bball

Krepšinis – sporto, šeimų ir lietuvybės šventė!

AUDRONĖ SIDAUGIENĖ

Kelioms dešimtims Šiaurės Amerikos jaunųjų krepšininkų ir jų tėveliams vasara prasideda ilgai lauktu ŠALFASS (Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjunga) jaunųjų krepšininkų turnyru. Šiais metais praėjusį savaitgalį toks turnyras vyko Hamilton, Kanadoje.

Hamilton – miestas Ontario provincijoje, prie Ontario ežero. 2007 metų surašymo duomenimis, mieste gyveno 653,6 tūkst. gyventojų. Šis miestas svarbus Kanados pramonės ir kultūros centras. Čia yra didelis uostas, tarptautinis oro uostas. Labai išvystyta juodoji metalurgija (ypač plieno pramonė), mašinų, chemijos, maisto pramonė, taip pat televizijos pramonė. Mieste yra universitetas, dailės galerija, daug muziejų, karališkasis botanikos sodas, verslo parkas.

Šiame mieste nuo seno gyvena ir nemažas skaičius lietuvių, gyvuoja keletas organizacijų, skautų tuntas, ateitininkų kuopa, įsikūręs lietuvių sporto klubas „Kovas”, kuris šiemet švenčia savo 60-metį. „Kovas” surengė jaunųjų krepšininkų varžybas, kurios prasidėjo ankstyvą šeštadienio rytą šventės atidarymu. Krepšinio aikštelėje išsirikiavo 32 komandos iš Čikagos (5 komandos), Detroit (3 komandos), Cleveland (6 komandos), Toronto (8 komandos), Hamilton (2) ir Mississauga (8 komandos). Po pasveikinimo ir JAV, Kanados bei Lietuvos himnų visos komandos ir sirgaliai išskubėjo į dvi skirtingas vietas, kuriose visą šeštadienį ir sekmadienį vyko turnyras. Šiame turnyre komandos pagal amžių buvo suskirstytos į 8 grupes. Daugiausiai komandų atvyko į berniukų D grupės (gim. 1997–1998 m.) ir mišrią E grupės (gim. 1999–2000 m.) varžybas. Tad reikia tik džiaugtis ir pasvajoti, kad po kokių 5 metų visos šios ,,žvaigždės” švytės visa savo įmanoma liepsna krepšinio arenose.

Šventės organizatoriai šeštadienio vakarą pakvietė praleisti taip pat kartu – buvo laikomos šv. Mišios už jaunuosius sportininkus Aušros vartų Dievo gailestingumo Motinos Švč. M. Marijos parapijos bažnyčioje. Ypatingas Mišias laikė parapijos kunigas, pranciškonas Audrius Šarka. Tik labai gaila, kad jaunieji žaidėjai ir jų rėmėjai ar dėl nuovargio, ar dėl kokių kitų priežasčių negausiai jose dalyvavo. Po Mišių šalia esančiuose Jaunimo namuose buvo galima pasivaišinti ir pabendrauti su vietiniais lietuviais, taip pat su kitų komandų atstovais.

Sekmadienį vyko pusfinaliai ir finalai. Kaip ir kiekvienais metais, daugiausiai aistrų ir ,,nervų” žaidėjams ir sirgaliams kainavo molekulių ir E grupės žaidėjų baigiamosios rungynės. Čia žaidėjai tokie tikri, kad aikštelėse netrūksta ašarų, ir pykčio, ir nusivylimo, ir džiaugsmo. Smagu, kad jaunųjų krepšininkų treneriai neblogi psichologai – reikiamoje vietoje ir reikiamu laiku nušluosto ašarą, paspaudžia ranką ar pamokina sportiško elgesio, o sirgaliai taip garsiai ploja ir palaiko, kad jautiesi tikrai lyg būtum olimpinėse varžybose.

Molekulių grupės nugalėtojais tapo Cleveland „Žaibas”, antrą vietą užėmė „Anapilis”, o trečioje liko Detroit „Kovas”.

Žiūrovai negailėjo susižavėjimo šūkių E grupės nugalėtojams – pirmajai „Žaibo” komandai bei sidabro medalių laimėtojams – Čikagos ,,Lituanicai”. Trečioje vietoje liko „Anapilis”.

Berniukų D grupėje nugalėtojais tapo Mississauga LSK komanda, antroje vietoje liko „Žaibas”, trečioje – ,,Lituanica”. Mergaičių B grupėje pirmąją vietą po labai įtemptų varžybų laimėjo „Anapilio” komanda, kurioje žaidė visas pulkas mergaičių, o ,,Lituanicai”, kuri liko antroje vietoje, atstovavo tik 5 merginos. Trečioje vietoje „Žaibas”.

Berniukų B grupėje plojome Detroit „Kovo” komandai. Antroje vietoje liko Hamilton „Kovas”, trečioje – Toronto „Aušra”.

Berniukų C grupėje nugalėjo Čikagos „Lituanica”, antri – „Anapilis”, treti – „Žaibas”.

Mergaičių C ir D grupėse dalyvavo tik kanadietės, tad jos ir pasidalijo apdovanojimus. Pagal taškų kiekį nugalėjo „Aušra”.

Šiais metais turnyre dalyvavo mažiau komandų, negu praėjusiais metais Detroit. Bet tai nesutrukdė džiaugtis krepšiniu, pasikrauti gerų emocijų visiems metams ir vėl laukti būsimo turnyro. Ir kaip mažieji krepšininkai pastebėjo, krepšinis – didelė šeimos šventė, didelė sporto šventė, bet dar didesnė lietuvybės šventė šioje Atlanto pusėje!