Cirkas — populiarumo nesigėdijanti tūkstantmetė tradicija

 Monika Bončkutė

Visuomet susilaukiantis kritikos, kaip neva lėkšta ir primityvi pasilinksminimo priemonė, cirkas įvairiose kultūrose išgyveno tūkstantmečius. Galvojant apie nesenus laikus, užtenka prisiminti tokius du kultūriškai skirtingus pasaulius, kaip sovietinė Rusija ir JAV  šaltojo karo laikų priešės, nemažą dalį XX a. atskirtos geležinės uždangos. Kad ir kaip keista, tiek vienoje, tiek kitoje uždangos pusėje kelios kartos vaikų užaugo su cirko personažais, iš kurių žymiausias, be abejo, yra klounas. Žinoma, sovietinis klounas ir amerikietiškasis, nors išoriškai panašūs, savo charakteristikomis yra gana skirtingi, tačiau tik tik dar kartą rodo, kad cirkas yra universali pasilinksminimo priemonė, skirtingose kultūrose įgaunanti skirtingas formas, tačiau išlaikanti esmę. Regimanto Tamošaičio nuotr.

Cirkas nepretenduoja į aukštąją kultūrą ir nekonkuruoja su teatru, nors yra artimai su juo susijęs. Cirkas nevengia masiškumo, o populiarumo etiketė jam neatrodo gėdinga. Nors pastarųjų dešimtmečių pokyčiai kuriant vis naujas laisvalaikio praleidimo bei pasilinksminimo formas gerokai pakenkė cirko monopoliui, vis dėlto nepanašu, kad šis populiariosios kultūros reiškinys greitu laiku išnyks nuo pasilinksminimo arenos.

Tai liudija populiariausioje JAV Vidurio vakarų pasilinksminimo vietoje – Čikagos Navy Pier visą vasarą gastroliuojantis ,,Cirque Shanghai”. Ši cirko trupė suburta iš pačių geriausių  Kinijos cirko meistrų specialiai čikagiečiams bei miesto svečiams. Galima drąsiai teigti, kad tai viena aukščiausio meistriškumo cirko trupių, jei ne paties aukčiausio, šią vasarą gastroliuojanti Vakaruose. Niekam nepaslaptis, kaip sunkiai Kinijos cirko artistai treniruojasi, kad patektų į vietinio masto trupes. Daugelis jų savo karjerą cirke pradeda būdami vos kelerių metukų. Tad galima tik spėlioti, kokia negailestinga buvo atranka į Čikagoje gastruoliuojančią trupę, kuriai tam tikra prasme patikėta reprezentuoti visą Kinijos cirko tradiciją.

,,Cirque Shanghai” gastroles Čikagoje organizavo International Special Attractions (ISA) (vyriausiasis prodiuseris Michael Wilson). M. Wilson, pats baigęs Shanghai muzikos konservatoriją, turi didžiulę darbo patirtį su Kinijos artistais, ir jis asmeniškai dalyvavo jų atrankoje. Beje, M. Wilson tėvas Mark buvo gana žinoma JAV pasilinksminimo pasaulio figūra, jis kurį laiką vedė televizijos laidą ,,Mark Wilson's Magic Land of Allakazam”.

M. Wilson teigimu, Kinijos cirkas turi nepaprastai gilias tradicijas, siekiančias tūkstančius metų. Apie cirką, panašų į mūsų dienų klounų bei akrobatų pasirodymus, pirmą kartą rašoma dar Han dinastijos laikais. Manoma, kad būtent tuo metu Kinijoje cirkas kaip tam tikra meno rūšis išpopuliarėjo kaimuose. Akrobatų, mimų bei klounų pasirodymai buvo derliaus nuėmimo švenčių dalis. Ir tik vėliau cirko artistų trupės išpopuliarėjo miestuose. Dėl šios priežasties daugelis klaidingai mano, kad cirkas yra miesto kultūros produktas.

,,Cirque Shanghai” programa – tai visais šeimai skirtas tikras cirko spektaklis, lydimas puikios muzikos bei kvapą gniaužiančių artistų pasirodymų. Kritikai vieningai teigia, kad daugelis Navy Pier įsikūrusioje ,,Skyline Stage” rodomų triukų tiesiog paneigia gravitacijos dėsnius bei peržengia natūraliai įprastas žmogaus kūno galimybes.

Visą veiksmą ,,režisuoja” Marco Polo persirengęs aktorius, kuriam, beje, vieninteliam negaili kritikos apie ,,Cirque Shanghai” rašę apžvalgininkai. Jų manymu, šis personažas čia visai nereikalingas, tai tik bereikalingo mėginimo ,,prisitaikyti” prie amerikietiškosios publikos pavyzdys. Visa kita – beveik tobula.

Bilietai į šį vasaros malonumą — nebrangūs – programos prodiuseriai neabejotinai kliaujasi dideliu Navy Pier lankomumu (per metus čia apsilanko daugiau nei 8 mln. žmonių), tad kainos yra mažesnės, nei galima būtų tikėtis: 14.50 dol. suaugusiems ir 11.50 dol. vaikams iki 11 metų. Dėl platesnės informacijos ar norint įsigyti bilietus reikia skambinti Ticketmaster telefonu 312-920.1500 arba apsilankyti interneto svetainėje www.navypier.com. ,,Cirque Shanghai” pasirodymai vyks iki rugsėjo 3 d.