Man nustatė diabetą (cukraligę). Ką daryti toliau?

Dalius Kedainis, M.D.

Viena dažniausiai pasitaikančių ligų mūsų visuomenėje yra diabetas. Juo serga apie 6 procentai Amerikos žmonių, kita tiek žmonių turi diabetą, bet jie to dar nežino. Kitas skaičius, kurį norėčiau paminėti, yra, kad tik 25 proc. diabetu sergančių pacientų gali pasigirti, kad jų diabetas tinkamai kontroliuojamas.

Diabetas nustatomas vis dažniau. Tai manęs nestebina, nes Amerikos visuomenėje nutukimas, gausus riebaus ir nesveiko maisto vartojimas, fizinio aktyvumo stoka jau pasiekusi epidemijos lygį. Kita vertus, norėčiau priminti keletą klinikinių studijų rezultatų, kurie parodė, kad palyginus panašias (pagal amžių, svorį, ūgį, medicininių problemų skaičių) kelių tautų grupes, gimtų šalių gyventojai serga diabetu rečiau, nei gimę tose šalyse, bet vėliau atvykę ir nuolatinai apsigyvenę Amerikoje. Tad, nors ir paveldėjimas turi šiek tiek įtakos polinkiui susirgti diabetu, bet dar ir dar kartą norėčiau priminti, kad pagrindiniai rizikos faktoriai yra nutukimas, nesveikas maistas ir fizinio aktyvumo stoka. Taipogi rizika didėja su amžiumi. Nesinorėtų mėtyti akmenis į savo tautos daržą, bet kiek mūsų, lietuvių,  galime pasigirti, kad nebijome lipti ant svarstyklių, o, pamatavę savo svorį, esame patenkinti rezultatu?

Kas yra diabetas? Iš esmės tai yra medžiagų apykaitos sutrikimas, sukeltas išsiderinus gliukozės apykaitą reguliuojančių hormonų pusiausvyrai. Gliukozė gaunama, suvirškinus maistą, ji pasisavinama į kraują. Kraujas atgabena gliukozę į kūno audinius, kur ji naudojama kūno ląstelių energijos apykaitoje. Tačiau tam reikalingas ‚,tiltas”, kuriuo gliukozė patenka į ląsteles. Šia funkcija atlieka insulinas, specialus hormonas, gaminamas kasoje.

Trūkstant insulino, gliukozė negali patekti į audinius, kaupiasi kraujyje ir sukelia diabetą. Insulinas padeda audiniams naudoti gliukozę, tuo sumažindamas gliukozės kiekį kraujyje. Priešingas insulinui hormonas gliukagonas taip pat gaminamas kasoje. Jis skatina audinius (pvz., kepenis) išskirti gliukozę, tuo padidindamas gliukozės kiekį kraujyje. Sveikame kūne nusistovėjusi pusiausvyra tarp šių dviejų hormonų. Ši pusiausvyra sutrinka, susirgus diabetu. Kad būtų paprasčiau, tiesiog tarkime, kad diabetas yra insulino trūkumas, kada kasa negamina pakankamai insulino. Reikėtų paminėti ir antrą problemą, dėl kurios išsivysto diabetas: dažnai kasa gamina lyg ir pakankamai insulino, bet audiniai nereaguoja į insulino poveikį (tai vadinamas atsparumas insulinui). Pastebėta tendencija, kad juo daugiau riebalinio audinio asmuo turi, tuo didesnė nejautra insulinui.

Diabetą nustatyti yra gana nesunku. Diabetą galima įtarti, jei jus pradeda varginti vienas ar keli šių požymių: nuolatinis troškulys, dažnas ir gausus šlapinimasis, padidėjęs apetitas, staigus neplanuotas svorio pokytis (staiga padidėjęs ar sumažėjęs kūno svoris), pablogėjęs regėjimas, odos infekcijos, nuovargis, lėtai ir blogai gyjančios žaizdos, grybelinės makšties infekcijos. Dažnai žmonės ligos pradžioje neturi jokių simptomų ar jie pasireiškia nesunkia forma.

Diabetas nustatomas, radus padidintą gliukozės kiekį kraujyje. Jei jūsų kraujo gliukozės kiekis didesnis nei 126 mg/dl, tikrinant 2 skirtingom dienom, ar jei šis kiekis didesnis už 200 mg/dl bent vieno kraujo tyrimo metu, nustatomas diabetas. Jei įtariama, kad galite turėti diabetą, jūsų daktaras gali užsakyti specialų tyrimą, vadinamą gliukozės tolerancijos tyrimu. Jis daromas ryte, nevalgius. Pamatuojamas pradinis kraujo gliukozės kiekis, po to duodama išgerti specialų gėrimą, kuriame yra nustatytas gliukozės kiekis. Po to pamatuoja kraujo gliukozę po 1 ir 2 valandų. Jei gliukozės kiekis kraujyje padidėjęs, tai patvirtina diabeto diagnozę.

Tad kas žinotina, jei jums vis tik nustatė diabetą? Pirmiausia, nepanikuokite. Milijonai žmonių Amerikoje serga šia liga ir, nors ji neišgydoma, ją galima gana efektyviai kontroliuoti. Svarbu anksti suvokti ir įsisavinti, kad ši liga lydės jus visą gyvenimą, ir tik nuo jūsų pačių priklauso, kaip greitai ar lėtai ji progresuos, ar pavyks išvengti, ar bent atitolinti diabeto komplikacijas.

Beje, trumpai užsimenant apie galimas diabeto komplikacijas, nereikėtų pamiršt, kad diabetas pirmiausia pažeidžia akių tinklainę, todėl reikia tikrinti akis kasmet, o, pastebėjus tinklainės pažeidimą, gali tekti gydyti lazeriu. Diabetas pažeidžia inkstus, progresuoja inkstų nepakankamumas, galintis pasibaigti hemodialize (dažnu kraujo valymu, naudojant specialius aparatus). Diabetas žeidžia kraujagysles, išsivysto galūnių kraujotakos sutrikimai, dėl kurių žaizdos gyja lėčiau ir net paprastos žaizdelės gali komplikuotis, net tenka amputuoti galūnes.

Liūdna statistika, bet diabetas yra dažniausia priežastis (neįskaitant traumų), dėl kurių amputuojamos galūnės. Diabetas pažeidžia nervus, išsivysto įvairūs galūnių nervų sutrikimai, pasireiškiantys nejautra, apmirimu, kartais tirpimo jausmu, nuolatiniu deginančiu ar geliančiu skausmu. Na, ir nereikia pamiršti, kad diabetas paspartina aterosklerozę, išeminę širdies ligą.  Diabetikai dažniau suserga miokardo infarktu, ypač jei jie dar turi padidėjusį kraujospūdį ar rūko.

Na, bet vis tik, nuo ko pradėti, jei Jums diagnozavo diabetą? Neneikite šio fakto, susitaikykite su mintimi kuo greičiau ir pradėkite stiprią kovą prieš šią ligą. Pasistenkite kuo geriau perprasti šios ligos subtilybes, nes juo daugiau žinosite, tuo geresnius sprendimus priimsite ir tuo geriau ši liga bus valdoma. Turėsite iš esmės pakeisti savo gyvenimo būdą, daugiau dėmesio kreipti į sveiką mitybą, fizinį aktyvumą, tikrinti ir koreguoti gliukozės kiekį kraujyje ir gali tekti naudoti vaistus.

Svarbu nepamiršti, kad šiame kovos lauke nesate vieni, kad turite kovoti, padedant diabeto specialistams. Pasidomėkite, kokius informacijos, mokymo, diabeto kontrolės šaltinius turite ir juos naudokite! Suburkite savo komandą! Be savo daktaro, pakvieskite į ją diabeto mokytojus, dietologus (mitybos specialistus),  diabeto centro darbuotojus, diabeto medicinos seseris ir t.t.

Apsilankykite diabeto paramos grupėje (jos būna įsteigtos daugelyje ligoninių ir sveikatos centrų), lankykite nemokamas diabeto švietimo paskaitas ir seminarus (jie dažnai organizuojami, remiant farmacijos bendrovėms ir paramos fondams), nemokamus diabeto renginius, stovyklas ir t.t. Jei turite priėjimą prie interneto, paieškokite ir tikrai atrasite devynias galybes puikios informacijos apie diabetą.

Vienas nemaloniausių gyvenimo su diabetu elementų yra nuolatinis gliukozės tikrinimas. Turite įsigyti patikimą gliukometrą (elektroninį prietaisą, kuris pamatuoja gliukozės kiekį kraujyje). Turėsite kelis kartus per dieną naudoti mažą adatėlę, durti sau į pirštą ir, išspaudus kraujo lašą, jį uždėti ant gliukometro juostelės. Tik, nustačius diabetą, gliukozę teks tikrinti gan dažnai, 34 kartus per dieną.

Vėliau, kai diabetas geriau kontroliuojamas, daktaras gali patarti suretinti gliukozės matavimą. Turite registruoti gliukozės kiekį ir vesti specialų diabeto dienyną. Ši informacija yra itin svarbi, padeda daktarui geriau suprasti, ar gerai kontroliuojamas diabetas ir kokius pakeitimus reikia daryti, kaip keisti vaistus ir t.t. Tad turite atsinešti šį dienyną pas daktarą kiekvieno vizito metu.

Kas 3 mėnesius daktaras atliks specialų kraujo tyrimą, kuris vadinamas glykosiluotu hemoglobinu, arba sutrumpintai hemoglobinas A1C. Šis tyrimas parodo, koks buvo jūsų kraujo gliukozės vidurkis per paskutinius 3 mėnesius.

Vienas svarbiausių diabeto kontrolės veiksnių yra tinkama ir sveika mityba. Turite valgyti reguliariai, nustatytu dienos režimu. Turite pasirūpinti, kad jūsų dienos kalorijų ir angliavandenių norma būtų paskaičiuota. Rekomenduotina valgyti panašų kiekį angliavandenių kiekvieno valgio metu. Reguliari mityba ir angliavandenių normavimas yra pirmas ir turbūt sunkiausias žingsnis. Vėliau reikėtų skaičiuoti kalorijas, porcijų dydį, riebalus, normuoti druskos kiekį. Nesikuklinkite paprašyti pagalbos. Dietologai gerai išmano apie diabetų poreikius — valanda, praleista su dietologu, atneš didžiulę naudą. Bendros rekomendacijos: stenkitės riboti sočiuosius riebalus (transfat), vaisių sultis, saldumynus, ,,greitą maistą”, pakeiskite juos liesais pieno produktais, vaisiais, daržovėmis.

Labai svarbu yra pasirūpinti savo fiziniu aktyvumu, nes jis pagerins gliukozės kontrolę, sumažins atsparumą insulinui, padės sumažinti kūno svorį ir tiesiog geriau jaustis. Kaip kad vedate kraujo gliukozės dienyną, galite pradėti fizinio aktyvumo dienyną. Galite nusipirkti pedometrą (žingsnių skaičiuoklį; rekomenduotina padaryti bent 10,000 žingsnių  kasdien). Stenkitės, kad fizinis aktyvumas taptų kasdienos dalimi, ieškokite progų tam, pvz., geriau užlipkite laiptais nei naudokite liftą, pastatykite automobilį toliau stovėjimo aikštelėje, kad galėtumėte paėjėti, išveskite šunį ilgesniam pasivaikščiojimui ir t.t. Na, ir visuomet padeda susirasti bedramintį, kuris mielai prie jūsų prisijungtų. Tai gali būti jūsų draugas, kaimynas, bendradarbis ar šeimos narys. Nesvarbu, ar jie turi diabetą: dauguma mūsų juk nori tiesiog sveikiau gyventi.

 Nepamirškite avėti gerus, patogius batus, nes juk turime vengti kojų pažeidimo, kuris vėliau gali pasibaigti rimtom ,,diabetinės pėdos” komplikacijom. Atsiradus įtartinam paraudimui, nuospaudoms, įbrėžimams ar žaizdoms, netrukite kreiptis į gydytoją. Nekarpykite įaugusių nagų ir nuospaudų, leiskite tuo pasirūpinti podiatrui (kojų specialistui). Nevaikščiokite basi, kad rimtai nesusižeistumėte kojų.

Gerai kontroliuokite savo kraujospūdį ir cholesterolį. Tuo jūs atitolinsite kraujagyslių ir širdies ligas. Meskite svorį ir nustokite rūkyti. Šie 4 patarimai yra tarsi 4 kertiniai akmenys, kurie turi būti tvirtai įmūryti jūsų sveiko gyvenimo statinyje. Venkite vartoti alkoholį, nes jis pablogina gliukozės kontrolę ir paspartina diabeto nervų pažeidimą (neuropatija).

Tad nenusiminkite, kad susirgote diabetu. Be jokios abejonės, tam, kad pasiektumėte gerą gliukozės kontrolę, reikia įdėti daug darbo ir pastangų, nuolat stebėti save, keisti savo gyvenimo būdą. Bet, patikėkite, gan greitai pradėsite geriau jaustis ir gyvenimas neatrodys toks jau blogas — su diabetu, ar be jo.

Tad būkime sveiki.

Straipsnio medžiaga paremta Amerikos Diabeto asociacijos informacija ir patarimais.

Jei norėtumėte daugiau sužinoti, gauti nemokamų leidinių, tame tarpe valgio gaminimo knygų, maisto produktų maistinės vertės žinynų, labai pasiūlyčiau pasiteirauti adresu: The American Diabetes Association Phone: 800-DIABETES (800-3422-383); Web site: http://www.diabetes.org.