Eglė Juodvalkė aplankė UIC studentus

 Aurelija Tamošiūnaitė

Š. m. lapkričio 4 d. University of Illinois at Chicago (UIC) dėstomo lietuvių kultūros kurso studentus aplankė išeivijos poetė, rašytoja Eglė Juodvalkė. Kurso dėstytojas prof. Giedrius Subačius kiekvieną semestrą paskaitoseglr paskaityti pakviečia vis kitą svečią, galintį ,,gyvai” papasakoti, supažindinti studentus su įvairiomis lietuvių kultūros, istorijos, literatūros, kalbos įdomybėmis. Studentams, kurių dauguma neturi nė lašo lietuviško kraujo, jau yra ankstesniais semestrais kalbėję Darius Furmonavičius, Vainis Aleksa, Saulius Kuprys ir kt.

Šio rudens semestro studentai ne tik perskaitė Eglės Juodvalkės eilėraščius bei pabandė juos paanalizuoti, susitiko ir su pačia poete. Juodvalkė papasakojo studentams apie savo kūrybą, kaip gimsta eilėraščiai. Ji pabrėžė, kad rašo dviem kalbomis, tačiau savo kūrybos neverčia, nes, jos teigimu, netiki vertimais. Juodvalkė papasakojo apie savo vardo svarbą bei sunkumus mokykloje, kai anglakalbiai bendraklasiai ar mokytojai bandydavo ištarti jos vardą ir pavardę. Lietuvių kultūros kurso studentai visada skaito pasaką apie ,,Eglę žalčių karalienę”, tad žino, jog „eglė” – ne tik medis, bet ir populiarus moteriškas lietuvių vardas. Juodvalkė papasakojo apie savo kovą su diabetu ir patirtį gyvenant su šia liga. Visa tai ji aprašė knygoje ,,Cukraus kalnas”. Manau, ne vienam studentui paliko įspūdį jos šmaikščiai papasakotos istorijos apie vaikystėje daug bėdų jai ,,privirusius”, bet taip mėgtus saldainius.

Juodvalkė papasakojo studentams apie savo vaikystę, norą tapti aktore. Daugeliui studentų buvo įdomu išgirsti apie jos darbą ,,Laisvosios Europos” radijuje Miunchene, kur ji išdirbo 20 metų.

Poetė studentams paskaitė savosios kūrybos. Jos teigimu, visos eilėraščių interpretacijos yra geros, nesvarbu, ką sako rašytojas, svarbu, ką kūrinyje, eilėraštyje mato, įskaito skaitytojas. Studentai domėjosi, kaip poetė suteikia eilėraščiams pavadinimus, kokiomis kalbomis rašo, ar bandė rašyti vokiškai, kaip išmoko graikų kalbą. Paskaitos pabaigoje visi studentai ir viešnia paskanavo dviejų azijiečių kilmės studenčių iškeptais lietuviškais dviejų rūšių sausainiais.

UIC