avatar

Oskarai ,,Drauge”


RASA AVIŽIENIS

Šį sekmadienį, kovo 7 d., per JAV televiziją vyks viena iš žiūrimiausių laidų – kino filmų apdovanojimų įteikimas – 82-tieji ,,Academy Awards” arba paprasčiausiai ,,Oskarų” (,,Oscars”) įteikimai. Tai Holivudo (Hollywood) šventė, mums tai proga pamatyti žvaigždes: kas kaip apsirengę, kas ką atlydėjo, kas ką pasakė… ir galiausiai, kas pelnė prestižinį apdovanojimą ir atsistojo tarp iškiliausių amerikietiško kino meistrų. Ta proga trumpai apžvelgsiu šiemet pasiūlytus filmus.

Į geriausią metų filmą taikosi net dešimt filmų (ne penki, kaip praeityje). į apdovanojimams pasiūlytą sąrašą įtraukdama tokius filmus, kurie praeityje nesulaukė JAV kino akademijos dėmesio, kaip ,,9th District” (,,Devintasis rajonas”, fantastinis trileris apie ateivius), ,,The Blind Side” (,,Nematoma pusė”, įkvepiantis filmas apie jauną benamį afroamerikietį, kurį priglaudžia baltųjų šeima ir padeda jam sulaukti sėkmės žaidžiant amerikietišką futbolą. Šio filmo aktorė Sandra Bullock tikriausiai laimės geriausios aktorės ,,Oskarą”) ir ,,UP” (,,Aukštyn”, puikus animacinis filmas tiek vaikams, tiek suaugusiems), akademija tikisi pritraukti daugiau žiūrovų.

Filmas, ,,pakeitęs filmo meną visiems laikams”

Didžiausią pasisekimą (pagal žiūrovų skaičių ir parduotų bilietų surinktą sumą) kino istorijoje turintis ,,Avatar” (,,Įsikūnijimas”, rež. Džeimsas Kameronas (James Cameron)) yra tipiškas laimėtojas. Fantastinis trileris ,,Avatar” pradėtas rodyti kino teatruose su didžiule reklama. Filmas buvo kuriamas net 15 metų. Jis pralenkė iki šiol sėkmingiausią, taip pat Kamerono sukurtą filmą ,,Titanikas” (,,Titanic”). Ištisas savaites kino salės plyšo nuo žiūrovų. Tai tikrai savo vaizdu ir vaizdais stulbinantis, savo spalvomis ir šviesomis žavintis 3D animacinis filmas (filmą reikia žiūrėti su specialiais akiniais, norint įžvelgti visą meistriškumą). Man šurmulys apie šį filmą priminė prieš 30 metų technologiniais stebuklais ir naujovėmis žavėjusius filmus ,,Star Wars” (,,Žvaigždžių karai”), kurie irgi atseit ,,pakeitė filmo meną visiems laikams.”

Filme ,,Avatar” rodoma planeta Pandora. Ten nuostabi gamta, augmenija, kalnai ir gyvūnai. Ten mėlyni, taikūs vietiniai gyventojai Na’vi. Po jų stebuklingu medžiu slypi retas mineralas, kurio labai reikia žmogui Žemėje. Aktyviai rezgamas planas bet kokia kaina, nekreipiant dėmesio į vietinius gyventojus, tą mineralą iškasti. Herojus Džeikas (Jake), kojų nevaldantis karo veteranas, sėdintis vežimėlyje, įtraukiamas į ,,Avatar” programą, kurioje jis įkūnija žmogaus/Na’vi hibridą ir gali valdyti kojas. Jis išsiunčiamas į Na’vi pasaulį sužinoti daugiau apie vietinius ir kaip geriausiai prieiti prie geidžiamo mineralo. Jam kyla klausimas, ar susidraugauti ir dirbti kartu su vietiniais, ar tiesiog prievarta paimti, išvietinant gyventojus. Siužetas jau žinomas ir neoriginalus – tai ,,Dances with Wolves” (,,Šokis su vilkais”) ir ,,Pocahontas” (,,Pokahontas”), žinoma, Džeikas pamilsta vietinę Na’vi moterį, tik vykstantis erdvėse. Karininkai ir pramonininkai nori pasiekti savo tikslus bet kokiomis priemonėmis ir kuo greičiau. Ir čia užsimezga konfliktas, kurį filmo kūrėjai per ilgai sprendžia, kol galų gale išsprendžia.

Dėl filmo kilo įdomios kontroversijos. Amerikoje kilo nepasitenkinimas, kad filmas priešiškas Amerikai ir kariuomenei. (Aš žiūrėdama pagalvojau, kaip buvo pasielgta su Amerikos indėnais.) Kinijoje buvo uždrausta rodyti šį filmą, nes priverstinis vietinių Na’vi deportavimas filme pernelyg primintų žiūrovams priverstinį kinų iškraustymą iš mažų namelių, valdžiai stengiantis plėsti nekilnojamo turto verslą ir pramonę. Gal ir Rusijoje kilo panašus nepasitenkinimas? Be reikalo vertinant šį filmą buvo įžvelgta tiek daug politikos. Vatikanas kritikavo filmą dėl gamtos garbinimo.

Sprendžiant pagal praeityje geriausio metų filmo vardą laimėjusius filmus, pranašauju, kad, deja, nepaisant nuvalkioto siužeto, šiemet šią garbę laimės būtent ,,Avatar”.

Kitoks filmas apie karą

hurtlockerJei yra su filmu ,,Avatar” šiais metais galintis varžytis filmas, tai būtų ,,Hurt Locker” (,,Išminuotojų būrys”, rež. Katryna Bigelov (Kathryn Bigelow)). Tai filmas apie karą Irake. Prisipažinsiu, nelabai norėjau žiūrėti šį filmą. Bet jį vis dažniau minint spaudoje, kaip galimą ,,Avatar” nugalėtoją, susidomėjau. Iš tiesų tikėjausi kitokio filmo (gal daugiau sprogimų, šaudymų, kraujo…), bet tai, ką ekrane mačiau, labai paveikė ir sukrėtė. Tai kitoks filmas apie karą, originalus. Filmo pradžioje žiūrovui pasiūlomi žodžiai: ,,Karas – narkotikas”, ir matome, kaip filmo herojus Viljamas Džeimsas (William James) išties gyvena ir kvėpuoja savo užduotimi – išminuoti bombas. Dirbantis savo darbą, jis jaučiasi visagalis, kartais net nesilaikantis kariuomenės protokolo. Jis be šito negali gyventi. Filmas sukurtas siekiant sukelti ir laikyti įtampą, ir atskleisti karo realijas ir psichologinį baisumą. Įsijaučiame į visas žmogiškąsias reakcijas ir konkrečiu atveju sukeltus jausmus: baimę, terorą, drąsą, abejonę, klaidingus sprendimus, tarpusavio paramą, nepasitikėjimą, palūžimą, kabinimąsi į gyvenimą…

Filmas nesulaukė didelio pasisekimo kino teatruose. Gal jis per daug intelektualus? Jame nerodomos didingos pergalės, veikėjai nėra tik geri arba blogi. Režisierė Bigelov – ketvirtoji moteris, pasiūlyta geriausio kino režisieriaus apdovanojimui gauti ,,Oskarų” istorijoje. Nė viena iki šiol nėra laimėjusi. Tikiuosi, kad Bigelov bus pirmoji. (,,Avatar” režisierius Kameronas irgi yra pasiūlytas šioje grupėje). ,,Hurt Locker” aktorius Džeremis Renneris (Jeremy Renner) taip pat siūlomas gauti apdovanojimą už geriausio aktoriaus darbą.

Šiems laikams tinkantis filmas


upintheairLabiausiai man patikęs filmas buvo ,,Up in the Air” (,,Viskas ore!”, rež. Džeisonas Reitmanas (Jason Reitman)). Vyriškis Rajanas (Ryan) 320 dienų per metus praleidžia komandiruotėse, skraidydamas pirma klase po Ameriką. Jo darbas – pranešti žmonėms, kad jie atleisti iš darbo. Rajanas visaip saugo savo nepriklausomą gyvenimą, džiaugiasi prabangiais restoranais ir viešbučiais ir skelbia, kad gyvenime reikia atsikratyti prieraišumo daiktams ir emocijoms, t. y. žmonėms.

Ir štai jo gyvenime atsiranda dvi moterys: Natali (Natalie), jauna, ambicinga, nauja bendradarbė, kuri siūlo kompanijai įvesti telekonferencinį ryšį, kad nebereikėtų brangiai skraidinti žmonių; ir Aleks (Alex), žavi ir paslaptinga moteris, kuri taip pat dažnai skraido darbo reikalais po Ameriką. Abi grasina sudrumsti jo kruopščiai saugomą nepriklausomą gyvenimą. Rajano ir Natalijos bendravime vaizdžiai atsispindi kartų susikirtimas. O jo intymus ryšys su Aleks sukelia abejones dėl mylimo nepriklausomo, lengvabūdiško gyvenimo.

Tai šiems laikams labai tinkantis filmas. Daugelis arba išgyvena darbo netektį ir su ja susijusias problemas, arba baiminasi netekti darbo. Taip pat visi mes galime suprasti tarp kartų kylančius nesusipratimus. Už geriausio aktoriaus darbą ,,Oskarui” pasiūlytas aktorius Džordžas Klūnis (George Clooney), o geriausiam antro plano aktorės apdovanojimui gauti pasiūlytos abi moterys Vera Farmiga (Aleks) ir Ana Kendrik (Anna Kendrick) (Natali). Scenarijus labai gerai parašytas ir originalus, aktoriai vaidina įtikinančiai, ryšiai tarp jų naujoviški, nebanalūs. O ir filmo pabaiga nenuspėjama. Vertas visų pasiūlytų apdovanojimų, nors turbūt nieko nelaimės.

Pora kitų pastabų


juliaVisų numylėta aktorė Meryl Streep pasiūlyta geriausios aktorės apdovanojimui už Džuliją Čaild (Julia Child) vaidmenį filme ,,Julie & Julia”. Apie filmą esu jau anksčiau ,,Drauge” rašiusi ir tyliai viliuosi, kad Meryl sulauks trečiojo ,,Oskaro”. Ji apdovanojimams buvo pasiūlyta jau 16 kartų, bet laimėjo tik 2 kartus: už geriausią antro plano aktorės darbą filme ,,Kramer vs Kramer” (,,Krameris prieš Kramerį”) ir už geriausią aktorės darbą filme ,,Sophie’s Choice” (,,Sofijos pasirinkimas”). Tokios įžymybės kaip Katherine Hepburn ir Džekas Nikolsonas (Jack Nicholson) abu sulaukė 12 pasiūlymų ,,Oskarams” gauti.

Būtinai išsinuomosiu filmą ,,Precious” (,,Meilutė”) apie jaunos, storospreciouis, neraštingos afroamerikietės nepavydėtinai tragišką gyvenimą ir patirtą smurtą tiek iš tėvų, tiek iš bendruomenės, kurioje ji gyvena. Vienintelė viltis – ja susidomi pasišventusi mokytoja, kuri ją moko rašyti ir skaityti, ir atveria jai naujas galimybes. Šiuo filmu susidomėjau, kai perskaičiau vedamąjį ,,Newsweek” žurnale (2009 m. gruodžio mėn. 14 d.). Vedamajame šį filmą siūlo kiekvienam amerikiečiui pažiūrėti buvusio prezidento Džordžo Bušo (George W. H. Bush) žmona Barbara Buš, visą gyvenimą skatinusi raštingumo plėtrą. Pirmą kartą kine nusifilmavusi aktorė Gabourey Sidibe pasiūlyta gauti geriausios aktorės ,,Oskarą” už Precious vaidmenį.

Prieš rašydama šį straipsnį nutariau nors dar vieną filmą pažiūrėti. Labiausiai sudomino filmas ,,The Last Station” (,,Paskutinė stotis”) – biografinis vokiečių ir rusų sukurtas filmas apie žymaus rusų rašytojo Levo Tolstojaus (Lev Tolstoj) paskutiniuosius gyvenimo metus. Pagrindinė tema – Tolstojaus žmonos Sofijos Andrejevnos (Sofia Andrejevna) kova su pasekėju Vladimiru Čerkovu (Vladimir Čerkov) dėl Tolstojaus palikimo. Pats filmas ,,Oskarams” nepasiūlytas, bet pagrindiniai aktoriai Elena Miren (Helen Mirren), Tolstojaus žmona Sofija Andrejevna, ir Kristoferis Plumeris (Christopher Plummer) – Tolstojus, pasiūlyti gauti geriausio(s) aktoriaus/aktorės ,,Oskarą”. Abu tikrai verti apdovanojimo ir filmą tikrai verta pažiūrėti. Daugiau kitą kartą. O šiam kartui – smagaus ,,Oskarų” žiūrėjimo!

laststation