ES grasina amerikiečiams įvesti atvykimo apribojimus

Londonas, rugpjūčio 8 d. (BNS) — Reaguodama į Amerikos priimtą įstatymą, leidžiantį klausytis užsieniečių pokalbių ir sugriežtinantį patikrinimus oro uostuose, Europos Sąjunga pagrasino įvesti atvykimo apribojimus Jungtinių Valstijų piliečiams, keliaujantiems į Europą. Iki šiol amerikiečių turistai į Europos valstybes gali atvykti be vizų, rašo „The Guardian”.

Teisingumo ir vidaus reikalų komisaras Franco Frattini jau rengia planus sukurti visą ES apimsiančią „elektroninių kelionės įgaliojimų” (ETA) sistemą, kuri yra labai panaši į praėjusią savaitę prezidento George W. Bush pastangomis įvestą saugumo taisyklių rinkinį.

ETA reikalauja iš turistų, gyvenančių 14 Vakarų Europos valstybių, prisiregistruoti internetu ir pateikti savo paso duomenis, pranešti kelionės planus ir planuojamus susitikimus su žmonėmis. Tai turi būti padaryta likus bent porai dienų iki išvykimo. Panaši tvarka galioja ir Australijoje.

Naujoji sistema sukėlė nuogąstavimus dėl privatumo apsaugos, nes ES ir JAV jau keičiasi informacija apie transatlantinius keleivius. Tai kartu vertinama kaip verslo kelionių skaičių mažinantis bei turizmui kenkiantis dalykas.

F. Frattini turėtų savo pirminius planus Europos Sąjungos 27 valstybių narių vidaus reikalų ministrams pristatyti kitą mėnesį. „Esminis sprendimas kol kas dar nėra priimtas”, – sakė jo atstovas spaudai.

Vidurio ir Rytų Europos (VRE) valstybės, priklausančios ES, gana palankiai vertina tokių atsakomųjų priemonių taikymą, nes pyksta dėl JAV nenoro joms pritaikyti bevizį kelionių režimą. Nors F. Frattini birželį JAV saugumo sekretoriaus Michael Chertoff reikalavo, kad visos 27 ES valstybės narės dalyvautų „siekiant užtikrinti pilnas abipuses bevizes keliones”, JAV dėl terorizmo ir nelegalios imigracijos baimių kol kas neketina leisti VRE valstybėms laisvai atvykti į šalį.