soccerVaržybų akimirka.

Pietų Afrikos kovų išvakarėse —
futbolas su lietuvišku prieskoniu


EUGENIJA MISEVIČIENĖ

Visada su nekantrumu laukiu kas ketvirti metai organizuojamo pasaulio futbolo čempionato turnyro. Meilę šiai populiariausiai mūsų planetoje sporto šakai man perdavė tėvas. Atsimenu, dar vaikystėje, prasidėjus šioms varžyboms, visa šeima, mamai prikepus duonos ir nupirkus mėgstamiausio limonado, negalėdavome atplėšti akių nuo televizoriaus ekrano. Jausmas būdavo nepakartojamas (o kur dar faktas, kad tuo metu tėveliai net nebeklausdavo, ar paruošti namų darbai.). Tada taip stebėjausi, kaip aistringai mano tėvas šokinėdavo nuo sofos vienai ar kitai komandai įmušus gražų įvartį. Pamenu, vis klausdavau mamytės, už kurią komandą ji serga, nes norėjau daryti, kaip ir ji. O mama man atsakydavo – kad tik už gražų žaidimą! Turiu pripažinti, futbolas man, nors ir silpnosios lyties atstovei, yra itin patrauklus žaidimas. Nors dabar ir gyvenu labai toli nuo savo tėvelių, tradiciją stebėti pasaulio futbolo čempionatą tęsiame ir čia, už Atlanto, kur sėdėdama priešais televizorių glaudžiuosi jau prie savo vyro.

Atgaivintos varžybos

Džiaugiuosi, galėdama ne tik grožėtis aukščiausio lygio futbolu per televizorių, bet ir antrus metus iš eilės dalyvauti lietuvių surengtame šios sporto šakos turnyre Rytų pakrantėje. Birželio 5ąją Philadelphia (PA) lietuviai surengė tradicinėmis tapusias mėgėjų mažojo futbolo varžybas. Pirmas panašus turnyras buvusio profesionalaus futbolininko alytiškio Virgio Anušausko pastangomis buvo surengtas dar prieš keletą metų, tačiau tuo viskas ir baigėsi. Visgi laikui bėgant dar vienas Dzūkijos sostinės atstovas Tadas Brusokas surado būdą šios lietuvių mėgstamos sporto šakos varžybas atgaivinti. 2009ųjų pavasarį į turnyrą atvyko komandos ne tik iš Rytinio pakraščio, bet ir lietuviškąja sostine Amerikoje vadinamos Čikagos. „Lituanica” komanda tąsyk ir išsivežė gražuolę taurę į Vėjų miestą. Na, o šiemet, kaip ir pridera, kiekviena analogiškose varžybose dalyvavusi lietuvių komanda tikėjosi nugalėti pereitų metų čempionus. Į 2010ųjų turnyrą suvažiavo tautiečiai iš Connecticut, New York, New Jersey, Pennsylvania, Washington, D.C. ir, žinoma, vėl Čikagos. Philadelphia priemiesčio Southampton aikštelėse žaidė tiek mėgėjai, tiek buvę profesionalai ir net diplomatai.

Neapsieita be intrigų

Visos 8 turnyre dalyvavusios komandos burtų keliu buvo paskirstytos į 2 pogrupius. Po trijų kiekvienos komandos rungtynių išaiškėjo 4 stipriausieji – turnyro nugalėtojais laikyti Čikagos atstovai bei „Philadelphia2” vyrai, taip pat „Lakewood” (New Jersey) ir „Philadelphia-1” futbolininkai. Nors prieš prasidedant varžyboms visų komandų vadovams buvo pranešta, kad bus rungtyniaujama pagal supaprastintas FIFA taisykles, neapsieita be intrigų. Vieni tuos „supaprastinimus” suprato vienaip, kiti kitaip – netrūko ginčų ir su varžyboms vadovavusiu profesionaliu teisėju. Smagu, kad tokie dialogai nesugadino niekam nuotaikos ir varžybos praėjo draugiškai, o gausiai susirinkę žiūrovai, lepindamiesi saulėta diena, entuziastingai palaikė savuosius.

Deja, už futbolo aikštelės ribų ne visos dvikovos baigėsi profesionaliai – dėl neaiškių priežasčių susistumdžius keliems vietos komandos ir niujorkiečių futbolininkams, tik laiku įsikišus šalia buvusiems kitiems varžybų dalyviams, pavyko užgesinti beįsiplieskiantį rimtą kivirčą. Skaudu buvo girdėti iš kelių žiūrovų komentarus: „O ką norėti – lietuviai! Jie kitaip ir negali...” O kodėl negali? Juk net senovės Graikijoje olimpiadų metu karai būdavo sustabdomi! Bet sugrįžkime prie rezultatų.

Netikėta pergalė

Pirmajame pusfinalyje susikovė pereitų metų nugalėtojai Čikagos futbolininkai ir viena šeimininkų „Philadelphia-2” komanda. Gan netikėtai didele persvara 6:2 laimėjo Rytų pakrantės atstovai, kurių palaikyti susirinkęs nemažas skaičius žiūrovų tiesiog šėlo. Antrajame pusfinalyje „Lakewood” (NJ) vyrai susidorojo su „Philadelphia-1” – 4:2, o baigiamojoje šių metų Šiaurės Amerikos lietuvių mažojo futbolo turnyro dvikovoje gan netikėtai nugalėjo „Sodų” valstijos atstovai, laimėję prieš neginčytinais nugalėtojais laikytus „Philadelphia-2” futbolininkus 2:0. Trečią vietą užėmė pereitų metų varžybų čempionai iš Čikagos. Turnyrui pasibaigus, visi dalyviai ir svečiai buvo pakviesti į šio miesto Lietuvių muzikos namus, kur buvo surengti nugalėtojų apdovanojimai ir susipažinimo vakarėlis. Čia susirinkusiems koncertavo Lietuvoje vykusio projekto „Kelias į žvaigždes” dalyvis, JAV gimęs Robertas Kupstas-Byla, šiuo metu gyvenantis Washington, DC. Po jo koncerto malonioje ir jaukioje aplinkoje ištvermingiausi persimetė į šokių aikštelę.

Apdovanoti geriausieji

Netrukus prasidėjo apdovanojimų šventė. Specialūs organizatorių apdovanojimai atiteko geriausiam gynėjui („Philadelphia-2” komandos atstovui Tomui Liesūnui), geriausiam puolėjui (Airidui Baltrušaičiui, taip pat iš „Philadelphia-2”), geriausiam vartininkui („Lakewood”, NJ) komandos atstovui Dinui Matažinskui), geriausiam saugui (kuriam apdovanojimą – futbolo kamuolį įsteigė LR konsulatas NY, čikagiečiui Edvinui Trinkūnui).

Turnyre dalyvavęs Šiaurės Amerikos Lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos pirmininkas Laurynas R. Misevičius padėkojo varžybų organizatoriams, pasidžiaugė, kad „lietuviško futbolo pasaka tęsiasi”, ir įteikė abiem alytiškiams atminimo dovanėlės – Virgiui Anušauskui Lietuvos futbolo rinktinės marškinėlius kaip perspektyviausiam turnyro žaidėjui, o Tadui Brusokui – FIFA išleistą DVD, skirtą šios organizacijos šimtmečiui pažymėti. Na, o MVP geriausiu žaidėju tapo turnyro nugalėtojų komandos puolėjas Tomas Banionis. Jis buvo apdovanotas vienintelio lietuvio futbolininko, šiuo metu žaidžiančio MLS lygoje (profesionalioje Šiaurės Amerikos futbolo lygoje) Edgaro Jankausko marškinėliais su parašu. Be medalių visiems turnyre prizines vietas užėmusiems lietuviams futbolo mėgėjams šių metų turnyro nugalėtojai buvo apdovanoti ne tik čempionų taure, bet ir LR ambasados Washington, DC apdovanojimu – „Švyturio” alaus dėže. Tad iki pasimatymo kitų metų lietuvių futbolo mėgėjų turnyre.


soccer

2010 m. Šiaurės Amerikos lietuvių mažojo futbolo turnyro nugalėtojai – ,,Lakewood”, NJ komanda.
 E. Misevičienės nuotr.