Koldūnai, Leninas ir karalienė Viktorija

Monika Bončkutė

Iš visų artimiausių Lietuvos kaimynų, ukrainiečiai, ypač po ,,oranžinės revoliucijos”, yra bene palankiausiai sociologinėse apklausose lietuvių vertinami slavai. Nors ir nelengvai, tačiau mėgintys prorusišką valstybės orientaciją keisti provakarietiška, ukrainiečiai nusipelnė nemažos dalies lietuvių simpatijų.

Daugiatautėje Čikagoje istorijos tėkmės bei atsitiktinumų dėka lietuviai ir ukrainiečiai įskūrė skirtingose mieto vietose: pirmieji – pietinėje dalyje, antrieji – šiaurėje. Ten, į pietus nuo Wicker parko, įsikūręs jau daugiau kaip šimto metų isotriją skaičiuojantis Ukrainian Village.

Apytikriai ukrainiečių miestelio ribos yra tokios: Division gatvė šiaurėje, Chicago gatvė pietuose; Western Avenue į vakarus bei Damen Avenue į rytus.

Tiems, kam atrodo verta sugaišti keletą valandų maklinėjant po šį etninį istoriškai turtingą rajoną, Čikagos kultūros centras (Chicago Cultural Center, 77 W. Randolph St.) rugpjūčio 19 d. organizuoja ekskursiją su apylinkės istoriją gerai išmanančiu vedliu. Rinktis reikia 10 val. ryto prie Kultūros centro. Bilieto kaina – 25 dol. (20 dol. studentams bei pensininkams).

Ar keliausite su Kultūros centro ekskursiją, ar sau patogiu laiku nuspręsite apsilankyti Ukrainian Village, galbūt pravers čia pateikiami svarbiausi faktai apie ukrainiečių rajoną Čikagoje.

Imigrantai iš Europos dabartinėje Ukrainian Village teritorijoje apsigyveno po 1871 m.  gaisro. Iš pradžių tai daugiausia buvo vokiečiai, vėliau lenkai bei rusai. Tačiau netrukus ukrainiečių skaičius pralenkė visas kitas rajone gyvenusias etnines grupes. 1930 m. gyventojų surašymo duomenys rodo, kad čia gyveno apie 30,000 ukrainiečių. Tai didelis skaičius maždaug 160 akrų plotui.

Priešingai nei kaimynystėje esantis Wicker parkas, kuris ir tuomet buvo aukštesniosios klasės čikagiečių apylinkė, besiformuojančiame Ukrainian Village gyvenę išeiviai iš Rytų Europos daugiausia dirbo turtingesniame Wicker parke, dažniausia statybose.

Tuo pat metu statybos intensyviai vyko ir ukrainiečių apylinkėje. XX a. pradžioje pastatytos visos svarbiausios šio rajono įžymybės: Šv. Volodymyro bei Olhos bažnyčia, Šv. Nikolajaus ukrainiečių katalikų katedra bei Švč. Trejybės ortodoksų katedra, kurios autorius – vienas žymiausių pasaulio architektų Louis Sullivan. Visos šios bažnyčios veikia ir šiandien bei tebėra šiaip jau rajone mažėjančios ukrainiečių populiacijos traukos centrai. Čia taip pat yra įsikūręs ir Ukrainiečių kultūros muziejus bei Ukrainieičių modernaus meno muziejus.

Ukrainian Village taip pat pasižymi ir unikalia architektūra. Maždaug trečdalis čia esančių namų yra Viktorijos laikų stiliaus. Dėl šios priežasties ir dėl to, kad rajonas garsėja kaip vienas geriausiai besirūpinančių istorinę vertę turinčios architektūros būkle (tai reiškia, kad Viktorijos laikų stiliaus būstas turės ne tik aukštas lubas bei atitinkamą eksterjerą, bet ir medžio grindis, modernius langus bei gerą šildymo sistemą),  ukrainiečių miestelis pastaruoju metu tapo viena geidžiamiausių vietų tarp norinčių išsinuomoti butą. Socializmo ar ,,tautų draugystės” nekilnojamojo turto srityje nesitikėkite, nes Ukrainian Village – brangus rajonas.

XX a. antrojoje pusėje Ukrainian Village, kaip ir daugelis Čikagos apylinkių, išgyveno nemažai demografinių pasikeitimų. Dėl demografinių, ekonominių bei politinių priežasčių šiuo metu ukrainiečių miestelyje tegyvena apie 2,500 ,,tikrų” ukrainiečių ar ukrainiečių kilmės asmenų.

Nepaisant ryškaus ukrainiečių sumažėjimo, ukrainiečių kultūros pėdsakai apylinkėje tebėra ryškūs: čia gausu europietiško stiliaus kavinaičių bei mažų restoranėlių. Tik Ukrainian Village galima paragauti tikrų ukrainietiškų koldūnų bei kitų nacionalinių patiekalų.

Dar daugiau. Ukrainian Village yra įsikūręs bene pats keisčiausias knygynas Čikagoje, kuris galbūt ne vienam lietuviui sukeltų pasipiktinimą, tačiau aš siūlau į tai žiūrėti su humoru. Minėtasis knygynas vadinasi ,,Revolution Books” (1103 N. Ashland Ave.). Jis įkurtas 1979 m. ir iki šiol tvarkomas pagal griežtus socialistinius standartus – organizacija yra ne pelno siekianti, visi darbuotojai – savanoriai. Knygynas prekiauja daugiausia marksistine-leninistine klasika, kairiosios pakraipos sociologine bei filosofine literatūra. Čia taip pat galima įsigyti visokios antikvarinės sovietinės atributikos – ženkliukų, ordinų ir pan.

Be kita ko, knygyne esama ir su komunizmu nieko bendro neturinčių skaitinių, tokių kaip Noam Chomsky, Michael Moore ar Toni Morrison veikalai, tačiau, žinoma, nenustebkite išvydę kuo rimčiausiai padėtus Lenino raštus ar Mao opusus. Ką gi, Amerika  laisva šalis…

Beje, jei tiesiog ieškote filosofijos klasikos, šis knygynas gali būti tam tinkama vieta. Per išpardavimus, visos knygos sveriamos lyg arbūzai sovietiniame turguje ir pardavinėjamos ne vienetais, bet svarais -–po 1.50 už svarą. Tikras socialistinis rojus.

Kitas žymus Ukrainian Village knygynas – ,,New World Resource Center“ (1300 N. Western Ave.). Jame mažiau komunizmo ir daugiau geros sociologinės bei filosofinės literatūros iš viso pasaulio. Jei studijuojate socialinius mokslus, verta šiame knygyne apsilankyti, nes akademinių knygų pasirinkimas tikrai didesnis nei ,,Borders”, o kainos – mažesnės bent perpus.