi pasakojimų apie tai, kaip kariai įsirengia iš šakų guolį ir žiemą sugeba miegoti miške po atviru dangumi. Amerikiečiai mažiesiems pasakojo apie savo artimuosius, apie namuose laikomus gyvūnėlius, rodė šeimų nuotraukas. Vaikai vaišino karius lietuvišku mieliniu pyragu ir arbata, o atminimui padovanojo rankų darbo suvenyrus gaidelius, kad svečiai prisimintų, jog Šv. Juozapo šeimos namuose lankėsi Gaidžio metais. Vėliau JAV kariai kartu su  auklėtiniais  lauke žaidė futbolą, lietuviškus ir amerikietiškus vaikų žaidimus. Susitikimas vyko JAV ambasados Vilniuje iniciatyva.

,,Šiltas ir jaukus susitikimas pralėkė lyg viena akimirka, palikdama nuostabius prisiminimus, kurie Šv. Juozapo šeimos namų auklėtiniams, net neabejoju, liks giliai širdyje”, – pasidžiaugė R. Kanclerytė. Ji įsitikinusi, kad panašūs susitikimai padeda ugdyti patriotines vaikų vertybes, skiepyti meilę Tėvynei ir leidžia suvokti kiekvieno piliečio pareigą ją ginti. Tokie susitikimai ypač svarbūs tiems mažyliams, kurie yra gimę socialinės rizikos šeimose, kuriems nuo mažens teko patirti smurtą ir nepriteklių. Po tokių susitikimų jiems kario įvaizdis siejasi su teisingumu, gebėjimu apginti silpnesnį ir jokiu būdu nerodyti jėgos, skriaudžiant kitą.

Visiems buvo labai smagu!
Visiems buvo labai smagu!