bighouseDubai savo dangoraižiu 
pralenkė visą pasaulį

ALEKSAS VITKUS

Pirmus žingsnius Čikagoje žengiau šeštame XX amžiaus dešimtmetyje ir prisimenu, kokį įspūdį man ir mano vaikams tuomet padarė pirmą kartą aplankytas tuometinis aukščiausias to miesto dangoraižis – Chicago Board of Trade Building. 1931 metais statytas 605 pėdų aukščio pastatas, kurio trijų aukštų varinę viršūnę puošė romėnų mitologinės derlingumo deivės Ceres figūra.

Praėjo keleri metai, ir man atsirado proga pamatyti ir pakilti į patį viršų tuo metu aukščiausio visame pasaulyje New York pastato – Empire State Building. Apie jį buvau girdėjęs jau Lietuvoje, kad tai buvo 102 aukštų, 1,250 pėdų aukščiau dangoraižio. Taigi, net daugiau negu dvigubai aukštesnis negu Kauno radijo stoties 500 pėdų aukščio stiebai, kuriais mes Kauno gimnazistai labai didžiavomės.

Visa tai prisiminiau, kai neseniai spaudoje perskaičiau apie patį naujausią ir aukščiausią pasaulio pastatą, aukščiu beveik 1,000 pėdų pralenkusį visus savo varžovus. Jo statytojai ir savininkai, tik baigę statybą, paskelbė iki tol paslaptyje laikytą jo aukštį. Jei toks pastatas būtų pastatytas ne sauso oro klimato Arabijos pusiasalyje, o dažnai apsiniaukusioje Čikagoje, tai labai dažnai jo viršūnės net neįžiūrėtume.

Pastatas suprojektuotas žinomos Čikagos architektų firmos „Skidmore, Owings and Merrill”, o statytas bendrų Pietų Korėjos, Belgijos ir Jungtinių Arabų Emyratų statybos įmonių grupės. To nepaprasto pastato konstrukcija apačioje susideda iš trijų plačių skilčių, kurios, kildamos į viršų, vis siaurėja, sukasi lyg spyruoklė, ir taip sudaro labai grakščiai atrodantį, įspūdingą ir akiai labai malonų suderintą betono, plieno ir stiklo vaizdą. Todėl lieknasis Burj Dubai, nors gerokai aukštesnis už Willis Tower, grindų ploto turi gerokai mažiau – tik 3 mln. kv. pėdų... Konstrukcijos centre yra šešiakampė betono šerdis, kurioje telpa visi 19 keltuvų. Visiems aukštams sudarytas patogus vaizdas į aplinką. Pastatas sėdi ant 150 pėdų aukščio betono pamatų, susidedančių iš 194 polių.

Pirmieji 16 aukštų yra skirti „Armani” viešbučiui. Po to seka 91 aukštas gyvenamiesiems būstams, įstaigų patalpoms yra skirti 42 aukštai, kurie baigiasi 154-uoju aukštu maždaug 2,000 pėdų aukštyje. Pagrindinis restoranas yra 122 aukšte, o apžvalgos aikštelė įrengta 124 aukšte. Visa pastato viršūnė, apie 600 pėdų, yra išnaudota tik pastato mechaniniams įrengimams, ji taip pat bus naudojama TV, radijo ir kitokiai signalizacijai.

Oficialiai pastatas buvo atidarytas š. m. sausio 4 d., kai buvo praneštas jo tikrasis aukštis – 2,717 pėdų, o ne anksčiau minimos 2,684 pėdos. Seniai žinomas kaip Burj Dubai bokštas atidarymo metu buvo perkrikštytas į Burj Khalifa bokštą, taip pagerbiant kaimyninio alyva turtingo Abu Dhabi emyrato prezidentą Khalifa bin Zayed Al Nahyan, kuris neseniai išgelbėjo Dubai šeiką Mohammed bin Rashid Al Maktoum iš finansinės krizės. Bokšto pavadinime Dubai vardo nebeliko.

Triukšmingose bokšto atidarymo iškilmėse buvo išdidžiai pabrėžiama, kad aukščiausio pasaulio pastato savininkai yra arabai, ko nebuvo jau nuo viduramžių laikų, kai senojo Egipto Khufu piramidę (455 pėdų aukščio) Gizoje savo aukščiu pradėjo pralenkti pirmosios krikščionių pasaulio katedros, pvz., 1439 m. statytoji 472 pėdų aukščio Strasbourg Notre Dame katedra.

Praėjo net keli šimtai metų, ir 1876 m. ją pralenkė prancūzai su 495 pėdų aukščio Rouen katedra. Nenusileido nei vokiečiai, 1880 m. pastatę garsiąją 516 pėdų aukščio Koeln (Cologne) katedrą. Šioje pusėje Atlanto savo sostinėje Washington, DC, amerikiečiai 1884 m. pastatė savo pirmajam prezidentui George Washington paminėti jo vardo 555 pėdų paminklą. Jo 40 metų trukusią statybą trukdė prasidėjęs Amerikos pilietinis karas ir kiti politiniai partijų nesutarimai. Tuo metu šis marmuro ir granito paminklas (obeliskas) buvo aukščiausias visame pasaulyje statinys.

Po penkerių metų jį gerokai pralenkė 1889 m. pasaulinės parodos proga Paryžiuje iš plieno pastatytas 1,063 pėdų aukščio Eifelio bokštas, savo drąsia konstrukcija tapęs žinomiausiu visame pasaulyje. Apskaičiuojama, kad šį pasaulyje populiariausią bokštą iki šiol yra aplankę 200 mln. žmonių.

XX amžiaus pradžioje Amerikoje prasidėjo gausi dangoraižių statyba. Pirmiausiai atsirado Metropolitan Life Tower pastatas, jį pralenkė Woolworth pastatas. Statybos tapo tikra „Yankee” karštlige, kai 1928 m. buvo pradėta galvotrūkčiais statyti Chrysler pastatą. Dangoraižis kas savaitę augo keturiais aukštais, ir jau 1930 m. 1,046 pėdų milžino statyba buvo baigta. Deja, jau po metų jį pralenkė kitas New York milžinas – 1,250 pėdų aukščio Empire State Building, išlikęs aukščiausiu pasaulio pastatu iki 1972 m., kai New York buvo pastatyta daili pora World Trade Center pastatų, savo aukščiu pralenkusių Empire State Building bent šimtu pėdų. Abu pastatai sugriuvo iki pamatų per „al Qaeda” teroristinį 2001 m. rugsėjo 11 d. išpuolį.

Garsusis mūsų Čikagos 1,451 pėdų aukščio Sears Tower, pastatytas 1974 m., 2009 m. pakeitęs vardą į Willis Tower, buvo laikomas aukščiausiu pasaulio pastatu iki 1998 m., kai jį pralenkė Malaizijos sostinėje Kuala Lumpur pastatyta pora Petronas vardu pavadintų 1,483 pėdų aukščio bokštų.

Rungtynės dėl aukščiausio pasaulio pastato garbės nepasibaigė. Jau šitame šimtmetyje Taivanio sostinėje Taipei buvo pastatytas 1,667 pėdų aukščio Taipei 101 vardo pastatas. Bet ir jį neseniai pralenkė arabai su aukščiau minėtu Burj Khalifa pastatu Dubai mieste.

Kaip rašo architektas Baker, šio nepaprasto pusės mylios aukščio pastato kūrėjų tikslas nebuvo arogantiškas noras pastatyti aukščiausią pastatą pasaulyje, o tik troškimas įkūnyti aukščiausias pasaulyje viltis.

dub