42-asis tarptautinių filmų festivalis — gyvybingas kaip niekad

Monika Bončkutė

Spalio 5-19 d. legendiniame ,,Chicago Theatre” prasidės 42-asis kasmetinis Čikagos tarptautinių filmų festivalis (,,Chicago International Film Festival”, CIFF). Artėjantis prie savo penktosios dešimties, CIFF yra seniausiai visose Jungtinėse Valstijose be pertraukos organizuojamas tarptautinių filmų festivalis.

Nepaisant garbingo festivalio amžiaus, kino kritikai sutaria, kad renginio organizatoriai kasmet sugeba surengti puikią, kino mėgėjų dėmesio vertą šventę, kuri visuomet yra nebloga reklama Čikagai; ir dėl to, kad tuo metu į miestą suvažiuoja pasaulinės kino įžymybės, ir dėl to, kad Čikaga bent keletui dienų atsiduria Amerikos kino pramonės naujienas stebinčių televizijos laidų centre, o Hollywood raudonąjį kilimą bent trumpam pakeičia Čikagoje švytintis garbės podiumas.

Kasmet CIFF dėl prizų varžosi daugiau nei šimtas įvairiausių filmų: trumpametražių, dokumentinių, animacinių bei vaidybinių. Žinoma, didžiausias dėmesys skiriamas pastariesiems, kurie ir varžosi pagrindinėje kategorijoje dėl CIFF prizo – Auksinio Hugo (,,Gold Hugo”).

Šiemet pagrindinėje kategorijoje varžosi filmai iš viso pasaulio: JAV, Brazilijos, Lenkijos, Rumunijos, Prancūzijos, Izraelio, Didžiosios Britanijos ir kt. Tarp jų – komedijos, dramos ir filmai visai šeimai. Susirasti visą konkursui pateiktų filmų sąrašą galima internete adresu http://www.chicagofilmfestival.org.

Festivalio atidarymo vakarą bus demontruojamas naujas režisieriaus Marc Forster filmas ,,Stranger than Fiction”. Šis režisierius daugeliui gerai pažįstamas populiarų videojuostų, tokių kaip ,,Monster’s Ball”, ,,Finding Neverland”, kūrėjas. Šįkart M. Forster dėmesio centre – realybės ir fikcijos susidūrimas. Karen Eiffel (aktorė Emma Thompson), po dešimties metų varginančio darbo, užbaiginėja savo naujausią knygą, kuri, kaip tikisi autorė, bus geriausias jos gyvenimo darbas. Visa, kas rašytojai liko atlikti, yra sugalvoti aplinkybes, kuriomis turi žūti pagrindinis kygos veikėjas Harold Crick (žymus komikas Will Ferrel). Intensyviai sukdama galvą, kaip čia efektingiau ,,pribaigus” herojų, Karen nė neįtaria, kad realiai tame pačiame mieste gyvena žmogus tokiu pat vardu ir pavarde, kuris visiškai nenori būti ,,užmuštas”, net jei tai vyksta literatūriniame kūrinyje.

Nuotaikingoje, bet įžvalgioje komedijoje persipina rašytojos ir H. Crick interesai. Pastarasis žūtbūt mėgina įtikinti kūrėją atsisakyti minties ,,pribaigti” savo herojų, tuo tarpu rašytoja nenori leistis į kalbas ir nori sukrečiančio knygos finalo.

Filme taip pat vaidina Dustin Hoffman, kuriam šiemetiniame CIFF paskirtas apdovanojimas už viso gyvenimo veiklos pasiekimus. Aktorius atvyksta į Čikagą atsiimti apdovanojimo bei pasakys trumpą kalbą filmo ,,Stranger than Fiction” pristatyme. Beje, 2004 m. tos pačio kategorijos apdovanojimas buvo paskirtas lietuvių kilmės Hollywood’o režisieriui Robert Zemeckis.

Kaip ir kasmet, taip ir šiemet, festivalio organizatoriai pristato vieną specialų renginį. Šįkart tai vakaras-susitikimas su žymia Hollywood aktore, Grammy, Tonny bei Oscar apdovanojimų laimėtoja Liza Minnelli. Vakarą ves kino kritikas, daugybės knygų apie kiną autorius John Russel Taylor. Renginys įvyks Thorne Auditorium, antradienį, spalio 17 d. 7 val. vakaro.

Filmuotis pradėjusi būdama vos trejų metų, aktorės Judy Garland bei režisieriaus Vincente Minnelli dukra išgarsėjo būdama vos 16 metų, suvaidinusi spektaklyje ,,Best Foot Forward”. Jei domitės kinu apskritai ar  JAV kino istorija, šis pusantros valandos ,,gyvas” interviu su Amerikos kino žvaigžde turėtų būti tikra dovana.