muzikaiDaina Fischer ir Andrius Novak

Meno ir muzikos pasaulis

LAURA STANKEVIČIŪTĖ

Daina Fischer ir Andrius Novak dirbo Kauno valstybinėje filharmonijoje, o Vilniuje jų keliai išsiskyrė, jiems patraukus į skirtingus darbus. Tuo tarpu Giedrė Krulikaitė stažavosi Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės fakultete, po to persikėlė į Vilnių ir dabar dirba su vietiniais menininkais.

Operą studijuojanti D. Fischer savo stažuotę pradėjo Kauno valstybinėje filharmonijoje pas Joną Antanavičių, žinomą tenorą. Tris kartus per savaitę turėdavo pamokas, kurių metu tobulino techniką, mokėsi naujų kūrinių. Jai buvo paskirta ir studija, kurioje galėjo praktikuotis, groti pianinu. Daina pasakojo, jog abu su Andriumi turėjo progą susipažinti su Filharmonijos reklamos kampanija – patys dalijo skrajutes. Daina sako, kad Antanavičius buvo nuostabus mokytojas, patirtis Filharmonijoje bei pažintis su kitais atlikėjais privertė ją apsispręsti grįžti į Vilnių ar Europą ir ten apsiginti magistro laipsnį. Antanavičius jai pasakė daug vertingų dalykų, davė puikių patarimų ateičiai. Tai sustiprino Dainos tikėjimą savo studijų sėkme ir karjera.

Šiuo metu mergina tęsia savo stažuotę Vilniuje. Čia ji susipažino su vargonininke Renata Marcinkute, kartu su ja rengiasi Mišioms Šv. Kazimiero bažnyčioje. Daina giedos prieš Mišias ir po jų. Ji taip pat lanko paskaitas pas sopraną Astą Krikščiūnaitę, operos solistę, dirbančią Muzikos akademijoje Vilniuje. Dainai sakė, jog jai labai patinka jos stilius ir balsas.

Kauno valstybinėje filharmonijoje taip pat stažavęsis Andrius savo stažuotės metu dalyvavo organizuojant XV tarptautinio Pažaislio muzikos festivalio renginius. Tai vienas iš prestižiškiausių festivalių Lietuvoje, kuriame koncertuoja įžymūs Lietuvos ir užsienio atlikėjai, solistai. Andriui tai buvo nepakartojama praktika, nes jos metu susipažino su projektų vadyba. Jis teigia, jog jam tai buvo labai naudinga, nes jį domina muzikos pasaulis, šiuo metu Andrius studijuoja muzikos vadybą. Praktikos metu jis taip pat padėjo su prie renginių reklama bei atlikėjų aptarnavimu. Festivalio metu buvo pristatyta flamenco ir klasikinę muziką jungianti premjera ,,Orkestrinis flamenko” ir Vytauto Rumšo režisuotas spektaklis ,,Katedra” pagal Justino Marcinkevičiaus dramą.

Be muzikos vadybos Andrius atliko mušamųjų instrumentų partijas Kauno miesto simfoniniame orkestre. Liepos 6 dieną Valstybės dienai skirtame renginyje jis grojo mušamaisiais kompozitoriaus Vidmanto Bartulio oratorijos „Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto padėka Lietuvai ir jos žmonėms, laimėjus Žalgirio mūšį” premjeroje. Jam labai patiko groti didelėje scenoje su gerais muzikantais. Andrius sakėsi daug bendravęs su Kauno filharmonijos vadovu Justinu Krėpšta bei kompozitoriumi Bartuliu, kurie labai maloniai ir šiltai jį sutiko, suteikė daug galimybių tobulėti, dirbti. Stažuotės metu Andrius susipažino su daug įvairių žmonių ir tuo labai džiaugiasi.

Atvykęs į Vilnių Andrius pradėjo ieškoti muzikos grupių, ima iš jų interviu, norėdamas daugiau sužinoti apie skirtingus stilius, muzikos vadybą, ką žmonės apie tai galvoja. Jis jau bendravo su „Inculto” grupe, dar planuoja susitikti su „Saulės kliošu” bei įvairiomis džiazo grupėmis. Vaikinas džiaugiasi savo praktika ir suteikta galimybė dalyvauti LISS programoje, nes pats nebūtų galėjęs susipažinti su tiek daug įvairių atlikėjų ir garsių žmonių.

Giedrė Krulikaitė, studijuojanti tapybą ir piešimą, Kaune turėjo savo studiją, kurioje galėjo individualiai dirbti. Jai taip pat buvo paskirtas tapybos dėstytojas iš Vytauto Didžiojo universiteto, kuris jai suteikė galimybę susitikti su kitais menininkais ir pasisemti iš jų žinių. Dėstytojas Giedrei leido stebėti meno kritiką tapybos ir žemės meno klasėje. Tai jai paliko didelį įspūdį. Užmegzti ryšiai su garsiais Lietuvos dailininkai. Kaune Giedrė lankė muziejus bei galerijas. Jai patiko darbo įvairovė – daug pamatė, o ne sėdėjo vienoje vietoje.

Vilniuje Giedrė taip pat turi savo studiją, bendrauja su Lietuvos tautodailininkais. Čia ji susipažino su Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos pirmininke Ramute Kraujaliene. Ir šiame mieste netrūksta pažinčių su įvairiais menininkais. Giedrei buvo labai įdomu išmokti austi juostas su tautodailininke ir juostų audėja Vita Babičiene. Praktikos metu ji lanko parodas, muziejus. Giedrė sako, jog Kaune darbas buvo labiau akademinis, kur gilintasi į meno sąvoką. O Vilniuje ji bendrauja daugiau su menininkais, kurie kuria savo laisvalaikiu ar šiaip dėl malonumo, tad, sako ji, čia visai kita nuotaika.

audz
Giedrė Krulikaitė