,,Baltic Bakery” — istorija be galo

Dalia Cidzikaitė

Šis straipsnis atsirado iš labai banalios kasdienės situacijos — jau kuris laikas ,,Dominick’s” parduotuvėse nerandu ,,Baltic Bakery” (dar kitaip žinomos kaip ,,Jonal Bakery”; toliau tekste — BB) produkcijos. Ėjau vieną savaitę — nėra, nepatingėjau jau kitos ,,Dominick’s” parduotuvės lentynose ,,pumpernickel” (Amerikos lietuvių dar vadinamos ,,plyta”) duonos paieškoti ir antrą savaitę — ir vėl nesėkmingai, galų gale, dar po poros savaičių, vėl ir vėl iš naujo sukdama ratus parduotuvėje ir ieškodama kažkur užkištos baltiškos duonos, neiškentusi paklausiau vienos ,,Dominick’s” parduotuvės vadybininko, kada jie žada gauti BB kepinius? Atsakymas buvo — jau kuris laikas BB savo produkcijos jiems nepristato. Kodėl — savaime kilo klausimas.

Pradėjau klausinėti aplinkinių, bandydama išsiaiškinti, ar tik aš viena tokia be ,,pumpernickel” duonos gyventi negaliu. Pasirodo, ne. BB kepamos duonos pasigedau ne tik aš. Ne tik Čikaga, bet ir, pavyzdžiui, Detroit lietuviai pradėjo jausti lietuviškos duonos badą. Ir nors dauguma apklaustųjų tik gūžčiojo pečiais ir į mano klausimą kodėl, nieko negalėjo atsakyti, vienas pažįstamas miglotai prisiminė, jog visai neseniai čikagiškėje spaudoje buvo užtikęs informaciją apie tai, kad BB buvo paminėta kaip viena iš įstaigų, kuriose sanitarinės sąlygos neatitinka Čikagos miesto nustatytų sanitarinių reikalavimų.

Internete informacijos apie tai ilgai ieškoti neteko. Pradėsiu nuo seniausio, man pavykusio rasti dokumento apie sanitarines BB sąlygas. 2001 metais vasario 6 d. Chicago District Department of Health and Human Services direktorius Raymon V. Mlecko BB prezidentui John V. Ankus parašė įspėjantį laišką, kuriame teigiama, jog 2000 metais gruodžio 4, 5 ir 12 dienomis U.S. Food and Drug Administration patikrinus kepyklos patalpas, buvo aptikta daugybė antisanitarinių pažeidimų.

Laiške išvardijama 11 pažeidimų. Vieni rimčiausių — žiurkių išmatos, arba liaudiškai — ,,vizitinės kortelės”, pastebėtos netoli neišpakuotos produkcijos lentynų; nugaišęs graužikas, aptiktas netoli prekių iškrovimo vietos; gyva musė ant dar neiškeptos duonos kepalo; gyvi tarakonai ant vamzdyno maišymo kambaryje. Laiške taip pas sakoma, jog pagaminti duonos kepiniai buvo pakuojami į jau panaudotas, kiaušiniams skirtas dėžes, kurios savo ruožtu buvo riebaluotos ir taip toliau. Įspėjamojo laiško gale direktorius R.V. Mlecko primygtinai prašo BB prezidento per 15 dienų atsakyti į jo laišką, išvardinant, kokių konkrečių veiksmų kepykla ėmėsi ar imsis, siekdama pagerinti sanitarines kepyklos sąlygas.

Sunku pasakyti, ar BB kepyklos vadovai ėmėsi kokių nors konkrečių veiksmų kritinei situacijai kepykloje pataisyti, tačiau 2005 metais BB kepykla ir vėl pakliuvo į akylių Čikagos sanitarų akiratį. Šįkart apie BB antisanitarines sąlygas ne tik prabilo, bet ir jas parodė vietinis Čikagos televizijos CBS 2-asis kanalas.

Reportaže ,,Gerai žinoma kepykla uždaryta dėl šešių pažeidimų” (,,Well-Known Bakery Shut Down With Six Violations”; 2005 m. gruodžio 1 d.) minimi 6 rimti pažeidimai: vartoti jau netinkatys kiaušiniai; temperatūra šaldytuvuose siekia 46.9; nėra karšto vandens ir pan. Svarbu, jog tarp pažeidimų minimi ir 2001 metais Chicago District Department of Health and Human Services direktoriaus R.V. Mlecko išvardinti pažeidimai.

Pasak drauge su CBS 2-ojo kanalo žurnalistu kepyklą apžiūrėjusios sanitarės Arleen Lopez, jau vien šių trijų pažeidimų pakanka, kad miestas nedelsdamas uždarytų BB. Šį kartą tų 6 kritinių sanitarinių pažeidimų užteko, kad BB kepyklai būtų laikinai atimta teisė toliau dirbti. Reportažo gale žiūrovas perspėjamas, jog, nors BB yra uždaryta, nėra garantijos, jog BB duonos kepiniai visiškai išnyko ir iš parduotuvių lentynų Čikagos mieste bei jo apylinkėse.

Ir vėl nepavyko sužinoti, kada BB buvo atidaryta, tačiau yra aišku, iki kada ji veikė. 2006 metais lapkričio 19 d. ,,Chicago Sun-Times” išspausdino dvylikos purviniausių Čikagos kepyklų, valgyklų, restoranų ir kitų su maistu susijusių įstaigų sąrašą. Tame sąraše, dar kitaip žinomam kaip ,,Chicago’s Dirty Dozen”, — ir lietuviškos duonos kepinius gaminanti BB.

,,Chicago Sun-Times” straipsnyje teigiama, jog BB kepykloje (4627 S. Hermitage Ave.) užfiksuota 11 kritinių sanitarinių sąlygų pažeidimų. Inspektoriai rado daugiau nei 100 pelių išmatų liekanų, 20 tarakonų kepyklos saugyklose, prakiurusį stogą ir vien tik šaltą vandenį, taip pat kiaušinius ir kefyrą su pasibaigusia galiojimo data, laikomus sveikatai pavojingoje temperatūroje. To užteko, kad BB drauge su kitomis vienuolika įstaigų būtų paskirta 500 dol. bauda ir nedelsiant uždaryta.

Dabar yra 2007 m. vasario mėnesio pabaiga. Kokia dabartinė BB situacija? Vis dar uždaryta ar ir vėl veikianti? Sprendžiant iš mano nesėkmingų bandymų nusipirkti BB duonos ,,Dominick’s” parduotuvėse, atrodo, kad kepykla vis dar neveikia. Tačiau štai, paskambinus į Morkūnų parduotuvę ,,Lithuanian Plaza and Bakery”, Vanda Morkūnienė teigė, jog, nors ir rečiau nei anksčiau, BB duoną į parduotuvę pristato.

Telefonu kalbintas BB savininkas Algis J. Ankus, taip pat patvirtino, jog kepykla dirba. O į mano klausimą, kodėl ,,Dominick’s” parduotuvėse jau kuris laikas nėra jų duonos, savininkas atsakė, jog ne visos priima ir pažadėjo perskambinti su sąrašu tų parduotuvių, kurios mielai BB duona parduoda savo klientams. Iki šiol skambučio iš A.J. Ankaus nesulaukiau.

Atidžiai šį mano straipsnį skaitę, nesunkiai pastebės, jog 2006 metų BB sanitariniai pažeidimai beveik niekuo nesiskiria nuo 2001 ir 2005 metais užfiksuotų pažeidimų. Tad peršasi viena išvada — BB sanitarinės sąlygos negerėja, metai iš metų ji Čikagos miesto Sveikatos departamento uždaroma, tačiau po kiek laiko ir vėl atsidaro.

Viename iš straipsnių sakoma, jog A. J. Ankus, BB savininkas, dėl visų sanitarinių pažeidimų kaltina seną pastatą, kuriame yra įsikūrusi kepykla. Ar pati uždarymo/atsidarymo istorija jau netampa per sena? Niekada — sudie, o visada — tik iki pasimatymo?