Kasmetinis sveikatos patikrinimas

Dalius Kėdainis, M.D.

Skubota mūsų kasdienybė, kupina rūpesčių ir įtampos. Gana sunku rasti laiko patiems sau, geram poilsiui ar tiesiog tinkamai pasirūpinti savimi. Man gilų įspūdį paliko trumpas pokalbis su vienu mano kolega ir geru draugu. 2 dienas prieš Kalėdas sutikau jį lifto tarpdury, persimetėm tik keliomis frazėmis. Aš jį palabinau ir paklausiau, kur jis taip skuba. Jis, kaip visad, padejavo, kokia įtempta buvo jo darbo diena ir kaip jis nebespėja pasirūpinti kasdieniniais buities rūpesčiais. Jis dar spėjo pasakyti, kad skuba į autodirbtuves pakeisti tepalus savo naujojo modelio vokiškam automobiliui.

Sugrįžęs po švenčių,  aš jo neradau darbe, ir tik vėliau sužinojome, kad tą patį vakarą, kai su juo kalbėjau, jį ištiko širdies smūgis. Jis buvo skubiai išvežtas į ligoninę, kur jam įdėjo 2 širdies kraujagyslių stentus (mažus tunelio formos tinklelius, kurie atidaro širdies kraujagyslę ir palaiko ją atidarytą). Nuėjau jį aplankyti, jau besveikstantį. Pasilabinę mudu nuoširdžiai pasikalbėjome. Juokaudamas aš jo paklausiau, kada jis paskutinį kartą buvo pas daktarą paprastam profilaktiniam sveikatos patikrinimui. Jis prisipažino, kad, net ir laikas nuo laiko jausdamas širdies maudimą, jis nebuvo pas daktarą 8 metus. Draugiškai jo pasiteiravau, kaip tad atsitiko, kad jis buvo toks susirūpinęs ir taip tą nelemtą dieną prieš Kalėdas skubėjo pakeisti brangaus automobilio tepalus, bet taip nesirūpino savo sveikata, kiek tai svarbu jo gyvenime. Juk kasmetinis daktaro vizitas teatimtų 1 valandą laiko. Ir kas vis tik verčiau, gera sveikata ar kasdieninės prabangos objektai. Ir ar iš tikrųjų mes skiriame pakankamai dėmesio iš tiesų svarbiems dalykams gyvenime…

Tad vis tik, kodėl reikėtų apsilankyti pas daktarą bent kartą per metus?

Atsakymas juk tikrai labai paprastas. Tikra medicina bei gera sveikatos apsauga prasideda nuo sutrikimų ir ligų prevencijos ir ankstyvos diagnostikos. Kontroliuojant kūno svorį, kraujospūdį, cholesterolio kiekį kraujyje padės išvengti ar atitolinti širdies ligas, diabetą (cukraligę),  smegenų kraujotakos sutrikimus ir t.t, anksti nustatant įvairius vėžinius susirgimus, išeminę širdies kraujagyslių ligą ir t.t. Anksti nustačius šias ligas, gydymas kur kas paprastesnis ir efektyvesnis, mažiau komplikacijų ir kur kas geresnė išeitis.

Tad peržvelkime trumpai skirtingų sveikatos organizacijų rekomendacijas sveikatos apsaugai. Šiais patarimais vadovaujasi daugelis pirminės grandies gydytojų. Šie patarimai patars mielam skaitytojui, ko gali tikėtis iš kasmetinio daktaro vizito.

Sukakus 18 metų, rekomenduojama apsilankyti pas suaugusių žmonių gydytoją pirmam kartui. Šio vizito metu daktaras jus išsamiai paklausinės apie negalavimus, šeimos ligas, gyvenseną, įpročius, skiepus ir t.t. Daktaras taipogi turėtų padaryti bendrą kraujo tyrimą (CBC=Complete Blood Count=bendras kraujo ląstelių tyrimas CMP=Complete Metabolic Profile=visiškas kraujo chemijos tyrimas).

Kasmet rekomenduojama pamatuoti kūno svorį ir liemens apimtį, kraujo spaudimą, pulsą.

Moterys turėtų pradėti PAP Smear=gimdos kaklelio tepinėlio tyrimą, kad išvengtų gimdos kaklelio vėžio. Jaunos moterys turėtų pradėti šį tyrimą 21-ių metų ar anksčiau, kai pradeda lytinį gyvenimą. Šis tyrimas daromas kartą per metus. Jei 3 pametiniai tyrimo rezultatai yra neigiami, jūsų daktaras gali rekomenduoti šį tyrimą daryti rečiau, bet ne rečiau, kaip kas 3 metai.

Sukakus 20-25-iems, reikėtų padaryti pirmą kraujo cholesterolio tyrimą. Jei bendras cholesterolio kiekis viršija 200 mg/dl, reikia padaryti nuodugnų tyrimą, nustatant LDL, HDL ir trigliceridų kiekį. Jei cholesterolio tyrimo rezultatai nepalankūs, reikėtų tirti cholesterolį bent kartą per metus. Na, o jei tyrimo rezultatai geri, nereikėtų pamiršti tyrimą pakartoti bent kartą per 5ius metus.

Moterys turėtų padaryti pirmą mamogramą (specialias krūtų rentgeno nuotraukas), sukakus 35-39 metams. Vėliau šį tyrimą reikėtų kartoti kasmet ar kas 2 metus iki jums sukaks 50, po to šis tyrimas rekomenduojamas kasmet. Jei jūsų šeimoje pasitaikė susirgimų krūties vėžiu, ar jei jūs turėjote krūties vėžį  anksčiau, rekomenduojama pradėti šį tyrimą kiek anksčiau.

Sukakus 50, tiek moterims, tiek vyrams rekomenduojamas specialus išmatų tepinėlio tyrimas, ieškant kraujo pėdsakų išmatose (Hemoccult AKA Guaiac stool test) storosios ir tiesiosios žarnos vėžio apsisaugojimui. Daktaras jums duos 3 specialias korteles. Jose yra specialūs langeliai, ant kurių reikės užtepti mažą kiekį išmatų, padarytų 3 skirtingomis dienomis. Atlikus šią ne itin malonią užduotį, reikia nusiųsti ar asmeniškai nunešti korteles daktarui ar į laboratoriją, kur jas ištirs, ieškodami kraujo pėdsakų išmatose. Jei jo ras, gali tekti padaryti keletą papildomų tyrimų.

Sigmoidoskopija ir kolonoskopija yra specialios procedūros, kurių metu ieškoma įtartinų darinių ir gleivinės pakitimų storojoje ir tiesiojoje žarnoje. Vėlgi, šie tyrimai skirti ankstyvam šios rūšies vėžio atradimui. Šio tyrimo metu žarnyno specialistas įves specialų, labai ploną,  lankstų instrumentą, turintį mažą šviesos šaltinį, per išeinamąją angą ir apžiūrės žarnyno vidų. Šis testas rekomenduojamas, sukakus 50 metų. Jei jūs turite problemą,  ar jei šeimoje yra ankstyvų ar gausių susirgimų šio tipo vėžiu, tyrimas gali būti rekomenduotas anksčiau ir jį gali tekti kartoti dažnai. Paprastai jis turėtų būti kartojamas kas 5-10 metų.

Sukakus 50-iai, reikia pradėti tirti vyrų prostatą. Šis tyrimas atliekamas pirštu ištiriant vyro tiesiąją žarną. Daktaras užsimauna pirštinę, ir per išeinamąją angą įkišęs pirštą, apčiuopia prostatą. Paprastai prostatos vėžys yra kietesnis ir padidėjęs darinys, palyginti su normaliu prostatos audiniu. Suradus ką įtartina, paprastai atliekama daugiau tyrimų. Ne visi prostatos padidėjimai reiškia vėžinį susirgimą, dauguma jų atsitinka dėl gerybinio prostatos padidėjimo.

Sukakus 40-iai, kasmet reikėtų atlikti elektrokardiogramą (EKG).

Prieš pradedant intensyviai sportuoti, laikytis intensyvios dietos ar pan. rekomenduotina apsilankyti pas gydytoją.

Na, ir, žinoma, šie patarimai skirti sveikiems žmonėms, jie tik kelrodžiai mūsų sveikatos apsaugai. Jei pradėjote negaluoti, atsirado naujų simptomų ar sutrikimų, visada rekomenduotina pasitarti su daktaru. Daug ligų yra lengvai įveikiamos, jei pagalba suteikiama laiku.

Tad būkime sveiki!