purseViktorijos Juodenaitės nuotraukos

Nauja rankinė pavasariui – kodėl ne lietuvių menininkės?

RAMUNĖ LAPAS

,,Mandee” parduotuvėse (jų tinklas yra Connecticut, Delaware, New Jersey, New York, Pennsylvania valstijose) jau pasirodė rankinės su ,,Figaro by Accessoir” prekiniu ženklu. Šių rankinių kūrėja – jauna kaunietė Aurija Petraitytė. Netrukus madingos, bet nebrangios ,,Figaro” rankinės pasirodys ir kitose jaunimui skirtose parduotuvėse – ,,Rainbow”, ,,Fabco”, ,,Forever 21”... Aurijos ir jos sužadėtinio Alexander Glibbery kompanija ,,Accessoir” dar labai jauna – ji įkurta tik praėjusį lapkritį, tačiau savo kūrybą niujorkietėms jaunoji menininkė pristato jau keletą metų. Paskutinė jos kolekcija buvo parodyta visiškai neseniai vykusios New York Mados savaitės metu. Siūlome susipažinti su kūrėja iš Lietuvos, sausakimšame mados pasaulyje aptikusią dar neužimtą nišą.

Mokslai, pradėti Kaune, tęsėsi New York mieste

handbagAurija Petraitytė į Ameriką atvažiavo 2002aisiais. Atvažiavo vasarai, po trejų metų studijų Kauno Technologijos universiteto Odos gaminių dizaino ir technologijos fakultete. Ir pasiliko. Mokslus tęsė jau New York, Fashion Institute of Technology (FIT), kur studijavo aksesuarų kūrimą. Aurija prisipažino, kad svajojo kurti batus, bet iškart po studijų gavo pasiūlymą dirbti vyriausia kūrėja vienoje rankinių kompanijoje. Išbuvo ten trejus metus, kol apsisprendė, kad laikas pačiai stotis ant kojų. Taip gimė Aurijos ir Alexander kompanija ,,Accessoir”, o pirmoji rankinių kolekcija pavadinta ,,Figaro”, buvo pristatyta klientams praėjusių metų lapkričio 1 d. Pasak jaunos kūrėjos, šioje sąjungoje jie abudu vienodai svarbūs – ,,kompanija negyvuotų, jeigu joje nebūtų kurio nors iš mūsų”. Aurija kuria eskizus, o Alexander, iš profesijos teisininkas ir bankininkas, ,,užsiima viskuo kitkuo, su kuo aš nenoriu susidurti”, t.y. visais verslo reikalais. Yra dar viena pagalbininkė – kūrėja, kuri padeda, kai Aurija nespėja ar reikia įgyvendinti kokį specialų projektą.

Klientai – visoje Amerikoje

,,Aš kuriu madą už prieinamą kainą. Tokios parduotuvės kaip ‘Forever 21’, ‘Rainbow’ yra mano klientai. Sukuriu kolekciją ir rodau ją savo studijoje. Ateina klientai, dažniausiai taip vadinamos ‘market week’ metu, išsirenka rankines ir jas užsako, – apie savo darbo ‘virtuvę’ pasakoja Aurija. – Tada užsakymai siunčiami į Kiniją, kur vyksta gamyba. Darau dideliais kiekiais mažomis kainomis.”

Dirba ji labai produktyviai – keturios kolekcijos per metus, ir kiekvienoje jų maždaug 150 rankinių. Kiekvieną savaitę kūrėja sukuria bent po 10 naujų modelių. ,,Išsiunčiu eskizus į Kiniją, ir po savaitės dviejų ateina pagamintos rankinės.” Artimiausia kolekcija bus pristatoma gegužės menėsį. Kur semiasi įkvėpimo tokiai daugybei eskizų? ,,Paprasčiausiai vaikščioju po parduotuves, – prisipažįsta ji, – žiūriu, ką didieji mados namai kuria. Vis dėlto mes nediktuojam mados, mes sekam aukštąją madą. Mano panelė nori turėti kažką panašaus kaip ir turtingos ponios, kurios gali nusipirkti rankinę už 2,000 dol. Todėl pasiūlau jai kažką panašaus ir madinga, bet už prieinamą kainą. Taip pat einu į klubus, žiūriu, ką jaunos merginos mėgsta, ką jos nešioja – čia irgi mano įkvėpimas.” O mėgsta jos visokius ,,metaliukus”: sagutes, užtrauktukus, grandines, grandinėles, ,,kuo daugiau metaliukų, tuo joms geriau”.

Aurijos rankinės pasklidusios po visas JAV. Vien ,,Rainbow” turi 1,200 parduotuvių Amerikoje ir Puerto Rico. Yra klientų Kanadoje. Europa, taigi, ir Lietuva – ateities dalykai. Su Lietuva Aurija bandė užmegzti verslo ryšius: ,,Prieš porą metų kalbėjausi su ‘Maximos’ rankinių užpirkėju, bet man pasakė, kad viskas vyksta tiesiogiai su Kinija.”

Gatvėje dažnai mato savo rankines

,,Man labai patinka, kai kokia 18 metų panelė eina su mano rankine. Pasaka! Taip gerai jaučiuosi, kai pamatau”, – atvirauja Aurija. Paklausta, ar dažnai tenka tai matyti, teigia, jog gan dažnai. ,,Prieš metus buvau Miami, – pasakoja ji, – tai ten tiek daug panelių nešiojo mano rankines. Galvojau, kas čia dabar darosi?” Savininkėms ji neatsiskleidžia, o tiesiog prieina ir pagiria jų skonį: ,,Oi, kaip man patinka Jūsų rankinė. Kur gavot?”

Ar Aurija nešioja savo kūrybą? ,,Nebūtinai. Aš kuriu ne sau, o kitiems. O pati – kas lieka, tą nešioju. Nors dabar, kai pradėjom ‘Figaro’, daugiau nešioju savo.”

,,Aš labai noriu susitelkti, pastatyti šitą liniją ant kojų, tada kitas žingsnis turbūt bus batai”, – teigia jaunoji kūrėja. Batų linija turės savo pavadinimą, nors irgi priklausys kompanijai ,,Accessoir”. Paklausta, kas – Beaumarchais ar Mozartas – įkvėpė rankines pavadinti ,,Figaro” vardu, Aurija nusišypso: ,,Prieš porą metų sėdėjau pliaže Graikijoj ir varčiau žurnalą ‘Madame Figaro’. Ir sakiau tada draugui: labai gražiai skamba – Figaro, kai turėsiu savo rankinių liniją, ją taip pavadinsiu.”

Siūlo ne tik daiktą, bet ir grožį

Aurijos studija įsikūrusi pačioje New York miesto širdyje – Manhattan. Ką gi, turbūt turėti savo studiją ir atsiduoti kūrybai yra kiekvieno jauno kūrėjo svajonė, tik ne visi prie jos priartėja taip greitai. Aurijai, atrodo, pavyko užčiuopti sėkmės gyslą.

,,Žmonės dažnai sako – o, čia pigios rankinės... Man nesvarbu, kad pigios. Kuriu tai, kas patinka man ir kas patiktų mano klientėms. Didžiuojuosi tuo, ką darau – nesvarbu, kad mano rankinė parduotuvėj kainuoja 20 dol.”, – teigia kūrėja. Ji mano, kad skirtumas tarp jos ir kitų pigią produkciją siūlančių kompanijų yra požiūris į darbą. ,,Jos žiūri į šitą darbą kaip į verslą – štai yra daiktas, kurį parduodu ir gaunu pinigų. Niekas iš jų nedalyvauja Mados savaitėje, nepristato savo kolekcijų. Aš į visa tai žiūriu kaip į madą. Užtat ir organizuoju madų renginius, pristatymus, fotosesijas žurnalams. Pristatau savo panelei tai, ko ji nori – o ji nori būti madinga. Kodėl mes turim žiūrėti į daiktą tik kaip į daiktą, o ne kaip į grožį? Kai atsidariau savo kompaniją, daug kas stebėjosi – kam? Juk tiek daug tokių panašių. Klausė, negi galvoju, kad galėsiu būti kitokia? Sakiau, aš duosiu žmonėms daugiau negu tai, už ką jie moka. Jie moka už rankinę, dabar jie mokės už rankinę su vardu.”

Madinga – nebūtinai brangu

Aurija tikisi, kad ,,Figaro” rankinės pagarsės kaip madingos rankinės. Būtent už kūrybą ją vertina klientai. Beje, visi pažįstami dar iš tų laikų, kai lietuvaitė dirbo kitoje kompanijoje. ,,Kai atsidariau savo, nebuvo jokių problemų susirasti pirkėjų – mane žinojo”, – džiaugėsi ji.

Nedidelė autorinių darbų kaina pirmiausia pasiekiama visą produkciją – ir kolekcijų pavyzdžius, ir masinius užsakymus – gaminant Kinijoje, kur darbo jėga kainuoja žymiai mažiau nei Amerikoje arba Italijoje. Kūrėja taip pat nenaudoja natūralių medžiagų. ,,Siūlančių brangius gaminius yra daug, – sako ji. – O kas gi pasirūpins ta panele, kuri nori būti madinga, bet negali sau leisti brangiai mokėti? Kodėl visi turi būti ‘neprieinami’? Kad žiūrėtų ir sakytų: o, kokie brangūs... Aš noriu, kad sakytų – o, kokia graži rankinė, ir aš galiu ją nusipirkti, priderinti prie savo drabužių ir būti madinga! Noriu, kad žmonės būtų patenkinti. Pati kai augau, labai norėjau turėti ir rankinę, ir batukus, ir tą, ir aną – nebuvo prieinamų kainų.”

Rankinių pristatymas – klubinėje aplinkoje

New York Mados savaitėje Aurija dalyvavo jau ketvirtą kartą – pradėjo dar dirbdama kitoje kompanijoje, kur kūrė autorines rankines. ,,Aš kuriu madą kiekvienai iš mūsų – ‘paprastai’ merginai. Ir nerengiu pristatymų palapinėje – rengiu klube. Klube, kuriame mano klientė – ‘paprasta’ mergina – praleidžia vakarą. Jos aplinkoj. Kodėl ji turi stovėti palei tas palapines Bryant Park ir žiūrėti, kaip visas New York elitas eina į Mados savaitę? Mano mergina taip pat nori dalyvauti mados renginyje, kodėl gi jai jo nesuorganizavus? Aš viską darau klube ir sukviečiu tas ‘paprastas’ merginas. Šiemet ėjau į parduotuves, kur parduodami mano gaminiai, pamačiusi panelę, susidomėjusią mano rankine ar šiaip mada, užsirašydavau jos elektroninį paštą ir išsiųsdavau pakvietimą”, – savo pristatymo rengimą apibūdino Aurija. Kūrėja nori, kad jos lankyto jai patirtų tokį pat poveikį kaip ir Bryant Park. ,,Jie mato lygiai tokį pat profesionalų mados renginį, tik jis jiems prieinamas. Niekas neklausia – ar turit pakvietimą? Pakvietimą gavo iš manęs.” (Beje, norite patekti į Aurijos renginį? Apsilankykite kompanijos svetainėje www.accessoir.us, kur galėsite užpildyti anketą, kad būtumėte pakviesti į artimiausią renginį.)

Didžiuojasi, kad yra lietuvė

Paklausiau Aurijos, ar ji mato save jau kaip amerikietiškos kultūros atstovę, ar vis dėlto jos kūryboje prasiveržia europietiškas, lietuviškas stilius ir braižas? ,,Labai įdomus klausimas, – atsakė kūrėja ir štai ką papasakojo. Neseniai klientas iš ‘Rainbow’ parduotuvės pasižiūrėjo mano kolekciją ir sako: Žinai, Aurija, man labai patinka ateiti į tavo studiją, nes matau europietišką kūrybą. Aš sakau – kaip tai? Juk čia Amerikoje jau aštuoneri metai, kaip kuriu... Jisai sako – tik ką grįžau iš Europos ir galiu pasakyti, kad Tavo rankinės europietiškos: su geru skoniu, visko ne per daug, gražiai padaryta. Gaunu madą, bet ji nėra tokia, kaip siūlo visos kitos kompanijos, kurios daro vienodai. Pas Tave visą laiką kažkas bus kitaip, įdomiau... O aš jau galvojau, kad visai ‘suamerikonėjau’’ – pasakojo Aurija. ,,Aš visuomet sakau, kad esu lietuvė, labai didžiuojuosi tuo ir norėčiau ateityje tiekti savo gaminius į Lietuvą. Tai būtų mano didžiausias tikslas. Esu, kas esu, nesvarbu, kad gyvenu New York.”

handbags