Kaip broliškų respublikų piliečiai Europą atsuktuvais šturmavo

Vladas Krivickas

Na štai, lietuviai, ir vėl pakliuvome. Ne į kokio nors tarptautinio skandalo sūkurį, garbės lentą ar naują palaimintųjų sarąšą, bet į populiarią naujienų agentūros ,,Reuters” skiltį iškalbingu pavadinimu ,,Oddly enough”. Negaliu tiksliai pasakyti, kiek milijonų žmonių vienu ar kitu būdu pasiekia šioje skiltyje publikuojama informacija, bet galiu užtikrinti, kad pakankamai daug.

,,Oddly enough” tarp ,,Reuters” informaciją prenumeruojančių viso pasaulio spausdintinių ir internetinių leidinių redaktorių yra viena populiariausių skilčių. Ji yra svarbus šaltinis, maitinantis tuščiai vietai užkaišioti spaudoje įsteigtus skyrelius, tokius kaip ,,Įvairenybės”, ,,Margumynai”, ,,Būna ir taip” ir pan. Tai kvailų, sveiku protu nepaaiškinamų ar tiesiog graudžiai linksmų kasdien žmonėms pasitaikančių nutikimų galerija.

Pranešimo, kuris jau ėmė plisti visame internete, pradžia skelbia: ,,Antradienį paryčiais Italijos policija suėmė keturis vandalus, atsuktuvu apgadinusius vieną garsiausių Romos fontanų. Teisėsaugos pajėgas apie tai informavo praeiviai, pastebėję, kaip keturi girti asmenys — ukrainietis, lietuvis, moldavas ir rusė — nuo Ispanijos laiptų papėdėje trykštančio Bakačo fontano atsuktuvu gramdo popiežiaus emblemą”.

Žinutė pakankamai iškalbinga ir galima būtų ją palikti be komentarų. Bet tekstai, kaip prisimenu dar iš mokyklos suolo, ir rašomi tam, kad būtų komentuojami, iš jų prisigamintų naujų tekstų, visa tai pavirstų į begalybėn besitęsiantį nebesupaisomą gaudesį, o mes, žmonės, ir toliau gyventume išūžtomis ausimis, taip nieko ir nesupratę. Bent jau taip sakė postmodernistai, kurie, regis, jau nebemadingi ir ,,užgausti” naujų  madų.

Taigi, grįžtant prie, hm... teksto analizės. Perskaičius šį pranešimą, prieš akis stojasi tokia istorija. Keletas prisigėrusių piliečių iš buvusių broliškųjų respublikų Europos kultūros lopšyje nerado nieko kito, kuo galėtų užsiimti, tik krapštyti niekuo dėto popiežiaus atvaizdą atsuktuvu.

Manau, šioje teksto analizėje reikėtų atkreipti dėmesį, kad niekšingas aktas buvo atliekamas būtent atsuktuvu. Paprasčiausias žmogiškas smalsumas su paranojos atspalviu verčia pasvarstyti, iš kur Romoje, netoli garsiųjų Ispanijos laiptų, būrelis buvusių broliškųjų respublikų piliečių gavo atsuktuvą? Na, turi žmonės tokius įrankius namuose, mašinose, bet kurių galų su savimi jį tampytis?

Galbūt vargšai, atvykę iš supersaugių šalių, norėjo apsiginti nuo mafiozų italų? O gal čia pats laikas prisiminti kitą neseną istoriją, kurią kiek seniau paskelbė naujienų agentūra BNS: ,,Lietuvos pilietis dėl dviejų juvelyrų nužudymo bei dviejų žmonių sunkaus sužalojimo stos prieš Šveicarijos teismą. Vokietijos žiniasklaida pranešė, kad atsitiktinai traukinyje sulaikytą 32 metų lietuvį Rosenheimo teismas nusprendė perduoti baudžiamajam persekiojimui į Šveicariją.

Įtariama, kad lietuvis apiplėšė penkių šveicarų juvelyrinių dirbinių parduotuves. Per užpuolimus buvo nužudyti du žmonės, dar du vyriškiai patyrė sunkius sužalojimus.

Pranešama, kad lietuvis galėjo pagrobti vertybių už 625,000 JAV dolerių.

Tai jau antras lietuvis, įtariamas juvelyrinių dirbinių ir laikrodžių parduotuvių plėšimu pastaruoju metu.

Prieš dvi savaites Vilniaus apygardos teismas nusprendė į Italiją išduoti kaunietį Gediminą Gerčių, kuris įtariamas dalyvavęs 5 apiplėšimuose ir su bendrais galėjęs į kišenes susikrauti vertybių už daugiau kaip milijoną eurų”.

Tas pats paranojiškas vidinis balsas šnibžda, ar tik tautiečiai nebus susirengę kam nors kitam nei fontano ardymui? Ką, jei jie buvo sumanę ką nors apiplėšti? Galbūt budrių praeivių dėka išvengėme daug ,,riebesnės” antraštės, kaip antai: ,,Būrelis Rytų europiečių, grasindami atsuktuvu, iš Romos savivaldybės nario atėmė 1,000 eurų”. Arba: ,,Automobilių vagys iš Lietuvos net ir sudėtingiausias signalizacijas įveikia atsuktuvu”.

Sutikite, skamba įtikinamai, lyg jau kur būtume girdėję?

Bet juk iš tiesų girdėjome ir nuolat tebegirdime. Nedidelė naujiena, kad dalis lietuvių, išvykę į užsienį, sąžiningai dirba, tuo tarpu kiti užsiima kuo tik nori, bet ne darbu.

Jau girdėjome apie lietuvius,  Vakarų Europoje vagiančius automobilius, akimirksniu apšvarinančius prabangias Prancūzijos drabužių parduotuves ar tiesiog be rimtos priežasties užpuldinėjančius ir sumušančius praeivius.

Vienas Lietuvoje gerai žinomas menininkas privačiame pokalbyje neseniai prasitarė: ,,Ar žinai, kodėl Lietuvoje pastaruoju metu sumažėjo nusikalstamumas? Užtat, kad padugnės iš Lietuvos išsikraustė į Europą”. Klausiu, kodėl jos neišsikraustė į Ameriką?

,,Palauk bevizio režimo. O šiaip tai tie, kurie pakankamai prisivogė ir bijo Amerikos valdžios, irgi bėga per Atlantą atgal. Bet ne į Lietuvą — į Europą”, — negailėjo savo išminties perlų Lietuvos muzikos žvaigždė.

Iš pradžių į tokias teorijas žiūrėjau skeptiškai. Tačiau neįvardinto lietuvio ir Co. Romoje atliktas darbelis leidžia bent iš dalies pritarti tokiai minčiai. Istorijų apie tai, kaip neturėdami ar nenorėdami kuo užsiimti lietuviai Europoje švaistosi kumščiais, peiliais ir atsuktuvais, netrūksta. Vadinasi, į Europą emigruoja nemažai nusikalsti linkusių tautiečių. Tad gal iš tiesų Lietuvai nuo to bus geriau? Gal kalbos apie emigracijos žalą — gerokai perdėtos?

Sakysit, tokie lietuvių žygiai daro gėdą? Į tai galima žiūrėti taip: mūsų šalis nėra taip plačiai žinoma, o daugeliui užsieniečių vieno ar kito tvarkos pažeidėjo ar nusikaltėlio tautybė dažnai nė motais — vis tiek jos neįsimins.

O pati idėja — labai lietuviška: apvalyti šalį svetimomis rankomis...