SVEIKATOS KLAUSIMAIS

Gyd. Ona Radzevičienė

Keletas patarimų, kaip išauginti sveiką vaiką

Remiantis Center for Disease Control and Prevention (CDC) yra keletas patarimų, kaip išauginti sveiką vaiką:

1. Tvarkingai lankykitės pas gydytoją ir pasistenkite laiku paskiepyti vaikus. Savalaikės konsultacijos padės apsaugoti jūsų vaikus nuo gresiančių ligų, laiku jas pastebėti ir išgydyti. Savalaikė imunizacija padės apsaugoti vaikus nuo infekcinių ligų.

2. Stenkitės sveikai maitinti. Sveikas maistas padidins jūsų vaikučių energiją, sustiprins kaulus ir imuninę sistemą. Kreipkite dėmesį, ką ir kiek jūsų vaikai valgo.

3. Pripratinkite vaikus sportuoti. Reguliarūs fiziniai pratimai vaikystėje ir paauglystėje sustiprina sveikatą ir ištvermingumą, didina kaulų ir raumenų masę, padeda kontroliuoti svorį, sumažina nerimą ir stresą, padidina pasitikėjimą savimi, palaiko normalų kraujo spaudimą bei cholesterolio lygį.

4. Mokykite vaikus sveikų įgūdžių, kaip rankų plovimas, saugos diržų naudojimas, šalmų ir apsaugos nuo saulės priemonių naudojimas, dantų valymas. Tai yra vieni iš įgūdžių, kurie gali padėti vaikams būti sveikiems.

CDC nuomone geri rankų plovimo įgūdžiai – vienas iš svarbiausių priemonių – vaikams būti sveikiems. Agentūra pataria plauti rankas mažiausiai 20 sek. po tekančiu vandeniu, naudojant muilą.

Tėvams tenka atsakomybė išmokyti vaikus teisingo rankų plovimo ir pasiekti, kad tai taptų įgūdžiu tolimesniame jų gyvenime. Kai kurie ekspertai rekomenduoja dainuoti dainą „Happy Birthday” du kartus, bet tai ne visuomet padeda, nes kartais vaikai nenusiteikę dainuoti.

Squid „Soap by Airborne” sukūrė specialų skystą muilą su dalintuvu (dozatoriumi), kuris palieka antspaudą ant vaikų rankų. Šis antspaudas yra daržovių pagrindo dažai, panašūs į rašalą, kuriuos nuplauti reikia 20 sekundžių.

Plaunant rankas, kol nusiplaus antspaudo žymė – galima įpratinti vaikus teisingo rankų plovimo.

Pagal „Regional News”
 
Amerikiečiai nenoriai lankosi pas gydytojus

Daugiau kaip pusė amerikiečių, turinčių sveikatos problemų, tokių kaip diabetas, širdies ligos, vėžys, depresija, nereguliariai lankosi pas gydytoją ir nereguliariai vartoja vaistus dėl didelių kainų, – atlikęs tyrimus praneša pelno nesiekiantis „Common Wealth Fund”.

Studijos, neseniai išspausdintos žurnale „Health Affairs”, palyginta 7,500 ligonių JAV ir 7 kitose pasaulio valstybėse, turinčiose tą patį visuotinį (universal) sveikatos draudimą. Tai ligonių būklė – Austrijoje, Anglijoje, Kanadoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose ir Naujojoje  Zelandijoje.

54 proc. amerikiečių, sergančių lėtinėmis ligomis, nesikreipia į gydytojus pagalbos dėl aukštų kainų, kai anksčiau išvardytose šalyse dėl tos pačios priežasties nesikreipia tik 7–36 proc.

42 proc. chroninių ligonių JAV teigė, kad jie ankstesniais metais išleido 1,000 dol. medicininėms išlaidoms padengti, o Anglijoje tokie ligoniai išleido 4 proc., Nyderlanduose – 8 proc.

Be to, ligoniai JAV daugiau patyrė medicininių klaidų, įskaitant neteisingą vaistų paskyrimą, taip pat neteisingų tyrimų įvertinimą. Dėl koordinacinių veiksmų stokos sveikatos apsaugos srityje, jie patyrė daugiau nemalonumų.

Pagal „New York Times”