Nugaros skausmai

Dalius Kedainis

Vienas dažniausių nusiskundimų Amerikoje, atėjus pas gydytoją, yra nugaros skausmas. Taip pat nugaros skausmas yra dažniausia profesinio sužeidimo ir ilgalaikio nedarbingumo priežastis. Iš tiesų nugaros skausmas vargina daugelį žmonių, dauguma mūsų jį kartas nuo karto patiriame, o nemaža dalis žmonių nuolat gyvena kamuojami pasikartojančio ir ilgalaikio nugaros sopulio.

Šio nusiskundimo gydymui išleidžiama nemažai laiko ir lėšų. Oficiali statistika byloja, kad apie 75 proc. visų Amerikos žmonių patiria nugaros skausmą bent kartą savo gyvenime. Kasmet apie 15 proc. suaugusių amerikiečių apsilanko pas savo daktarą varginami nugaros skausmo ir tokiu dažniu nusileidžia tik kvėpavimo takų infekcijoms. Nacionalinei sveikatos sistemai tai itin brangiai kainuojanti visuomenės sveikatos problema, ją aplenkia tik širdies ligos ir vėžiniai susirgimai.

Dažniausiai vargina apatinės stuburo dalies, juosmens skausmas. Šiai stuburo daliai tenka didžiausias krūvis, žymiausia kūno svorio dalis. Trumpalaikį nugaros skausmą gali sukelti paprasčiausia intensyvi fizinė veikla ar nuovargis, bet šis nusiskundimas taip pat gali būti pirmas itin rimtos ligos (tokios, kaip tuberkuliozė, vėžys ir t.t.) požymis. Tad nuolat varginant nugaros skausmui, primygtinai patartina kreiptis pas daktarą.

Stuburo sandara

Minint stuburą ir nagrinėjant dažniausias nugaros skausmo priežastis, norėtųsi trumpai paminėti kelis anatominius faktus. Stuburas yra sudarytas iš kelių dešimčių mažų kaulų, vadinamų slanksteliais. Jie tvirtai sudėti vienas ant kito, tarpuose tarp jų glūdi mažas elastingas kremzlės diskas, vadinamas tarpslanksteliniu disku. Visas stuburas sutvirtintas stipriais raiščiais ir šalia esančiais raumenimis. Stuburo kanalo viduje glūdi nugaros smegenys, iš kurių periodiškai išeina nugaros smegenų šaknelės, vėliau susijungiančios į nugaros nervus. Nugaros nervai išeina pro tarp slankstelių esančias specialias angas ir vėliau pasiekia įvairius organus ir audinius. Dėl šios priežasties nugaros nervų pažeidimas pasireiškia ne tik nugaros, bet ir kitų kūno dalių skausmu, tirpimu ar silpnumu (vienas dažniausiai pasitaikančių sindromų yra vadinamas     sciatica, aštrus nugaros skausmas, plintantis į sėdmenis ir kojas).

Nugaros skausmo priežastys

Tad stuburo sandara yra gana sudėtinga ir nugaros skausmą gali sukelti tiek raumenų, tiek kaulų, tiek nugaros smegenų ar nugaros nervų pažeidimas. Dažniausiai pasitaikančios priežastys yra šios:

* Tarpslankstelinių diskų traumos, išvaržos.

* Slankstelių ir tarpslankstelinių diskų senėjimas ir susidėvėjimas (angl. degenerative joint disease).

* Uždegiminės stuburo ligos (,,artritai”, pvz., ankilozuojantis spondilitas).

* Nugaros raiščių ir raumenų patempimas ir traumos.

* Infekcinės ligos (bakteriniai, grybeliniai susirgimai, abscesai ir t. t.)

* Nugaros raumenų pažeidimas, patempimas, fibromialgija.

* Nugaros slankstelių kompresiniai (suspaudžiamieji) lūžiai, dažniausiai dėl osteoporozės, bet gali būti ir dėl vėžio sukeltos slankstelio destrukcijos.

* Nugaros smegenų suspaudimo, išsivysčius disko išvaržai ar osteoartritui (angl. spinal stenosis).

* Nugaros smegenų šaknelių ir nervų trauma, pažeidimas, suspaudimas ar uždegimas (,,radikulitas”).

* Nugaros skausmas gali būti sudėtinė kitų ligų išraiškos dalis (pvz., inkstų akmenligės, kasos uždegimo, skrandžio opaligės ir t.t.).

Nugaros skausmą nulemia ne viena priežastis

Mielam skaitytojui gali kilti klausimas, kaip gi galima būtų atskirti, kokia tikroji nugaros skausmo priežastis, jei yra tiek daug jį sukeliančių įvairių ligų ir sutrikimu? Dažnai nugaros skausmas gali pasireikšti dėl kelių priežasčių kombinacijos. Norint atspėti pagrindinę skausmo priežastį, tenka nuodugniai ištirti ligonį, ypatingą dėmesį atkreipiant į skausmo pobūdį bei lydinčius kitus nusiskundimus:

* Ar skausmas pasireiškia tik nugaroje, ar plinta į kojas, ypač į sėdmenis ar užpakalinę šlaunų dalį.

* Ar vargina nugaros sustingimas ir ar sumažėjęs lankstumas.

* Ar skausmas pasunkėja tam tikroje kūno pozicijoje (pasilenkus į priekį ar šoną, kosint, čiaudint, sukant liemenį į vieną pusę, ar pasunkėja šlapinantis ar tuštinantis).

* Ar skausmas vargina vienoje pusėje, ar jis simetriškas.

* Ar papildomai vargina tirpimas ar nejautra konkrečioje kūno dalyje (pvz., kojose). Šis simptomas dažniausiai pasireiškia suspaudus nugaros nervo šaknelę ar nugaros nervą.

* Ar be nugaros skausmo turite problemų su šlapinimusi ar tuštinimusi, ar vargina šlapimo ar išmatų nelaikymas. Šie požymiai gali reikšti sunkų apatinės stuburo smegenų dalies pažeidimą.

* Ar pasunkėjo ar itin pablogėjo eisena.

Bus daugiau.

Kaip gydyti nugaros skausmus skaitykite kito antradienio ,,Draugo” ,,Sveikatos” skyriuje.