sveciai
Nijolė Narmontaitė ir Paulius Kovas ,,Draugo” spaustuvėje. Jono Kuprio nuotr.

Kelionė į Čikagą – simboliška ir neįprasta
Pokalbis su aktore N. Narmontaite, šį šeštadienį Čikagoje pristatančia programą ,,Cafe Emigrant”

 LORETA TIMUKIENĖ

Susitikimų kelionė

Aktorė ir dainų atlikėja Nijolė Narmontaitė balandžio 12 d. šventė savo penkiasdešimtmetį. Ji prisipažino, kad paprastai per gimtadienius jos nekankina liūdesys, tačiau čia, Čikagoje, švenčiant gimimo dieną buvo apėmęs keistas jausmas. Žvelgiant iš dangoraižio į apniukusį miestą aktorę užplūdo liūdesys, ji sako pasijutusi gana svetima neįprastoje aplinkoje, tačiau iš toli atskrieję artimų žmonių sveikinimai, šilti žodžiai išblaškė liūdesį.

Pašnekovė šią kelionę pavadino ypatinga – ji neįprasta ne tik dėl to, kad aktorė savo jubiliejų sutinka ,,pabėgusi iš Lietuvos”, bet ir tuo, jog šis apsilankymas skirtas bendravimui, susitikimams su draugais ir pažįstamais. N. Narmontaitė sakė daug keliaujanti ir paprastai kelionėse būna labai užsiėmusi: iš muziejaus skuba į muziejų, iš ten – į koncertą, spektaklį, miuziklą.

Aktorė pasidžiaugė, kad jos gyvenimo draugas Paulius Kovas – taip pat aistringas keliautojas ir buriuotojas, tad dažnai jiedu keliauja kartu. Moteris prisipažino, kad jos nelabai vilioja kelionės audringa jūra, kur tenka patirti tikrai nelengvų išbandymų. N. Narmontaitė dar ir dabar su siaubu prisimenanti, kaip teko dviese su Paulium plaukiant laivu kovoti su šėlstančia vandens stichija – ,,mažai nepasirodė”. Kaip sako aktorė, po to dar porą mėnesių sunku buvo suprasti, ,,kurioje kūno vietoje yra širdis”. Tačiau, pasak menininkės, sunku nesutikti su Pauliaus žodžiais, jog tik tokios kelionės praturtina išties vertinga patirtimi ir neišdylančiais įspūdžiais. Štai ir dabar kartu su Nijole lankydamasis Čikagoje P. Kovas atvežė džiugią žinią apie drąsų lietuvaičių žygį – ,,Tūkstantmečio odisėją”. Buriuotojas šį sekmadienį PLC įteiks LR prezidento V. Adamkaus raštą Čikagos lietuviams. P. Kovas yra vienas iš šio puikaus projekto sumanytojų ir dalyvių. Neseniai N. Narmontaitė viešėjo Australijoje, kur su kitais buriuotojais jachta ,,Ambersail” plaukė jos gyvenimo draugas. Keliauti mėgsta ir N. Narmontaitės sūnus Simonas, su žmona gyvenantis Londone, kur jis studijuoja tarptautinio verslo vadybą.

Viešnia sakė pasijutusi labai jaukiai per šv. Velykas Čikagoje apsilankiusi Brighton Park bažnyčioje, kur ją daugelis atpažino kaip Gražiną iš filmo ,,Nekviesta meilė”. N. Narmontaitė taip pat pasidžiaugė Čikagoje sulaukusi būrio draugų, susitikti atskridusių ir iš kitų valstijų.

Emigracijos tema artima kiekvienam

Narmontaitė kartu su populiarių dainų autoriais ir dainininkais Romu Dambrausku ir Edmondu Čivinsku balandžio 18 d. 8 val. v. Čikagoje, Willowbrook salėje parodys koncertą-spektaklį „Cafe Emigrant”. Programoje skambės grupės ,,Vairas” atliekamų dainų įrašai. Muzikiniame spektaklyje ,,pasakojama” apie ne-sustabdomą emigraciją iš Lietuvos.

,,Cafe Emigrant” programa rodyta ne tik Lietuvoje – ją labai šiltai sutiko lietuviai Anglijoje. Programa nuotaikinga, joje N. Narmontaitė kuria kelis vaidmenis: padavėjos, blondinės, svajonių moters, amerikonės ir žemaitės. Šie vaidmenys ir juokingi, ir verčiantys susimąstyti, nes juose kai kas gali atpažinti save. Paklausta apie sugebėjimą persikūnyti į tokius skirtingas veikėjas aktorė pasvarstė: ,,Visa tai vyksta žaismingai, programa labai įvairia-pusė – netrūksta ir linksmybių, nemažai teatro ir koncerto elementų. Būtų įdomu sužinoti, ką pagalvotų muitininkai, mano lagamine pamatę tiek keistų drabužių ir kitų programai reikalingų atributų – akinių be stiklų, perukų, keistų aprėdų.”

Galima sakyti, kad projekto sumanytojai pataikė į dešimtuką – jau keletą metų „Cafe Emigrant” sulaukia žiūrovų antplūdžio. Emigracijos tema šiandien artima kone kiekvienam. Kaip pasakojo viešnia, ji kartą paprašė žiūrovų, kad šie pakeltų rankas, jeigu kas nors iš jų artimų ar pažįstamų žmonių yra išvykę į kitą šalį – salėje pakilo rankų miškas. Menininkė įsitikinusi – jeigu žmogus Lietuvoje jaustųsi reikalingas, jis niekur neišvažiuotų. Paklausta, ar pati niekad negalvojusi apsigyventi svetur, aktorė atsakė: ,,Niekada negaliu sakyti ‘niekada’ – nežinia, kaip gali pasisukti gyvenimas. Juk ne visi važiuoja ilgesnio pinigo ištroškę – vieni iškeliauja vedami meilės, kiti – suradę įdomų darbą ar norėdami mokytis. Tačiau aš savęs neįsivaizduoju gyvenančios kitoje šalyje. Man gera namuose, nepaisant visų Lietuvoje vykstančių nesąmonių.”

Norisi, kad Čikagos žiūrovai atpažintų kaip teatro aktorę

Aktorė sakė neseniai viešėdama Australijoje buvusi maloniai nustebinta – ten gyvenantys lietuviai ją, kaip ir viešint Čikagoje, dažniausiai atpažindavo kaip Gražiną iš televizijos serialo ,,Nekviesta meilė”. Pasirodo, šis serialas ir tolimajame žemyne labai populiarus. Pašnekovė šypsodamasi prisiminė, kaip Australijoje prie jos priėjo simpatiška pagyvenusių žmonių pora ir paklausė: ,,Gražina, kaip jūs manote, ką mes veikiame vakarais?” Aktorė atsakė nežinanti. Malonus vyriškis prisipažino, kad jo žmona kiekvieną vakarą klausianti: ,,Ką veiksime šįvakar?” Šis pasiūlantis: ,,Brangioji, gal eikime į kiną?” Tuomet jiedu apsirengia pižamas ir eina į lovą žiūrėti ,,Nekviestos meilės”.

Pasiteiravus, kaip ilgai dar bus rodomas šis filmas, N. Narmontaitė sakė, jog iš tiesų jis jau išsisėmė ir ,,Nekviestą meilę” reikėtų baigti rodyti, tačiau daug ką lemia nemažėjantis susidomėjimas filmu. Ta proga menininkė papasakojo ,,pranašišką anekdotą”: 2090 metais išsipildys Nostradamo pranašystė – baigsis serialas ,,Netikra meilė”. Jeigu atsiras tokių, kurie bus pasenę ir neprisimins pirmųjų serijų arba nebus jų matę, atsitiks didžiulė nelaimė – ,,Nekviesta meilė” bus pradėta kurti iš naujo.
Aktorė yra sukūrusi per 30 vaidmenų įvairiuose Lietuvos teatruose. Tačiau pastaruoju metu daugiausiai darbuojasi sostinėje – vaidina Jaunimo teatre ir Vilniaus Mažajame teatre. Vienas naujausių vaidmenų – paralyžiuotos moters vaidmuo Brian Clark spektaklyje ,,Palaukit, kieno čia gyvenimas?” (režisierius Jonas Vaitkus). Tai pasakojimas apie žmogaus norą garbingai numirti nesusitaikant su tuo, kad reikia priklausyti nuo kažko. Pasak aktorės, tai gana sudėtingas vaidmuo, nes viso spektaklio metu reikia išgulėti lovoje nejudant. Šis vaidmuo leidžia geriau suvokti dažnai mūsų neįvertinamą pasirinkimo laisvę.

Kitą savaitę menininkė kartu su Jaunimo teatru Kaune vyksiančiame festivalyje rodys režisieriaus Algirdo Latėno pastatytą Ivan Menchell „Kapinių klubą”. Šį smagų spektaklį N. Narmontaitė vadina antikriziniu, antidepresiniu spektakliu, kuriame trys aktorės – N. Narmontaitė, Eglė Gabrėnaitė ir Elvyra Piškinaitė – žaismingai kuria trijų našlių, visiškai skirtingų moterų paveikslus.

Aktorė sako, kad dauguma jos vaidmenų yra stiprios moterys, iš bet kokios padėties ieškančios išeities. Tai, be abejo, nulemia ir stiprus pačios aktorės charakteris. Prieš 10 metų pajutusi, kad teatre kažko trūksta, kad jį palieka žiūrovai, ėmė kurti spektaklius vaikams – taip atsirado nepriklausoma teatro grupė ,,Džiugena” su ,,Pepe Ilgakojine” ir ,,Bremeno muzikantais”, vėliau – „Salionas Briliantinas”. Kaip prisimena pašnekovė, buvo ir pykčio, ir pavydo, bet nepaisant visko reikėjo daug dirbti. ,,Sukomės kaip voverės”, – prisipažįsta N. Narmontaitė, nes kitos išeities lyg ir nebuvo, norint išgyventi tą sunkų teatrui laikmetį.

Kalbėdama apie šiandieninį Lietuvos teatrą N. Narmontaitė pastebi, kad jis labai pasikeitęs: laikmetis pakeitė daugelio vertybių suvokimą, į teatrą ateinantys jauni žmonės yra daug drąsesni, gal net landesni. Aktorės nuomone, anksčiau pagarbą, svarbius vaidmenis reikėjo pelnyti kantriu darbu. Dabar jaunimas nori viską gauti labai greitai. Skauda širdį matant, kad nemažai vyresnės kartos aktorių nesugebėjo prisitaikyti prie laikmečio, jie pasijuto esantys pamiršti. Ne vienas iš jų paprasčiausiai nesuspėjo su laiku.

Menininkė pasidžiaugė, kad nepaisant pasitaikančių skauduliukų dabar teatras gyvena tikrai gražų laikotarpį – džiaugiasi pilnomis žiūrovų salėmis. Pasak N. Narmontaitės, šiuo sunkiu laiku, kai žmonės yra pavargę nuo visų politinių nesąmonių, jiems išties reikia atgaivos sielai. Aktorė prisipažino esanti optimistė ir sakė tikinti, jog sunkmečiu turi atsisijoti visa tai, kas netikra, t. y. visos vienadienės žvaigždės, gausybė tariamų menininkų.

N. Narmontaitė sakė turinti pasiūlymų vaidinti naujuose TV serialuose, bet tai yra tik planai, apie kuriuos aktorė dar nenorinti garsiai kalbėti. Ji yra pakviesta dalyvauti į spalio mėnesį Kanadoje vyksiančias Lietuvių dienas. Menininkė taip pat galvoja sukurti muzikinį monospektaklį.

Viešnia pasidžiaugė, kad ją Čikagoje kai kurie neseniai gimtinėje lankęsi lietuviai atpažino ir kaip Maria Callas vaidmens atlikėją iš Gyčio Padegimo režisuoto Terrence McNally spektaklio ,,Meistriškumo pamoka”. Aktorė prisipažino puoselėjanti viltį ,,Meistriškumo pamoką” atvežti į Čikagą, kadangi šis vaidmuo yra jai be galo brangus. Pašnekovė svarstė, kad galbūt pasisektų šį projektą įgyvendinti kartu su Čikagoje gyvenančiais lietuviais operos solistais. 

Paklausta, kas ją labiausiai traukia į sceną, N. Narmontaitė šypsodamasi atsakė: ,,Tas jausmas, kai žinai, ką ir kaip reikia daryti, kad klausytųsi, kad eitų paskui.”