vilnius
Gruzijos palaikymo akcija prie Rusijos ambasados Vilniuje.

Piotro Romančiko (ELTA) nuotr.

,,Europai bus gėda, jei nesugebės apginti mažos Gruzijos”

Vilnius, rugpjūčio 12 d.  – Lietuvos vadovas V. Adamkus kartu su Estijos, Ukrainos ir Lenkijos prezidentais bei Latvijos premjeru skrenda į Gruziją. Simferopolyje surengtoje spaudos konferencijoje vertindamas padėtį, kai Rusija skelbia baigianti savo karinę operaciją Gruzijoje, Lietuvos prezidentas pabrėžė, kad tuo agresija prieš šią savarankišką šalį nesibaigia.

„Gruzijos teritorijoje lieka Rusijos karinės pajėgos, o šalies infrastruktūra buvo griaunama dar ir šiandien. Kaukazo regione – atvira karo žaizda”, –  sakė Lietuvos prezidentas.

V. Adamkus pabrėžė, kad svetima kariuomenė nedelsdama turi pasitraukti iš Gruzijos teritorijos. „Negali būti jokios kalbos apie Rusijos Federacijos karinės operacijos atnaujinimą. Bus didelė gėda Europai, jei ji nesugebės apginti sugriautos Gruzijos, kuri nei savo dydžiu, nei ištekliais niekada neprilygs Rusijai”, – teigia Lietuvos prezidentas.

Baltijos šalių, Lenkijos, Ukrainos valstybių vadovai ketina susitikti su prezidentu Michail Saakašvili ir kitais Gruzijos aukštais valdžios atstovais. Taip pat planuojamas susitikimas su Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy, ketinančiu atvykti į Gruziją. Pirmadienio vakarą prezidentui Valdui Adamkui paskambinęs JAV prezidentas George W. Bush pareiškė paramą Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, Estijos ir Latvijos vadovų sprendimui antradienį vykti į Tbilisį.

 Pasaulio Lietuvių Bendruomenė (PLB) taip pat ragina gerbti Gruzijos teritorinį vientisumą ir prieštarauja Rusijos ,,taikos palaikymo akcijoms” Gruzijoje. Pasak PLB pranešimo, Lietuvos išeiviai reikalauja nedelsiant ir besąlygiškai sustabdyti Rusijos karinę agresiją Gruzijos atžvilgiu ir išvesti jos karinius dalinius iš Gruzijos teritorijos ir oro erdvės. Šiuos reikalavimus PLB suformulavo Trakuose rugpjūčio 10–12 d. įvykusiame suvažiavime ir įteikė juos Rusijos ambasadoriui Lietuvoje Vladimir Čchikvadzė.

Rusijos karinius veiksmus Gruzijoje pasmerkė ir Amerikos lietuvių taryba (ALT’as) per JBANC (The Joint Baltic American National Committee, Inc.), kuris atstovauja Pabaltijo tautų gyventojams JAV. Antradienį išplatintame pranešime sakoma, kad ,,Rusijos įsiveržimas į Gruziją yra iššūkis visoms demokratijoms, siekiančioms skleisti taikų sugyvenimą tarp tautų. Pasaulio atsakas į Rusijos veiksmus yra nepaprastai svarbus, nes jis parodys, kokia kryptimi Rusijos politika kaimynių atžvilgiu pasuks ateityje.”

Lietuvos vyskupų konferencija ragina tikinčiuosius nelikti abejingais, pasaulyje nuo karo veiksmų kenčiant tūkstančiams žmonių, ir melsti Dievą sustabdyti kraujo liejimą Gruzijoje. Vilniaus arkikatedroje šią savaitę bus aukojamos Šv. Mišios ,,Už taiką pasaulyje”. 

Rusija tvirtai remia separatistų administracijas Pietų Osetijoje ir Abchazijoje. Pirmadienį rusų kariai trumpam įžengė į Gruzijos vakaruose esantį Senakį ir sunaikino karinę bazę, sakė Rusijos ir Gruzijos pareigūnai. Rusų pajėgos taip pat įžengė į Gruzijos pagrindinį Juodosios jūros uostą Potį – Maskva tai pavadino žvalgybine misija.

Rusijos pajėgos antradienį, penktąją savo puolimo dieną, jau buvo sudavusios naujų smūgių. Karo lėktuvai apšaudė svarbų Gorio miestą, pranešė Gruzijos nacionalinio saugumo taryba. Bombos krito miesto centrinėje aikštėje, yra aukų, antradienį pranešė Gruzijos visuomeninė televizija. Žuvo olandų operatorius. Rusijos oro pajėgos netoli Rustavio taip pat puolė svarbų iš Baku per Tbilisį į Džeichaną nutiestą naftotiekį, tačiau neaišku, ar jis buvo pažeistas, sakė Nacionalinio saugumo tarybos pirmininkas Aleksandr Lomaja. Prieš minėtą D. Medvedev pareiškimą Rusija nepaisė tarptautinių raginimų nutraukti ugnį.

Rusijos prezidentas Dmitrij Medvedev pareiškė, kad Rusija pripažįsta Gruzijos nepriklausomybę, tačiau pabrėžė, kad ,,suvereni valstybė negali elgtis kaip panorėjusi”. Pasak Rusijos prezidento, Abchazijos ir Pietų Osetijos gyventojai turi patys nuspręsti, ar sutinka toliau gyventi Gruzijos sudėtyje. Pasak jo, ,,į šį klausimą neturėtų atsakinėti nei Rusija, nei jokios kitos šalys”.

,,Tai turi vykti griežtai laikantis tarptautinės teisės normų, nors pastaraisiais metais tarptautinėje teisėje atsirado labai sudėtingų tautų apsisprendimo pavyzdžių ir susikūrė naujos valstybės”, – sakė D. Medvedev.

Rusijos prezidentas netiesiogiai užsiminė apie vasarį nuo Serbijos atsiskyrusį Kosovą, kurio nepriklausomybės nepripažįsta Belgradas ir Maskva.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergej Lavrov sakė, kad ,,vienintelis būdas” nutraukti mūšius Gruzijoje yra visiškas gruzinų pasitraukimas iš Pietų Osetijos. Jis taip pat pareiškė, kad Gruzijos prezidentas Michail Saakashvili turėtų pasitraukti.

Gruzijos užsienio reikalų ministrė Eka Tkešelašvili dėl blogėjančios padėties šalyje atšaukė kelionę į Briuselį, kur turėjo susitikti su NATO šalių atstovais. Tas NATO ir Rusijos susitikimas galiausiai buvo atšauktas, kaip sakė Rusijos ambasadoriaus atstovas, – ,,dėl Amerikos pozicijos” Gruzijos atžvilgiu. NATO atstovas sakė, kad susitikimas atidėtas dėl problemų, susijusių su laiko derinimu ir pasirengimu.
(,,Interfax”/BNS/JBANC/,,Draugo” info)

gruzija