Kaip gydyti nugaros skausmą

Dalius Kedainis, MD

Tęsinys

Dažnai nugaros skausmo priežastis lieka neaiški ir neįvardyta. Vis dėlto pagrindiniai šio sutrikimo gydymo principai lieka tie patys, nepriklausomai nuo ligos priežasties. Dauguma ekspertų rekomenduoja aktyvų ir ankstyvą gydymą:

* Nuo pat skausmo pradžios stenkitės būti kuo aktyvesni, vaikščiokite, dirbkite kiek skausmą galite toleruoti. Didinkite fizinį aktyvumą ir fizinį krūvį palaipsniui, vadovaukitės savo skausmo intensyvumu. Vis dėlto venkite intensyvaus kėlimo, sunkių daiktų nešiojimo, persitempimo.

* Negulėkite lovoje sirgdami, nes tai pablogins nugaros fizinę būklę ir sulėtins pasveikimą. Lovos režimas susilpnina raumenis ir kaulus, padidina kraujo krešulių kojose ar dubenyje ir depresijos riziką.

* Fizinė ir manualinė terapija (pvz., gydomasis masažas, chiropraktinės procedūros) turėtų būti pradėta kuo anksčiau, praėjus pradiniam ūmiam ligos periodui. Vis dėlto patartina palaukti bent 1–2 savaites prieš pradedant šias procedūras. Būtina pasitarti su daktaru prieš jas pradedant. Pernelyg intensyvi ar neteisinga terapija gali itin pasunkinti ligą ir pabloginti skausmą.

* Skausmo malšinimui rekomenduotini karšti ar šilti kompresai ar tiesiog šildomos pagalvės. Kita vertus, kiti ekspertai rekomenduoja pirmas kelias dienas po sužeidimo naudoti šaltus kompresus ar juos kaitalioti paeiliui su šiltais. Palikime tai asmeniniam apsisprendimui.

* Galima vartoti kelių grupių vaistus (nesteroidinius priešuždegiminius preparatus, pvz., Motrin, Advil, raumenis atpalaiduojančius vaistus, pvz., Skelaxin, Flexeril). Svarbu juos vartoti vienodais laiko tarpais, stengiantis užbėgti už akių skausmo paūmėjimui. Taipogi, jei vargina itin intensyvus skausmas, daktaras gali paskirti stipresnius (opioidinius) skausmą malšinančius vaistus ar ilgalaikio poveikio nuskausminančius odos lipdukus (Duragesic, Lidocain ir pan.), kurie, priklijavus prie odos, lėtai išskiria vaistą ir suteikia ilgalaikį pastovų skausmo malšinimą.

* Naudokite nugaros įtempimą palengvinančius ortopedinius įtvarus, korsetus, diržus. Šios priemonės suteiks nugarai stabilumo, atpalaiduos raumenis ir pagreitins atsistatymą. Svarbu atsiminti, kad nerekomenduotina jų vartoti pernelyg ilgą laiką, nes jie sumažins raumenų toną ir palaipsniui susilpnins nugaros ir juosmens raumenis.

* Nepamirškite apie sveiką miegą. Jei vargina nugaros skausmas nakties metu, patartina nepamiršti skausmą slopinančių vaistų, galbūt teks trumpam vartoti miegą gerinančius vaistus. Patartina prieš miegą lengvai pasimankštinti, galbūt išsimaudyti karštoje vonioje (tai atpalaiduoja raumenis). Venkite sunkaus maisto ir kofeino vakare. Kai kam padeda gulėjimas susisukus į embriono pozą (priglaudus kelius prie pilvo ir tarp kelių įspraudus pagalvę), galbūt padėjus papildomas pagalves po galva ir keliais (tai atpalaiduos nugaros įtempimą). Stenkitės miegoti kuo kietesnėje lovoje (išsirinkite ,,extra firm” čiužinį).

* Jei nugaros skausmas sukeltas tam tikrų medicininių problemų (artrito, osteoporozės, nėštumo ir pan.), nereikia pamiršti gydyti pagrindinės ligos ir nugaros skausmas palengvės savaime.

* Nepraeinant nugaros skausmui, reikėtų kvalifikuotos daktaro pagalbos. Gali tekti imtis invazinių procedūrų (nuskausminančių vaistų, kortikosteroidų, priešspazminių preparatų, net Botulino toksino injekcijos) ar operuoti, pašalinant tarpslankstelinio disko išvaržą, atstatant lūžusius stuburo slankstelius ir t.t.

Kaip apsisaugoti nuo nugaros skausmų

Pabaigai norėčiau pateikti keletą patarimų, kaip tausoti savo nugarą. Tikiu, kad šie patarimai bus naudingi ne tik turintiems nugaros skausmą, bet ir visiems skaitytojams:

* Keldami sunkų objektą, sulenkite kelius ir laikykite nugarą ištiestą. Palikite pagrindinį krūvį keliams, o ne nugarai.

* Sėdėkite išsitiesę. Sėdėdami kėdėje su atlošu, prispauskite nugarą prie atlošo.

* Stumdami sunkų objektą, geriau stumkite jį atsigręžę atbulom. Nestumkite su rankomis, bet geriau suteikite visą krūvį kojoms.

* Stenkitės nekelti sunkių daiktų virš savo juosmens.

* Nešdami sunkų svorį, prispauskite prie savo kūno, sulenkę rankas.

* Jei tenka ilgiau stovėti ar sėdėti, galite naudoti pakylą pailsinti kojoms. Tad nėra nieko sveikiau, nei susikelti kojas ant stalo ar stovėti ,,Captain Morgan” poza — vieną koją užkėlus ant mažos statinaitės (žinoma, juokauju).

* Lenkdamiesi žemyn per juosmenį, sulenkite kelius.

* Vairuodami automobilį, pristumkite vairuotojo sėdynę kuo arčiau pedalų ir nepamirškite tvirtai priglausti nugarą prie sėdynės atlošo. Nesikūprinkite! Tuo pačiu, nepamirškite dėvėti saugos diržų!

* Gulėdami lovoje, sulenkite kojas per kelius, ar dar geriau — įsprauskite pagalvę tarp kelių.

* Miegokite tik ant itin kieto čiužinio, jei galima, ant ,,extra extra firm”. Kuo minkštesnis čiužinys (nors ir kaip patogiai jis atrodo), tuo didesnis nepatogumas stuburui. Neverta net minėti, kad 1/3 laiko praleidžiame miegodami. Tad, ar verta suteikti papildomą krūvį stuburui tuo metu, kai jis turi ilsėtis?

* Jei miegate ant nugaros, padėkite pagalvę po keliais. Jei miegate ant pilvo, pats laikas nuo to atprasti! Pakelkite lovos kojūgalį 8 colius, nebent turite kitokių sveikatos problemų (pvz., širdies nepakankamumą), dėl kurių nepatartina laikyti galvą žemai.

Naudingi pratimai

Jei tik galite, suteikite poilsio savo kūnui vidury dienos. Šie keli pratimai užims tik 5 minutes, bet padės nugarai pailsėti, atsipalaiduoti ir geriau praleisti likusią dienos dalį:

* Gulėdami ant nugaros, sulenkite kelius ir padėkite pagalves po keliais.

* Gulėdami ant nugaros, padėkite pagalvę po kaklu ir sulenkite kelius 90 laipsnių kampu. Padėkite kojas ant kojūgaly pastatytos kėdės.

* Gulėdami ant nugaros, sulenkite kelius, prilenkite vieną kelį iki krūtinės ir sustinkite tokioje pozoje. Pakeiskite kelius po minutės. Apglėbkite tos kojos, kurios kelis priglaustas prie krutinės, šlaunį (taip lengviau išbūti šioje pozoje).

* Atpalaiduokite kitus raumenis, užmerkite akis ir giliai kvėpuokite.

Šie pratimai padės jūsų nugarai atsipalaiduoti. Jei galite tuo pat metu atpalaiduoti likusias kūno dalis, šie pratimai gali tapti puikia pusiaudienio atsipalaidavimo rutina.

Tad būkime sveiki !