Emigravusių lietuvių pasaulėžiūrą formuoja Kremlius

Vilnius, rugsėjo 26 d. (BNS) — Praėjusią savaitę Airijoje, kur gyvena viena didžiausių lietuvių išeivių bendruomenė, apsilankiusi parlamentarė konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė į Lietuvą grįžo sukrėsta.

Pasak parlamentarės, į užsienį išvykę lietuviai pasaulį mato pro Kremliaus ,,langą” — negalėdami stebėti lietuviškų televizijų, tenkinasi Rusijos oficialiosios valdžios kontroliuojamais kanalais.

V. Aleknaitės-Abramikienės teigimu, ypatingą nerimą kelia tai, kad Kremlius formuoja mažųjų išeivių — vaikų — pasaulėžiūrą.

,,Atsitinka taip, kad vaikams būnant namuose jiems yra dvi alternatyvos — arba stebėti TV anglų kalba, arba žiūrėti labai lengvai pasiekiamą nemokamą kokį nors Rusijos TV kanalą. Man pasakojo, kad vaikučiai, sėdintys namuose, pradeda kalbėti maišyta kalba — truputėlį angliškų žodžių, gerokai daugiau rusiškų žodžių ir vienas kitas lietuviškas”, — antradienį spaudos konferencijoje sakė parlamentarė.

,,Žmonės pasakojo, kad į namus ateina atstovai, visokie ‘volodios’ ir kitokie, ir siūlo — gal norite nemokamai stebėti Rusijos televizijos programas? Kokias programas? Tas, kurias kontroliuoja Rusijos prezidento Vladimir Putin administracija. Žmonės paliudijo, kad panaši padėtis visoje Europoje, kadangi Rusijos vyriausybė seniai pasirūpino, kad visame pasaulyje būtų demonstruojama jų televizija”, — įspūdžiais dalinosi parlamentarė.

Pasak Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) generalinio direktoriaus Kęstučio Petrauskio, norint, kad lietuvius užsienyje pasiektų nemokama Lietuvos televizija, reikalingas politinis sprendimas — būtina keisti LRT įstatymą, taip pat ir skirti papildomą finansavimą.

LRT vadovo teigimu, specialus kanalas išeivijai kasmet atsieitų po 3 mln. litų.

K. Petrauskis teigė, jog prakalbęs apie specialias transliacijas išeivijai, sulaukęs skeptiško valdžios požiūrio.

,,Kai iškėliau idėją, kad būtų galima transliuoti galingesniu palydovu, buvau užsipultas, kad tai bus valstybei papildoma našta”, — sakė LRT vadovas.

Pasak K. Petrauskio, šiuo metu Lietuvos išeiviai kai kurias lietuviškas laidas gali stebėti internetu, taip pat ir per palydovinę televiziją, tačiau ši ,,dengia” ne visą Europą — nepasiekia nei Airijos, nei Ispanijos, kur įsikūrusios nemažos lietuvių išeivių bendruomenės.