Fotografas Laimis Urbonas su bičiulėmis: Nijole Adler, Jolanta Saudargiene, Audrone Gucevičiene.

JUODA IR BALTA

Vilma Kava.

Fotomenininkas Laimis Urbonas trejus metus fotografuoja Joffrey Ballet šokėjus ir savo menu laužo stereotipus. (Visatos Rupeikos ir Vilma Kavos nuotraukos)

Ši lietuviška meno sala atsirado kaip tik prieš metus. Vita Sireikis Lockporte, ramiame vidurvakarių miestelyje, geriausias dienas skaičiavusiame, kai iš čia buvo valdomas Illinois ir Michigan kanalas (jungęs Didžiuosius ežerus su Mississippi upe ir Meksikos įlanka), nusprendė įkurti studiją ir meno galeriją. Taip gimė Expressive ART Center, ART Gallery (1000 S. Hamilton St., Lockport, IL). Ištikimi „Draugo” skaitytojai gali Vitą prisiminti iš šio laikraščio puslapių – prieš šešiolika metų ji dar dirbo redakcijoje. 

Vitos Sireikis studija per šiuos neįprastus karantino metus rado savo stilių. Vasarą kvietė vaikus į kūrybos stovyklą, suaugusieji įprato rinktis į aktyvaus meno vakarus, parodas, gyvos muzikos koncertus studijos kiemelyje, čia veikia jogos mokytojų mokykla. 

Rugsėjo 12 dieną, šeštadienį, meno centre suspindėjo fotografo Laimio Urbono darbų paroda „Black and White”. Žmonės į parodą rinkosi kaip į iškilmes, pasiilgę ir meno, ir buvimo kartu, kai daugybė renginių tiesiog atšaukti iki neapibrėžto laiko.

Įprasta manyti, kad moters kūnas – estetiškas, o vyro – ką jau ten. Fotomenininkas  Laimis Urbonas trejus metus fotografuoja Joffrey Ballet šokėjus ir laužo stereotipus. Meninėse nuotraukose matai simbolius, kodus, harmoniją, proporcingą žmogaus kūną, gebėjimą išreikšti mintį ir jausmą, talentą kurti.

Meno puoselėtoja Vita Sireikis bendrauja su „Chicago Mother’s Foundation” vadove Edita Zasimauskaite. Organizacija padeda vaikams, sergantiems vėžiu, Lietuvoje ir JAV. Vakaro organizatoriai dalį renginio pelno skiria šiai organizacijai.

Laimis Urbonas jau yra surengęs kelias personalines parodas. Dailės muziejuje Pasaulio lietuvių centre 2017 metais jis eksponavo kelionių seriją; panašią parodą 2018 metais surengė ir Salt Lake City, Utah. Fotografas dalyvauja Čikagos menininkų jungtinėse parodose Bridgeport Art Center, Edgewater Gallery 1070, įvairiose etninėse miesto galerijose ir studijose.

Menininkas yra išleidęs ir fotografijų knygą apie Lietuvą, kur sukaupti darbai iš dviejų kelionių į Tėvynę. Planuoja, kai vėl važiuos į gimtinę, aplankyti daugiau regionų ir leidinį papildyti.

Laimis Urbonas sako, iš fotosesijų su Joffrey Ballet artistais yra atrinkęs apie 200 tinkamų kadrų, dalį jų eksponavo parodoje, dalį demonstravo kaip besikeičiančias skaidres. Baleto šokėjų vyrų fotografijų yra daugiau, jie noriai ateina dalyvauti foto sesijose, o moterys – ne taip aktyviai. Lietuvio nuotraukas Joffrey Ballet naudoja renginių programėlėse ir trupės viešinimo reikmėms. 

Projektas su Joffrey Ballet šokėjais nėra baigtas procesas. Laimis planuoja fotosesiją ne studijoje, o gamtoje, netradicinėje baletui aplinkoje. Pasiruošimas užima laiko: reikia atidžiai patikrinti vietas, įsitikinti, kad jos saugios, suderinti sesiją su šokėjų užimtumo grafiku.

Brazilų kilmės profesionalus Joffrey Ballet šokėjas Edson Barbosa, tarsi atgijęs iš fotografijų modelis, „Black and White” parodos dalyviams atliko keletą modernių šokių. Kaip šokėjas sakė, teatre jam dažnai tenka dramatinės rolės, vis reikia mirti scenoje. Čia – viskas taip arti, matai meistriškumą, judesių tikslumą, išbaigtumą, absoliutų balansą ir menininko perduodamą energiją. Bravo.

Brazilų kilmės Joffrey Ballet šokėjas Edson Barbosa yra daugelio Laimio Urbono fotografijos darbų modelis. Jo išraiškinga judesių plastika ir profesionalumas sužavėjo žiūrovus.

Edson Barbosa, juokais mokęs žiūrovus angliškai balerūnus vadinti „prince”, sakė, kad baleto sezonas sustabdytas, šokėjai repetuoja, lavinasi, tačiau spektaklių šiais metais nebus.

Fotografas Laimis Urbonas nuotraukas parodoje pateikęs nauju metodu, išpopuliarėjusiu prieš dvejus ar trejus metus – ant metalo. Tai aukštos kokybės fotografija, tarsi stiklas, nuotraukos be rėmelių, kuria modernų interjerą. Kai jos apšviestos, šokėjas, regis, išlips iš paveikslo, ribų nėra.

Menininkas rengia ir draugų bei šeimų fotosesijas, įamžina įvairius gyvenimo įvykius, naudoja modernias pateikimo technologijas – ir ant fotopopieriaus, ir ant drobės, jungia fotografiją su kompiuterine tapyba. Patį labiausiai traukia kelionių fotografijos ir architektūra, miestas, gatvės. Svarbu – ne pagal taisykles, artistiškai.

Laimis Urbonas nepaprastai patenkintas „Black and White” paroda. Sako, daug kas jį kalbino, uždavė klausimų apie meną, fotografiją, atėjo susidomėję, ir tas labiausiai jį džiugina.

Galiu pasakyti, kad sužavėti buvo ir žiūrovai. Vitos ir Laimio kūrybinis duetas sukūrė vakaro magiją. Prie to prisidėjo ir puikaus balso dainininkė Sierra Bunny, ir „Bravo Bites” vaišės. Nuostabu, kad dalį renginio pelno menininkas skiria Chicago Mothers Foundation – organizacijai, kuri rūpinasi vėžiu sergančiais vaikais Lietuvoje. Tai Laimio Urbono gyvenimo filosofija – menas turi pasitarnauti kitiems. 

Po parodos, pirmadienį, fotomenininkas Laimis Urbonas šventė gimtadienį.

Ilgiausių metų, Meistre.

„Chicago Mother’s Foundation” atstovės Giedrė Lenčiauskas, Elona Matuzienė, Julija Mrazauskienė bei meno mylėtojai prancūzai Manuel ir Muriel Reymond.
Expressive ART Center, ART Gallery studijos Lockporte savininkė Vita Sireikis kalbina fotografą Laimį Urboną.
„Black and White” buvo galima pamatyti Čikagos lietuviams dar mažai pažįstamoje meno erdvėje – Expressive ART Cen- ter, ART Gallery.
Vita Sireikis ir Laimis Urbonas.