JAV viešintis R. Paksas susilaukė susidomėjimo

Vilnius, spalio 2 d. (ELTA) — JAV viešintis partijos ,,Tvarka ir teisingumas (Liberalai demokratai)” vadovas Rolandas Paksas susilaukė susidomėjimo ir jo apkaltos procesu.

Dienraščio ,,The New York Times” redakcijoje pokalbis daugiausia sukosi apie įvykius Lietuvoje per prezidento apkaltą ir po jos, taip pat apie Lietuvos santykius su kaimynais.

Kaip teigiama partijos ,,Tvarka ir teisingumas” pranešime, R. Pakso pašnekovų dėmesį patraukė faktas, kad prezidento apkalta Lietuvoje įvyko nelaukiant Aukščiausiojo Teismo ir Generalinės prokuratūros išvadų.

,,Kai tos išvados paaiškėjo ir pasirodė esą palankios prezidentui, šalyje stengiamasi nematyti, jog jos pakerta Konstitucinio Teismo sprendimą. Su nuostaba išklausyta informacija, jog dar visai neseniai Lietuvos užsienio reikalų ministerijai vadovavo buvęs KGB rezervo kapitonas, o kitas buvęs KGB rezervo karininkas buvo Valstybės saugumo departamento vadovybėje ir abu šie asmenys vaidino aktyvų vaidmenį prezidento apkaltos procese”, — pastebima liberaldemokratų pranešime iš R. Pakso vizito JAV.

R. Paksas, susitikęs su JAV nevyriausybinės organizacijos ,,Freedom House” studijų direktoriumi Chris Walker, kalbėjosi apie kovą su korupcija. Ch. Walker pažymėjo, kad kai kuriose Vidurio ir Rytų Europos valstybėse yra pastebimas demokratijos slydimas žemyn. Organizacijos parengtas raportas byloja, kad Lietuva pagal korupcijos mastą per pastaruosius metus nukrito keliomis pakopomis žemyn. R. Paksas domėjosi, kokios priežastys sukėlė tokį kritimą ir kokie galėtų būti organizacijos siūlymai, kaip kovoti su korupcija Lietuvoje. R. Paksas pažymėjo, kad jo vadovaujama partija tikisi sėkmės kitų metų parlamento rinkimuose, o reali kova su korupcija yra vienas svarbiausių partijos programinių uždavinių.


Lietuva ,,importuoja” darbininkus iš Vokietijos

Vilnius, spalio 3 d. (BNS) — Lietuvoje trūkstant statybininkų, atnaujinti daugiabučius sostinėje padeda iš Vokietijos atvykę darbininkai.

Vilniaus savivaldybė pranešė, kad statybininkų brigada iš Vokietijos darbuojasi atnaujinant vieną daugiabutį Antakalnio rajone, Šilo gatvėje.

,,Mus stebina vokiečių skrupulingumas ir darbų sparta. Pradėję rugsėjo pabaigoje, šiuo metu darbininkai jau beveik įpusėjo darbus”, — bendrijos pirmininką Algirdą Kruliką pranešime spaudai cituoja savivaldybė.

Keturių aukštų 24 butų namo atnaujinimas savininkams kainuos apie 776,000 litų. Pasinaudojus savivaldybės ir valstybės parama, gyventojams liks padengti apie 40 proc. projekto vertės.

Užsieniečių brigadą į Lietuvą atgabeno viena bendrijos skelbtą konkursą laimėjusi įmonė.

,,Vakarų europiečiams tampa įdomūs mūsų daugiabučių atnaujinimo projektai. Remiantis sostinės patirtimi, šis vokiečių debiutas kainos požiūriu yra itin konkurencingas dabartinėje būsto renovacijos rinkoje”, — pranešime spaudai sakė programos “Atnaujinkime būstą — atnaujinkime miestą” vadovas Kęstutis Nėnius.


Mirė teatro kritikas Egmontas Jansonas

Vilnius, spalio 3 d. (BNS) — Eidamas 69-uosius metus, mirė žinomas teatro kritikas Egmontas Jansonas.

Tai patvirtino Lietuvos nacionalinio dramos teatro vadovas Adolfas Večerskis.

E. Jansonas 1939 metais gimė Kaune, studijavo Maskvos A.Lunačiarskio teatro meno institute, vėliau mokslus tęsė Lietuvos muzikos akademijoje.

Teatro kritikas dirbo savaitraščio ,,Literatūra ir menas” korespondentu, 1991 — 1994 metais buvo dienraščio ,,Respublika” reporteriu. Vėliau jis bendradarbiavo su laikraščiu ,,Diena”, dirbo LNDT meno vadovu.

E. Jansonas išleido straipsnių rinkinį ,,Teatro etiudai”, parengė brošiūrą ,,Teatras ir žiūrovai”, daug rašė apie teatro gyvenimą ir jo aktualijas.


Sprogus dujoms Airijoje žuvo lietuvis

Vilnius, spalio 3 d. (BNS) — Airijos mieste Limerike, išnuomotame name antradienį sprogus dujų balionui, žuvo lietuvis.

Kaip pranešė Lietuvos ambasada Airijoje, žuvusiojo tapatybė yra nustatinėjama, policija dėl įvykio pradėjo tyrimą.

Portalo ,,independent.ie” žiniomis, sprogimo, kuris įvyko prieš vidurdienį, metu namas buvo smarkiai apgadintas, vyro kūnas buvo rastas šalia namo.

Manoma, kad lietuvio gyvybę nusinešęs sprogimas — nelaimingas atsitikimas, nes buvo pranešta apie apylinkėse pasklidusį stiprų dujų kvapą.

Pranešama, kad lietuvis patalpas nuomojo iš tame netoliese gyvenančio vyriškio.

Apie žuvusį lietuvį žinoma tik tiek, kad jis neseniai trims savaitėms buvo išvykęs į Lietuvą ir neseniai vėl grįžo į Limeriką. Manoma, kad žuvusysis gyveno vienas.

Per sprogimą daugiau niekas nenukentėjo.


JAV politika pateisina ne visus bevizio režimo lūkesčius

Vilnius, spalio 3 d. (BNS) — Baltijos valstybių premjerai pareiškė pritariantys JAV Kongreso ir prezidento palaimintai Vizų atsisakymo programos plėtrai, bet pažymi, kad ji pateisino ne visus lūkesčius.

,,Įstatymo projektas pateisino ne visus lūkesčius ir dėl to kai kurie glaudžiausi JAV sąjungininkai vis dar susiduria su dirbtinėmis kliūtimis”, — teigiama trečiadienį paskelbtame bendrame Baltijos premjerų susitikimo dokumente.

Latvijoje dvi dienas Baltijos Ministrų Tarybos rėmuose posėdžiavę Lietuvos, Latvijos ir Estijos premjerai pabrėžia, kad bevizis režimas yra vienas iš Baltijos valstybių prioritetų palaikant santykius su JAV ir išreiškė ryžtą tęsti atvirą dialogą dėl politinių ir techninių JAV vizų atsisakymo programos aspektų.

Vasarą JAV palaiminta Vizų atsisakymo programos plėtra siekiama reformuoti Vizų atsisakymo programą, sustiprinant kelionių bei keleivių saugumą bei priartinant galimybę į JAV keliauti be vizų į trumpalaikes, ne ilgesnes nei 90 dienų, turistines keliones.

Priimtas įstatymas yra lankstesnis, nei buvęs anksčiau, nes pagal jį, sprendžiant, ar šalis galės dalyvauti Vizų atsisakymo programoje, taip pat bus vertinami tokie kriterijai kaip bendradarbiavimas su JAV kovoje prieš tarptautinį terorizmą.

Tačiau programoje išlieka atmestų paraiškų vizai gauti procentas, kurį jau anksčiau kritiškai įvertino Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM).

URM yra pareiškusi esanti ,,nusivylusi, nes dėl dirbtinai nustatyto atmestų paraiškų vizai gauti procento, nors jis ir didinamas nuo 3 iki 10 proc., ne visos bevizio režimo siekiančios šalys iš karto taps programos dalyvėmis”. 2006 metais šis Lietuvos rodiklis buvo 27,7 proc.

Lietuva, siekdama galimybės savo piliečiams be vizų vykti į JAV, jau keletą metų įgyvendina ,,kelio gairių” planą, kuris numato galimybę JAV vizų atsisakymo programą ateityje taikyti naujosiomis Europos Sąjungos narėmis tapusių Vidurio ir Rytų Europos valstybių piliečiams.


Teisiamo poeto likimą nulems ir gydytojai  

Vilnius, spalio 3 d. (BNS) —  64 metų poetą Sigitą Gedą, teisiamą dėl savo dukters sužalojimo, greičiausiai tirs teismo medikai.

Kaip rašo ,,Lietuvos rytas”, antradienį vykusiame Vilniaus apygardos teismo posėdyje nuspręsta, kad prokuroras ir advokatas turi suformuluoti klausimus ekspertams, ar kaltinamasis galėtų atlikti įkalinimo įstaigoje bausmę, jeigu tokia būtų paskirta. Tuomet teismas turėtų skirti kaltinamajam ekspertizę. Į teisiamųjų suolą sėdęs menininkas praėjusiame posėdyje pareiškė, kad serga nepagydoma liga.

Medikų išvadų galima tikėtis tiktai po kelių mėnesių. Tuomet teismas toliau nagrinės šią baudžiamąją bylą.

Teismas galbūt skirs ir dar vieną ekspertizę — ketinama aiškintis, ar kaltinamasis iš tiesų savo dukterį sužalojo peiliais, kurie rasti jo bute.

Daugybės literatūros premijų laureatas, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordino kavalierius, poetas, kritikas, dramaturgas, vertėjas, eseistas S. Geda teisiamas už savo 26 metų dukters Uršulės sunkų sužalojimą peiliu savo namuose šių metų sausio 19-osios vakarą.

Ši baudžiamoji byla teisme nagrinėjama neviešame teismo posėdyje.

Ikiteisminio tyrimo metu kelis kartus policininkų apklaustas įtariamasis šeimos dramos aplinkybes aiškino skirtingai.

Pirmąsyk pareigūnams, jį netrukus apklaususiems po dukters sužalojimo, poetas teigė, kad jokio konflikto su Uršule nebuvo. Esą tą lemtingąjį vakarą jos namuose nebuvo.

Antrojoje apklausoje S. Geda jau aiškino tiksliai negalįs pasakyti, ar puolė dukterį su peiliu. Esą Uršulė, reikalavusi perrašyti jai sostinės Antakalnio rajone esantį butą, ėmė jį spardyti ir sužalojo. Poetas aiškino, kad jam šlubuoja atmintis, nes tuo metu vartojo vaistus.

Apklaustas teisme kaltinamasis tvirtino savo dukters peiliu nesužalojęs ir nieko apie šią tragediją papasakoti negalįs.


Anglijos policija iš sekso vergijos išlaisvino lietuvę

Vilnius, spalio 3 d. (ELTA) — Anglijos policija išlaisvino iš sekso vergijos aštuoniolikmetę lietuvaitę, kuri buvo verčiama prievarta užsiimti prostitucija Northempton grafystėje.

Gavę pranešimų apie galimą nusikaltimą, merginą Anglijos pareigūnai rado Wales. Policija aiškinasi, ar lietuvaitė buvo atvežta į Didžiąją Britaniją per prievartą, ar čia buvo savo noru, bet pateko į sutenerių pinkles.

Komentuodamas tyrimą britų žiniasklaidai detektyvas John Jones pripažino, kad prekyba moterimis ir merginomis, kurios vėliau priverčiamos dirbti prostitutėmis, yra didžiulė problema Didžiojoje Britanijoje.

Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro programų koordinatorės Rasos Erentaitės teigimu, Didžiojoje Britanijoje pastaraisiais metais vykdoma vis daugiau programų, kuriose gali dalyvauti iš sekso vergijos ištrūkusios merginos. Pastebima, kad tuo dažniau naudojasi ir lietuvaitės.

Dažniausiai prostitutėmis merginos tampa įkliuvusios į apgaulės pinkles. ,,Yra daugybė būdų manipuliuoti žmogumi, ir nebūtinai tai būna atviras smurtas. Tai gali būti klaidinga informacija apie darbo sąlygas, emocinė prievarta. Šiuos atvejus dažnai būna sunku įrodyti”, — sakė R. Erentaitė.

Statistika rodo, kad dažniausiai lietuvaičių suteneriais Didžiojoje Britanijoje tampa albanai.

Britų policija, kovodama su prekyba žmonėmis, šiuo metu vykdo specialiąją operaciją ,,Pentametras 2”. Jos metu renkami duomenys apie moteris, kurios galėjo būti prievarta atgabentos į šalį, ir ieškant jų pėdsakų, bandoma nustatyti nusikaltimų organizatorius bei vykdytojus.