verslas

Iš kairės: ,,Arvi ir Ko” vadybininkas Martynas Urbaitis, ,,Lithuanian Trade Office” atstovė JAV I. Bublienė ir bendrovės ,,Mark Doyle/Betco” viceprezidentas susitikime Vilniuje.


Lietuvos verslininkų kelias į JAV rinką sutrumpės?

LORETA TIMUKIENĖ

Iki šiol Lietuva neturėjo oficialių verslo atstovų JAV – mūsų šalies verslininkai kelią į Jungtinių Valstijų rinką skindavosi patys. Dabar JAV rinkoje norintys dirbti verslininkai pagalbos gali kreiptis į Jungtinių Amerikos Valstijų ,,IB International Inc.” prezidentę, ,,Lithuanian Trade Office Inc.” atstovę, Lietuvos Respublikos generalinę garbės konsulę JAV Ingridą Bublienę ir Jungtinių Amerikos Valstijų ,,Lithuanian Trade Office Inc.” Liną Klimavičių – jie yra VšĮ „Eksportuojanti Lietuva” dešinioji ranka Amerikoje. Šie žmonės yra ne tik gerai susipažinę su Amerikos rinka, verslo metodika, bet ir turi plačius ryšius JAV verslo srityje.

I. Bublienė įsitikinusi, kad Lietuva turėtų kuo geriau išnaudoti visas eksporto galimybes. Ji sako: ,,JAV yra didžiausia pasaulio importuotoja, tad logiška, kad ši šalis yra antroji, su kuria ‘Eksportuojančioji Lietuva’ pasirašė sutartį. Amerikoje yra milžiniška rinka su įvairiomis galimybėmis, čia atsiveria daugybė neišnaudotų nišų.” Lietuvos valdžia šiandien stengiasi sukurti sąlygas darbo vietoms ir pastatyti šalį ant stipresnių ekonominių kojų, tad Ūkio ministerija per savo padalinį ,,Eksportuojanti Lietuva” įsteigė ,,Lithuanian Trade Office” Čikagoje. ,,Tokia atstovybė jau veikia Kazachstane, darbą netrukus pradės atstovai Nyderlanduose, Lenkijoje”, – sako ,,Eksportuojančioji Lietuva” generalinis direktorius Paulius Lukauskas.

Specialistai teigia, jog Lietuvos bendrovės turi per mažai pinigų ir patirties, kad savarankiškai pasiektų galutinį Amerikos vartotoją ar patektų į tiekėjų grandinę. I. Bublienė įsitikinusi, jog ,,partnerius užsienio rinkose reikia medžioti”. Norint įsitvirtinti Amerikos rinkoje ir pasiekti galutinį vartotoją, dažnai yra reikalinga didelė pinigų suma. Juk tam, kad pasiektų galutinį vartotoją, bendrovėms tenka savo gaminius siūlyti per atstovus, platintojus ir gamybos bendroves, kurios panaudoja importuotą prekę savo galutiniam gaminiui.  Medžioklė gali būti vykdoma įvairiais būdais, priklausomai nuo gaminio, kurį norima eksportuoti į šį kraštą. Daug kas priklauso nuo siūlomo gaminio, varžovų ir paklausos. I. Bublienė įsitikinusi, kad kai kada reikės atlikti marketingo apžvalgą ir rinkotyrą.

* * *

I. Bublienė ir L. Klimavičius turi nemažą verslo konsultavimo ir tarptautinės prekybos plėtros patirtį. Buvo smalsu sužinoti, kokios pagalbos dažniausiai prašo mūsų šalies verslininkai. Pasak I. Bublienės, Lietuvos verslininkai apskritai yra veržlūs ir dažnai bando patys patekti į naujas rinkas, tačiau neretai jie kreipiasi pagalbos ir patarimų ir į verslo žinovus kitose šalyse. Dažnai klausiama, ar turime ryšį su konkrečia bendrove ar importuotoju, teiraujamasi, kokioje parodoje pasiūlytume dalyvauti. Lietuvos verslininkus domina ir kiti klausimai, susiję su marketingu, pardavimo ryšiais, konkurentais.

Be abejo, verslo sąlygos Lietuvoje ir JAV skiriasi. Pasiteiravome, ar tai nekliudo mūsų šalies verslininkams įsitvirtinti šioje šalyje. I. Bublienė sako, kad Amerikoje įsteigti naują bendrovę tereikia keleto dienų ir mažos pinigų sumos, o Lietuvoje tai užtrunka gana ilgai. Be to, Lietuvoje mokesčių sistema nepastovi, kas metai keičiasi, įstatymai išleidžiami net atgaline data. Amerikoje visa administravimo sistema daug paprastesnė, nes per porą šimtų metų yra jau patikrinta ir nusistovėjusi, čia yra didelis kvalifikuotos darbo jėgos pasirinkimas ir rinka su milžinišku vartotojų skaičiumi.

* * *
Amerikos rinkoje matome didžiulį pasirinkimą importuotų gaminių. Vis dėlto galima paspėlioti, kokie Lietuvos gaminiai gali sudominti JAV gyvenančius vartotojus, ar vis dar galima žaisti ,,lino ir gintaro korta”. I. Bublienė šyptelėjo, išgirdusi tokį klausimą. Ji sako, kad linas ir gintaras – mūsų, lietuvių, pamilti gamtos produktai. Šiandien ši produkcija sėkmingai įėjusi į Amerikos rinką per įvairius tiekėjus, o bendrovė ,,Linen &Me” net turi savo stendą didžiausiame pasaulyje dizaino centre ,,Merchandise Mart” Čikagoje. Tai pirma Lietuvos bendrovė, ten atvėrusi duris.  I. Bublienė įsitikinusi, jog ne vienas Lietuvos gaminys gali rasti rinką šiame krašte, taip pat – ir įvairios paslaugos. Amerikos krantus iš Lietuvos yra pasiekę įvairūs maisto gaminiai, baldai, lazeriai, naftos produktai, drabužiai, alkoholiniai gėrimai, keramika, linas, gintaras.

„Eksportuojanti Lietuva” atstovė sako, kad bus dedamos pastangos atverti duris naujiems gaminiams ir sustiprinti esančius verslo ryšius. Pasak įmonės atstovės, didžiausią dėmesį reikia skirti gaminiams, turintiems didele pridėtinę ar inžinerinę vertę. I. Bublienė įsitikinusi, kad varžytis Jungtinių Valstijų rinkoje su produktais iš Kinijos yra beprasmiška, turbūt dėl to viena iš įdomiausių pasisekimo istorijų yra lazerių produktai, labai sėkmingai eksportuojami iš Lietuvos į JAV.

„Reikia įsidėmėti vieną dalyką – į Ameriką neįmanoma ateiti vien tik siūlant mažesnę kainą. Tai žlugęs reikalas. Sėkmė lydės aukštos pridėtinės vertės, patentuotus, licencijuotus produktus, kurių JAV dar nėra arba kurie čia yra labai brangūs. Svarbu žinoti, kad Amerikoje daug dėmesio ir didžiąją biudžeto dalį gali tekti skirti rinkodarai, kas Lietuvos verslininkams nėra įprasta”, – sako L. Klimavičius. Atstovai taip pat pataria labai rimtai žiūrėti į intelektinės nuosavybės apsaugą – saugoti savo teises ir nepažeisti kitų. Jei gero sumanymo nepasisavins amerikiečiai, progos nepražiopsos kinai. Be to, vietinės bendrovės laikosi agresyvios intelektinės nuosavybės apsaugos politikos.

* * *
„Lithuanian Trade Office” (Lietuvos prekybos biuras) įsikūrė Čikagoje. Buvo įdomu sužinoti, kodėl pasirinktas būtent šis miestas. Pasak įmonės atstovų, buvo atsižvelgta į vietovės svarbą JAV verslo srityje. Nors Washington, DC – JAV sostinė, šis miestas yra daugiau politinis JAV centras. New York yra didžiausias JAV miestas, pasižymintis pagrindinėmis šalies finansinėmis įstaigomis, tačiau yra JAV pakraštyje, toliau nuo JAV gamybos centrų, susitelkusių prie didžiųjų ežerų JAV šiauriniame pakraštyje. Pasak verslo žinovės, šiuo metu daugelis bendrovių  pajudėjo į pietus, tačiau dar didžioji jų dalis liko ten pat. Čikaga dar vis yra gamybos ir verslo bendrovių centras. Mieste yra įsikūrę nemažai bendrovių būstinių, Čikagoje daugiau kaip 30 šalių turi savo prekybos atstovybes. Be to, Čikagoje yra Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas.

„Lithuanian Trade Office” teikiamos paslaugos bus mokamos, tačiau bendrovės atstovai sakė, kad nuolat bendraujama su ,,Enterprise Lithuania”, kurie turi galimybę kai kurias išlaidas už paslaugas Lietuvos klientams iš dalies padengti.

Vienas sėkmingiausių pastarojo meto Lietuvos bendradarbiavimo su kitose šalyse dirbančiais mūsų tautiečiais, ekonomikos atstovais, projektų – Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas (PLEF). Šis renginys subūrė lietuvius verslininkus iš viso pasaulio, jame dalyvavo ir I. Bublienė. Pasak verslininkės, buvo puiki proga išgirsti lietuvius specialistus, kurie  puikiai pristato Lietuvos ekonominę padėtį ir galimybes investicijoms ir eksportui. Prieš metus man pačiai dalyvaujant PLEF teko įsitikinti, kad šis renginys jo dalyviams suteikia puikią progą ne tik pasidalinti patirtimi, bet ir susipažinti su aukštas pareigas užimančiais lietuviais iš viso pasaulio. ,,Lietuvai mes visi esame reikalingi, o kuo artimiau pažinsime vienas kitą, tuo geriau išvystysime vis platesnį tinklą Lietuvos gerovei”, – įsitikinusi I. Bublienė.

* * *
Lapkričio mėnesį „Lithuanian Trade Office” kartu su VšĮ „Eksportuojančioji Lietuva” ir LR Ūkio ministerija bei Amerikos prekybos rūmais Vilniuje organizavo seminarą „JAV – svajonių šalis Lietuvos verslui? Patirtis, patarimai, perspektyvos”. Jame dalyvavo per 100 dalyvių. Šis renginys sutraukė tikrai stebėtinai gausų verslininkų būrį. Kaip sakė „Lithuanian Trade Office” partnerė, buvo ne tik išklausyti pranešimai, maloniai stebino dėmesys Amerikos rinkai. Seminare dalyvavo Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Vilniuje ekonomikos atašė ir Lietuvos verslininkai, kurie jau sėkmingai dirba Amerikos rinkoje. I. Bublienė įsitikinusi, kad Lietuvos verslo galimybės JAV yra nemažos. „Lithuanian Trade Office” jau sulaukė daug užklausimų iš Lietuvos verslininkų, prašančių pagalbos patenkant su savo gaminiais į JAV rinką.

Pokalbio pabaigoje I. Bublienės pasiteiravau, kokie, jos nuomone, bus šie metai Lietuvai, Amerikai, jos žmonėms. ,,Lietuva pamažu išbrenda iš ekonominės krizės, tačiau, deja, tai užtruks nemažai laiko. Amerika taip pat išgyvena ekonominį sunkmetį ir ši šalis dar greit neatsigaus. Ir vieni, ir kiti yra per daug prasiskolinę, tačiau tiek Amerika, tiek mūsų šalies valdžia deda visas pastangas, skatindamos investicijas, eksportą ir sukdamos ekonomikos ratą pirmyn. Manau, šios pastangos pagerins žmonių gyvenimą, ir mes viliamės, kad padėdami Lietuvos eksportui prisidėsime prie šio tikslo”, – gana viltingai baigė pokalbį garbės konsulė.

klima
,,Lithuanian Trade Office” atstovas JAV Linas Klimavičius.