,,Grožis tebūva mūsų gyvenimo alfa ir omega”

Laima Apanavičienė

Trečiadienį, rugpjūčio 29 d., PROP Theatre, 3502 North Elston Ave., Chicago, kur šiuo metu vyksta ,,Rhinoceros” teatro festivalis 2007, Audrė Budrytė teatro mėgėjus pakvietė į premjerą – monospektaklį ,,Une Baye”. Spektaklis pastatytas pagal knygą ,,Unė Babickaitė-Graičiūnienė. Laiškai. Amžininkų atsiminimai” (sudarytojai Linas Broga ir Romana Brogienė). Režisierė ir Une vaidmens atlikėja – Audrė Budrytė.

Nudžiugino Audrės pasirinkimas – spektaklis apie moters gyvenimo kelionę nuo Paryžiaus scenų iki Sibiro lagerių. Jau nuo vaikystės svajojusi ,,skrajoti”, suradusi savyje aktorės talentą, Unė (prototipas Uršulė Babickaitė-Graičiūnienė, kuriai scenos vardą sugalvojo žinomas lietuvių rašytojas Balys Sruoga) keliauja po pasaulį. Rusija, kur ji studijuoja teatro meną, Amerika, kur ji sutinka savo gyvenimo draugą, pradeda filmuotis Holywood aikštelėse, tačiau dėl akių turi mesti tą darbą, Paryžius, kur ji susitinka su garsiuoju režisieriumi Teodor Komisarževskij, Londonas. Atrodo gyvenimas – rožėmis klotas. Pagaliau vėl Lietuva, vėl savasis teatras. Į Lietuvą grįžta 1936 m., vadovauja šaulių sąjungos teatrui, dirba Panevėžio teatre, pastato tris spektaklius.

Bet – gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis. Daugelį lietuvių ištikusi tragedija neaplenkia ir Unės – ji ir jos vyras nuteisiami ir išvežami į Sibirą. Net ir Sibire Unė išlieka aktore. Ji visada su savimi nešiojasi mažytį Blok tomelį, o sunkiai dirbančioms moterims skaito Puškin eiles. Pasirodo ir Sibiro platybėse reikalingas menas. ,,Grožis tebūva mūsų gyvenimo alfa ir omega, tebūva mūsų religija. Tikrasis grožis nieko neigiamo neprileis prie mūsų. Tik kilnios sielos patraukia ir sužavi”, – šie kažkada Unės pasakyti žodžiai, Audrės Budrytės pakartoti spektaklyje, dar kartą patvirtina, kad Unei menas, grožio siekimas buvo svarbiausi gyvenime.

Deja, iš Sibiro Unė į Lietuvą grįžta viena, jos vyras miršta, jo mirtį ji skaudžiai išgyvena. 1961 m. staigi ir netikėta mirtis sukrečia Unės draugus. Oficiali versija – kraujo užkrėtimas įsidūrus į pirštą.

Audrės vaidyba – puiki. Ypač antroje spektaklio dalyje. Aktorė ir režisierė puikiai susidorojo su savo vaidmeniu. Jos sukurta Unė – moteris, per visas gyvenimo negandas sugebėjusi išsaugoti meilę menui. Ačiū Audrei, suteikusiai mums, žiūrovams, puikių akimirkų.

Vienintelio gaila – žiūrovų, atėjusiųjų pasižiūrėti Audrės darbo – nedaug. Tad noriu paraginti pjesės nemačiusių ir neskaičiusių U. Babickaitės atsiminimų knygos, nuvykti į PROP Theatre ir pasižiūrėti šį puikų spektaklį. Spektakliai: trečiadieniais 9 val. v. rugsėjo 5, 12 ir 19 dienomis ir ketvirtadieniais 7 val. v. rugsėjo 6, 13 ir 20 dienomis.

Spektaklio trukmė: 1 valanda. Spektaklis vaidinamas anglų kalba. Bilietus galite įsigyti tel: 773-267-6660. Daugiau informacijos: UneProject@hotmail.com.