SVEIKATOS KLAUSIMAIS


DOVILĖ BANIULYTĖ
University of Wisconsin, Madison medicinos studentè

Salmonelės protrūkis


salmo Salmonelės (salmonella enteriditis) protrūkis, susargdinęs šimtus žmonių visoje Amerikoje, galiausiai privertė Maisto ir vaistų administraciją (FDA) atšaukti vištų kiaušinius iš prekybos. Š. m. rugpjūčio 13 dieną ,,Wright Country Egg” bendrovė, įsikūrusi Iowa valstijoje, atšaukė 3 iš 5 jos ūkių gaminamus kiaušinius, o rugpjūčio 18 dieną – ir likusių dviejų ūkių produkcija buvo atšaukta iš prekybos. Tai apytiksliai sudarė 380 milijonų vištos kiaušinių. FDA šiuo metu stebi ūkius, tikrina parduotuves, prekybos centrus, bandydama sustabdyti ir išimti iš prekybos salmonele užkrėstus kiaušinius ir taip sumažinti padarytą žalą.

 Užkrėsti salmonele kiaušiniai buvo parduodami šiais pavadinimais: ,,Hillandale Farms”, ,,Sunny Farms” ir ,,Sunny Meadow” 6, 18, 30 kiaušinių pakuotėse ir 5 po 12 pakuotėse. Palaidi kiaušiniai buvo perpakuoti šiais pavadinimais: ,,Wholesome Farms” ir ,,West Creek” 15 ir 30 dvylikos pakuotėse. Taip pat skirtingi prekybininkai galėjo kiaušinius perpakuoti kitais, čia nepaminėtais pavadinimais. Nusipirkę šių pavadinimų kiaušinius, vartotojai turėtų juos išmesti arba grąžinti į parduotuvę.

Kokie ligos požymiai?

Sveiki žmonės, užsikrėtę salmonele, paprastai skundžiasi pakilusia temperatūra, viduriavimu (gali būti net su krauju), pykinimu, vėmimu ir pilvo skausmais. Retesniais atvejais salmonelės infekcija gali nukeliauti į žmogaus kraujo sistemą ir taip sukelti pavojingus sveikatos negalavimus kaip arterinė infekcija, aneurizmą, endokarditą (vidinio širdies sluoksnio uždegimą) ir artritą.

Kas turi didžiausią riziką?

Salmonelė gali sukelti labai rimtų ir netgi mirtinų infekcijų mažiems vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms ir kiekvienam su nusilpusia imunine sistema.
Ką reikia daryti?

Svarbiausia yra nevalgyti atšauktų kiaušinių. Nusipirkę tokius kiaušinius, žmonės turėtų juos išmesti arba grąžinti į parduotuvę. Žmonės, turintys panašius į salmonella enteriditis požymius, turėtų kreiptis pas gydytoją.

Kaip produktas atrodo?

Tai kiaušiniai su rugpjūčio 13-osios data, supakuoti pavadinimais ,,Lucerne”, ,,Albertson”, ,,Mountainegz Dairy”, ,,Ralph’s”, ,,Boomsma’s”, ,,Sunshine”, ,,Hillandale”, ,,Trafficanda”, ,,Farm Fresh”, ,,Shoreland”, ,,Lund”, ,,Dutch Farms” ir ,,Kemps”. Jie yra supakuoti 6, 12, 18 vienetų pakuotėse ir palaidi su Julian datomis nuo 136 iki 225 ir gamyklos numeriais 1,026, 1,413 ir 1,946.

Padidintas atšaukiamų kiaušinių kiekis su šiais pavadinimais: ,,Albertsons”, ,,Farm Fresh”, ,,James Farms”, ,,Glenview”, ,,Mountain Dairy”, ,,Ralphs”, ,,Boomsma”, ,,Lund”, ,,Kemps” ir ,,Pacific Coast”’. Kiaušiniai buvo supakuoti įvairių dydžių pakuotėse su Julian datomis nuo 136 iki 229 ir gamyklos numeriais 1,720 ir 1,942.

Datos ir kodai yra atspausdinti pakuotės gale. Ūkio numeris prasideda su raide P ir po jos seka numeris. Julian data seka ūkio numerį, pavyzdžiui, P-1720 223.

Kur prekiaujama?

Atšaukimas galioja kiaušiniams, iš ūkių išvežtiems pradedant gegužės 16 diena, pristatytiems persiuntimo centrams, maisto aptarnavimo bendrovėms ir didmeninei prekybai California, Illinois, Missouri, Colorado, Nebraska, Minnesota, Wisconsin, Arizona, Texas, Georgia, Washington, Oregon, Nevada, Utah, Arkansas, Oklahoma ir Iowa valstijose.

Kaip apsisaugoti nuo salmoneliozės?

Teisingas pirkimas
– Svarbu pirkti kiaušinius, laikomus šaldytuve;
– Atidarykite pakuotę ir įsitikinkite, kad kiaušiniai yra švarūs ir nesudužę;
– Parsinešę namo greitai įdėkite į šaldytuvą;
– Laikykite kiaušinius šaldytuve toje pakuotėje, kurioje ir pirkote, ir sunaudokite iki datos, nurodytos ant pakuotės.

Švaros laikymasis
– Prieš ruošiant maistą, nusiplaukite rankas; virtuvinius įrankius nuplaukite karštu vandeniu su muilu prieš ir po liečiant kiaušinius.

Tinkamas pagaminimas
– Teisingas kiaušinių pagaminimas yra viena iš svarbiausių priemonių, apsisaugant nuo salmonele užkrėstų kaiušinių;
– Virkite kiaušinius tol, kol baltymas ir trynys bus kieti. Kepti kiaušiniai neturi būti skysti;
– Puodai ir keptuvės ar kitos gaminimo priemonės turi pasiekti 160 F (72 C) temperatūrą, nes bakterija gali daugintis nuo 40 F iki 140 F temperatūrose;
– Valgykite kiaušinius iš karto po pagaminimo;
– Pagaminti kiaušiniai turėtų būti laikomi kambario temperatūroje ne ilgiau kaip dvi valandas.

Parengta pagal FDA informaciją.