Lietuvių moksleivių pasirodymas Washington, DC įvertintas žvaigžde

Liepos mėnesį „Drauge” išspausdinome pranešimą apie Washington, DC vykusiame projektų „Pilietis” pristatyme dalyvavusius lietuvių moksleivius bei puikiai įvertintą jų pasirodymą. Liepos pabaigoje vykusiame pasauliniame pilietiškumo bei demokratijos skatinimo projektų pristatyme Lietuvos moksleivių projektas apie televizijos skatinamą rūkymo kultą buvo apdovanotas žvaigžde. Besiruošdami pristatymui moksleiviai dalyvavo tarptautinėje stovykloje Lietuvoje – „Liberty English Camp – Daugai 07”. Šioje stovykloje moksleiviai kartu su svečiais iš Baltarusijos, Didžiosios Britanijos, JAV gilino savo anglų kalbos žinias, rinko medžiagą projektui.

Apie moksleivių viešnagę Washington, DC, pasiruošimą pristatymui bei patį projektą „Pilietis” paprašėme papasakoti koordinatorę Eglę Kvieskaitę, o įspūdžiais pasidalino Washington, DC apsilankę moksleiviai Mantas Vilimas ir Lukas Ambrazevičius.

– Kaip buvo nuspręsta dalyvauti Washington, DC? Kas rėmė Jūsų kelionę?

– Gavome kvietimą iš savo partnerių JAV – organizacijos „Civitas”. Projektą „Pilietis” Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegija vykdo nuo 1997 metų, todėl galimybė dalyvauti pirmą kartą organizuojamame pasauliniame projekto „Pilietis” pristatyme mus labai sužavėjo. Kelionę ir dalį pragyvenimo išlaidų padengėme patys (vaikus rėmė jų tėveliai), dalį pragyvenimo išlaidų padengė „Civitas”.

 – Kaip projektas „Pilietis” vykdomas Lietuvoje?

– Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegija kiekvienais metais organizuoja aktyvią projekto sklaidą ir rengia šį projektą įvairiose mokyklose, bendradarbiaudama su Socialinės komunikacijos instituto socialinės pedagogikos studentais. Projekto „Pilietis” metodika yra patvirtinta Švietimo ir mokslo ministerijos, todėl šalies mokytojai gali jį organizuoti pilietiškumo pamokų metu, tačiau šis projektas yra labai paplitęs kaip popamokinės veiklos organizavimo forma. Galutinis projektų „Pilietis” pristatymas rengiamas Vilniaus pedagoginiame universitete. 

 – Kaip buvo atrinkti moksleiviai dalyvauti šiame projekte? Į ką buvo atsižvelgta juos atrenkant? Kiek jų važiavo į Washington, DC?

– Atrenkant moksleivius, kreipėmės į mokyklų, kurios ne vienerius metus dalyvauja projekte „Pilietis”, administraciją, taip pat klausėme savo partnerių – „Indiana Bar Foundation” atstovų nuomonės po jų šiemetinio apsilankymo šalies mokyklose. Ieškojome mokyklų lyderių, kurie būtų dalyvavę projekte „Pilietis” bei patys aktyviai rengtų bei organizuotų socialinius projektus mokyklų bendruomenėse. Deja, dėl finansinių galimybių (už kelionę reikėjo susimokėti patiems) ir šalies specifikos („Pilietis” dažnai rengiamas kaip neformalus užimtumas) negalėjome surinkti „Piliečio” grupės iš vienos klasės, todėl ieškojome aktyviausių moksleivių, turinčių patirties projekte „Pilietis”. Iš viso Washington, DC rengtame pristatyme dalyvavo 8 moksleiviai.

- Kaip buvo pasirinkta tema – paauglių rūkymas – atsakė projekte dalyvavę moksleiviai Mantas Vilimas ir Lukas Ambrazevičius.

Mantas Vilimas: „Dėl temos daug svarstėme. Aptarėme įvairias galimybes ir iš visų išsirinkome, mūsų manymu, pačią aktualiausią ir svariausią projekto pristatyme tarpvalstybinei auditorijai. Projektui skyrėme 4 mėnesius darbo – pradėjome balandį. Liepos mėnesį darbą tęsėme tarptautinėje LDUK stovykloje Dauguose „Lyderis – pilietinėje visuomenėje”, kur vyko nacionalinis projektų „Pilietis” pristatymas ir kur užbaigėme projekto apipavidalinimą bei ruošėmės pristatymui.”

 Lukas Ambrazevičius: „Galvodami temą, naudojome brainstorm metodiką – be jokios kritikos surašėme 20 į galvą šovusių idėjų. Tarp jų buvo tokių, kaip homo sovieticus, tai yra Sovietų Sąjungos palikimas Lietuvoje materialine ir dvasine prasme. Taip pat buvo svarstoma taboro problema, nusikalstamumas, narkotikai. Ji pasirodė nepakankamai išskirtinė ir nepakankamai jaunimui aktuali.

O problema ‘Televizija verčia mus rūkyti’ kilo iš problemos, kad sunku susirasti antrąją pusę. Televizija kuria tam tikrą idealą, kuriuo dauguma mūsų sąmoningai arba nesąmoningai norime tapti. Jeigu nepavyksta būti tuo idealu, nuvertiname save, įsitikiname, jog esame nepatrauklūs, nepaklausūs ir neteisingi. Tačiau, nusprendėme susiaurinti temą, bijojome, kad neapžiosime kąsnio. Taigi sprendėme problemą, jog televizijos kuriamas idealas neretai užsirūko, taip skatindamas ir kitus sekti jo pavyzdžiu.”

– Kokie Jūsų įspūdžiai? Kas šiame renginyje patiko, kas ne? Kokius įspūdžius parsivežėte iš Amerikos? Kokios patirties įgijote?

Lukas Ambrazevičius: „Man nepaprastai patiko JAV, nors Washington, DC laikomas vienu europietiškiausių miestų JAV, kito būdvardžio kaip amerikietiškas jam nesugalvojau. Labiausiai man įsiminė kultūriniai jaunuolių skirtumai. Renginyje dalyvavo per 300 jaunuolių atstovaujančių 31 valstybei. Be kultūrinių skirtumų man įspūdį paliko apsauga valstijose. Tik nuvykęs ten supratau, kad visi teroro išpuoliai ir katastrofos, kuriuos rodo BBC televizija, vyksta iš tiesų.

Renginys buvo įspūdingas. Visame viešbutyje knibždėte knibždėjo „piliečių”. Be to, susipažinau su neįtikėtinai originaliomis ir įdomiomis problemomis, tokiomis kaip gėlo vandens trūkumas Senegale, Afrikoje, nuolatinės viešojo transporto avarijos Indonezijoje, apleisti paminklai Indijoje arba didelis nusikalstamumas Nacionaliniame Dominykos Respublikos zoologijos sode. Ko gero, vienintelis man nepatikęs dalykas buvo tai, kad organizatoriai paliko per mažai laisvo laiko.”

 Mantas Vilimas: „Susipažinom su nariais iš visų pasaulio žemynų, įvairiausių tradicijų, tikėjimų, papročių atstovais. Visiems daug įspūdžių paliko ir reakcija į projekto pristatymą, kai kitą dieną net nepažįstami valdžios nariai pagirdavo už šaunų pasirodymą. Patirties delegacijos nariai labai daug pasisėmė dar kuriant šį projektą: jie bendravo su įvairiais žmonėmis – nuo praeivių gatvėje iki Lietuvos muzikos žvaigždžių, išmoko rinkti reikiamą informaciją, žinoma, pagilinome anglų kalbos žinias, vėliau net surengėme spaudos konferenciją apie pristatymą Washington, DC. Turbūt labiausiai nepatikę dalykai buvo varginanti beveik 20 valandų kelionė į JAV ir amerikietiškas maistas.”

Kalbino Aurelija Tamošiūnaitė