Mirusiojo pagerbimas ar trumpalaikis išprotėjimas?

ROMUALDAS KRIAUČIŪNAS

Kai prieš daugelį metų baigęs universitetą laukiau mobilizavimo į JAV kariuomenę, Čikagoje vairavau bendrovės ,,Yellow” taksiuką. Daug tada išmokau. Išmokau, kad bet kokią akimirką pasaulyje kas nors darosi ir kad apie tai reikia šiek tiek žinoti, nors tie įvykiai ir nebūtų asmeniškai įdomūs. Tada vežiojami klientai norėdavo kalbėti apie vykstantį beisbolo turnyrą ir jų mėgstamas komandas. Aš nieko apie tai nežinojau, todėl kalbai nukrypus į tos sporto šakos pusę, man tekdavo tik pritariančiai galvą palinksėti. Jau daug metų žiūriu amerikietiško futbolo žaidynes ,,Super Bowl”, bet ne todėl, kad man jos būtų įdomios. Žiūriu, nes kitą dieną visi pažįstami, kartais be eilės, nori savo įspūdžiais pasidalinti. Išmokau, kad verta apie tuos įvykius šiek tiek žinoti, kad nebūtum laikomas nemokša atėjūnu iš kito pasaulio.

Turėdamas tokį požiūrį nevengiau žinių apie Michael Jackson mirtį birželio mėn. 25 d. Žinia apie mirtį nubangavo per pasaulį plačiai ir greitai. Tai, be abejo, elektroninio amžiaus nuopelnas. Tačiau žinia ne tik nubangavo. Pirmosios bangos sukėlė kitas, didesnes ir ilgiau trunkančias bangas. Pirminė bangelė tapo tarsi kokia audra. Vienu metu net atrodė, kad kitos žinios apie pasaulinius įvykius sustojo, nes žiniasklaida beveik visą savo dėmesį skyrė šiam asmeniui. Tik po poros savaičių tas ištemptas dėmesys pamažu pradėjo atslūgti, bet nereikia būti pranašu, sakant, kad mirties metinių ir kitomis progomis Jackson kultas bus gaivinamas ir toliau skatinamas.

Žinią apie Jackson mirtį išspausdino ir ,,Draugas”, pasinaudodamas ,,Baltic News Service” (BNS) paruoštomis žiniomis. Ten rašoma, kad staigi mirtis dainininką ištiko dėl vaistų, kuriuos jis vartojo ruošdamasis koncertams, turėjusiems įvykti Didžiojoje Britanijoje. Tame pranešime BNS velionį vadina žymiuoju muzikos karaliumi. Iš pradžių apie mirties priežastį nebuvo nieko daugiau skelbiama, kol nebus atliktas palaikų skrodimas.

Kitame Lietuvos žiniasklaidos (alfa.lt.inf) pranešime jau pateikta daugiau detalių, sužinotų po skrodimo. Pranešime kalbama apie ,,pragariškas paskutines žvaigždės gyvenimo dienas”. ,,Visas dainininko kūnas buvo nusėtas adatų paliktomis žymėmis…” Kūno svoris buvo nukritęs iki 51 kg. Po skrodimo jo skrandyje buvo rastos tik tabletės. Patologų teigimu, tabletes dainininkas vartojo prieš nuskausminamųjų vaistų injekciją, kuri, manoma, sustabdė atlikėjo širdį. Bandant jį atgaivinti, buvo sulaužyti keturi šonkauliai.

Artėjant laidotuvių dienai, veltui buvo dalinami bilietėliai į šermenų ceremoniją. Norą bilietėlius gauti pareiškė 1.6 milijonai žmonių. Bilietėlius loterijos būdu gavo apie 17,000 išrinktųjų. Laidotuvių ceremonijos buvo rodomos visam pasauliui. Įdomiu sutapimu tą pačią dieną – liepos 6 d. – Vilniuje buvo susirinkę daugelio kraštų karaliai, karalienės, prezidentai, ministrai pirmininkai pagerbti Lietuvos istorinius įvykius. Nors pasaulio žiniose ieškojau nors mažiausios užuominos apie įvykius Vilniuje, pasaulio žiniasklaida buvo užsiėmusi Jackson spektakliu. Iš anksto buvo pranešta, kad velionio pagerbime dalyvaus Stevie Wonder, Mariah Carey, Lionel Richie, Kobe Bryant, Martin Luther King III ir kitos įžymybės. Pačių laidotuvių, karsto pakasimo kapinėse nebuvo. Kada ir kur tai įvyks, dar laikoma paslaptyje.

,,Time” žurnalo liepos 14 d. laidoje James Poniewozik rašo apie tylos galią sporto arenoje vykusiame spektaklyje. Jis aprašo tylos minutę, kuri buvo labai tinkanti ir įspūdinga. Arenoje buvo užgesintos visos šviesos. Tą akimirką viso pasaulio žiniasklaida susilaikė nuo bet kokių komentarų. Sekė prasminga tyla, ilgai liksianti dalyvių atmintyje. Po to susirinkusieji prideramai dainavo ,,We Are the World” ir ,,Heal the World” dainas. Jos turbūt buvo sukurtos velionio ar bent jau jo išgarsintos.

Taigi, mirė taip vadinamos ,,pop” muzikos karalius. Pasaulis į jo mirtį sureagavo taip, lyg būtų miręs koks nors pasaulio patriarchas ar geradaris. Kaip kas mokėjo, taip stengėsi mirusį pagerbti, kaip nors jį prisiminti bei įamžinti. Besistengiant kartais atrodė, kad pasaulis persistengė ir bent laikinai išprotėjo ar prarado sveiką saiką. Tačiau žiniasklaida pamažu grįžta prie kitų pasaulio įvykių aprašymų. Skandalais besiverčianti spauda dar ilgą laiką skelbs visokias būtas ir prasimanytas istorijas apie Jackson gyvenimą ir mirtį. Jau dabar teko nugirsti užuominų, kad neva niekas tikrai nežino, kur yra velionio lavonas. Norint išvengti gerbėjų spūsties, šeima nenori Jackson palaidojimo vietos paviešinti. Jau plinta spėliojimai apie paliktą testamentą, Jackson trijų mažamečių vaikų ateitį ir Jackson gydžiusių ir jį nugydžiusių gydytojų atsakomybę.

micheal
 Mirusi pop žvaigždė gerbėjų turi ir Lietuvoje. Kaunas, 2009 m. vasara. Ramunės Kubiliūtės nuotr.