Baltimore „Auksinio kamuolio” turnyrą šiemet laimėjo NY LAK krepšininkai

Po vasaros pertraukos į pirmąsias krepšinio varžybas Rytų pakrantėje suvažiavo 8 komandos


Laurynas R. Misevičius

Jau aštuntą rudenį paeiliui po 2000-aisiais Baltimorėje surengtų ŠALFASS metinių žaidynių į šį lietuvių gana gausiai apgyvendintą uostamiestį suvažiuoja dauguma mūsų tautiečių – Šiaurės Rytų pakraščio krepšinio mėgėjų, kurių nuožmi kova dėl šeimininkų steigiamo „Auksinio kamuolio” nepalieka abejingo nė vieno sportu besidominčio lietuvio, gyvenančio Maryland valstijos pakrantėje. Šie metai taip pat netapo išimtimi, o pereitą šeštadienį, spalio 25 d., visai šalia Baltimorės centro esančiame Arbutus miestelyje (jo vidurinės mokyklos salėje) jau nuo 8 val. ryto užvirė kova dėl aukščiausio apdovanojimo.

Pirmosiose turnyro rungtynėse susitiko kaimynai – JAV sostinėje Vašingtone įsikūrę Lietuvai atstovaujantys diplomatai (LR ambasados darbuotojai) ir vietos Lietuvių atletų klubo (LAK) „Vilkas” krepšininkai. Po atkaklios kovos pastarieji laimėjo 51:40. Tačiau ne šios dvi komandos tapo pagrindinėmis pretendentėmis parsivežti namo „Auksinį kamuolį”. Viena stipriausių Rytų pakrantės vyrų krepšinio ekipų New Jersey „Liepsna” tik po įtemptos paskutinių kelių minučių atkarpos nugalėjo itin pasiaukojančiai sužaidusius Philadelphia (PA) „Aro” krepšininkus (34:30) ir aikštelę užleido savo treniruočių partneriams „Liepsnos” jauniams, kurie pirmose varžybose nugalėjo Vašingtono „Vėją” 41:36.

Po to į kovą stojo daugkartiniai Baltimorės „Auksinio kamuolio” turnyrų nugalėtojai Connecticut „Ąžuolai” ir pastaruoju metu stipriai pasitempusi Niujorko Lietuvių atletų klubo (LAK) komanda. Nors rungtynių pradžioje į priekį išsiveržė Naujosios Anglijos atstovai, po pertraukos gerokai „šviežesni” atrodė niujorkiečiai, laimėję šią svarbią dvikovą 50:40. Baltimorės „Vilko” krepšininkai laimėjo ir antrąsias savo rungtynes šiame turnyre (privertę pasiduoti Philadelphia „Arą” 66:61). Tačiau taškų skirtumo šeimininkams neužteko pakliūti į pagrindinę kovą dėl „aukso”, į kurią pateko LR ambasados penketuką be didesnio pasipriešinimo įveikę New Jersey „Liepsnos” vyrai bei taip pat dideliu skirtumu savo antrąsias rungtynes Baltimorės turnyre laimėję (prieš Vašingtono „Vėją”) Niujorko LAK atstovai. Dėl trečios prizinės vietos teisę rungtis iškovojo Connecticut „Ąžuolų” penketukas, nemažu skirtumu laimėjęs prieš New Jersey „Liepsnos” jaunius.

Prieš prasidedant finalinėms dvikovoms turnyro rengėjai suorganizavo tritaškių metimo konkursą, kuriame jėgas išbandyti buvo pakviesti 2 krepšininkai iš kiekvienos varžybose dalyvavusios komandos. Į finalą pateko niujorkiečių krepšininkas Airidas Drulia, surinkęs 12 taškų (pradinėje metimų serijoje parodęs geriausią rezultatą) ir Vašingtono „Vėjo” gynėjas Martynas Verbušaitis (11 taškų). Vos vieno taiklaus metimo pritrūko iki finalo ir Philadelphia „Aro” senbuviui Valdui Tamulevičiui, kuris parodė 10 taškų rezultatą. Stebėtiną taiklumą viso turnyro metu rodžiusio Niujorko komandos atstovo ranka nesudrebėjo ir finalinėje tritaškių konkurso dvikovoje, anksčiau LAK garbę ilgą laiką gynusio Antano Drulios sūnus nesunkiai įveikė savo priešininką (10:5) ir nuskubėjo ruoštis turnyro finalui.

Tuo tarpu dėl trečios vietos į kovą stojo aikštelės šeimininkai Baltimorės „Vilko” penketukas ir Naujosios Anglijos atstovai. Atrodė, kad pagaliau (po keleto apmaudžių nesėkmių ankstesniais metais) baltimoriečiams pavyks nugalėti „amžinus” priešus iš Connecticut, tačiau vos šešiese į varžybas atvykę „Ąžuolai” sugebėjo savo varžovams didesnę rungtynių dalį diktuoti ramesnį žaidimo stilių ir rungtynių pabaigoje išnaudoję kelias varžovų klaidas laimėjo atkakliausias varžybas šiame turnyre 64:62.

Dėl pirmosios vietos kovoti į aikštelę išbėgo kaimynai – New Jersey „Liepsna” ir Niujorko LAK. Nemažai Rytų pakrantės krepšinio varžybų per keletą pastarųjų metų laimėję „Sodų” valstijos atstovai tikėjosi sėkmės ir šioje dvikovoje, juo labiau jiems sumaniai vadovavo dar visai neseniai pats žaidęs vyr. treneris D. Baranauskas. Taigi pirmajame kėlinyje dvylikos taškų persvarą įgiję New Jersey vyrai siekė dėsningos pergalės, tačiau naudingiausiu turnyro žaidėju (MVP) tapęs Gilvydas Biruta (su Lietuvos jaunių vaikinų rinktine prieš kelis mėnesius tapęs Europos vicečempionu ir dabar atvykęs į Ameriką mokytis) užtikrintai atvedė LAK penketuką ant aukščiausios nugalėtojų — 58:54 (25:30).

Po varžybų Arbutus vidurinės mokyklos salėje visi rinkomės į Baltimorės Lietuvių Namus, kur laukė gardi vietos šeimininkių paruošta lietuviškų valgių vakarienė, apdovanojimų ceremonija ir diskoteka. Susirinkusius pasveikino pirmasis Baltimorės LAK pirmininkas Vacys Laukaitis, o turnyro laimėtojus ir prizininkus apdovanojo dabartinis baltimoriečių sporto klubo vadovas Mike Valeika, BLAK sekretorius Vytas Brazauskas bei sporto renginių organizatorė Katrina Loskarnaitė. Padėkos žodį varžybų šeimininkams tarė ŠALFASS Rytų apygardos pirmininkas Žilvinas Bublis, o šių eilučių autorius priminė apie kitus lietuvių ruošiamus krepšinio turnyrus Šiaurės Rytų pakraštyje ir ateinančio sezono sportinius renginius.