Demokratai susigrąžino Atstovų Rūmų kontrolę

Washington, DC, lapkričio 8 d. (AFP/BNS/,,Draugo” info.) — JAV demokratai, pasinaudodami visuomenės nepasitenkinimu dėl prezidento George W. Bush politikos, Irako karo ir respublikonų skandalų, per antradienio rinkimus pirmą kartą nuo 1994-ųjų užsitikrino JAV Atstovų Rūmų kontrolę ir dar neprarado vilčių gauti daugumą Senate.

Demokratai ne tik sudavė itin skaudų smūgį G. W. Bush viltims sklandžiai užbaigti savo kadenciją, iki kurios pabaigos liko dveji metai, bet ir užsitikrino dar keturias vietas Senate, nors klausimas dėl jo kontrolės kol kas tebėra neaiškus.

Užsitikrindami aiškią daugumą 435 vietų Atstovų Rūmuose, demokratai preliminariais duomenimis iškovojo 233 vietas, tuo tarpu respublikonai — 202. 

Be to, demokratai gavo keturias iš šešių papildomų senatorių vietų, kurių jiems reikia 100 vietų Senato kontrolei užsitikrinti. Dėl penktosios vietos Montana valstijoje besivaržantis jų kandidatas pirmauja, o Virginia valstijoje, kur demokratai paskelbė savo pergalę, balsai gali būti skaičiuojami iš naujo, todėl galutiniai rezultatai gali paaiškėti tik po kelių dienų. Abiejų partijų atstovai nusiuntė savo advokatus, kurie turi stebėti balsų skaičiavimo procesą.

Padrąsinti sėkmės partijos vadovai jau spėjo pareikalauti naujo kurso Irake. Respublikonų nemėgstama Nancy Pelosi, kuri turi tapti pirmąja moterimi Atstovų Rūmų pirmininko poste, sakė, jog šie rinkimai įrodė, kad amerikiečiai pavargo nuo G. W. Bush politikos Irake, kur jau žuvo daugiau kaip 2,800 JAV karių.

,,Negalime toliau eiti šiuo katastrofišku keliu. Ir todėl sakome prezidentui: prezidente, mums reikia naujos krypties Irake”, — šalininkams sakė N.Pelosi.

N. Pelosi, kurią respublikonų dešinė vadina ,,košmaru”, po demokratų triumfo per rinkimus Atstovų Rūmų pirmininko vietoje pakeis Illinois valstijai atstovaujantį senatorių Dennis Hastert. Nors D. Hastert ir prarado Rūmų pirmininko vietą, tačiau jis, rinkėjų sprendimu, lieka Kongrese.

N. Pelosi iškart pažadėjo, kad partija sieks ,,vadovauti sąžiningiausiam, atviriausiam ir etiškiausiam Kongresui per visą istoriją”. Numatomas šios politikės iš San Francisco iškilimas yra labai didelis smūgis respublikonų konservatoriams.

Kongreso narys respublikonas Roy Blunt prieš rinkimus išreikšdamas jos kritikų nuotaikas, galimybę N. Pelosi tapti Atstovų Rūmų pirmininke pavadino ,,akivaizdžiai bauginančia”.

66 metų N. Pelosi, kuri yra penkių vaikų motina ir verslininko milijonieriaus žmona, į Kongresą buvo išrinkta 1987 metais, per specialius rinkimus San Francisko 8-ojoje apygardoje, kurie buvo surengti mirus vienai Kongreso narei. Antradienį N. Pelosi buvo perrinkta didžiule persvara, surinkusi daugiau kaip 80 proc. balsų.

N. Pelosi balsavo prieš 2002-ųjų rezoliuciją, kuria leidžiama naudoti jėgą Irake, ir yra prasitarusi, kad pageidautų laipsniško karių išvedimo iš Irako iki kitų metų pabaigos.

Dabartinės Atstovų Rūmų respublikonų daugumos vadovas John Boehner sakė, kad jo partija yra ,,labai nusivylusi”, ir prognozavo, kad jo kolegos apmąstys rezultatus ir 2008-aisiais vėl užsitikrins daugumą.

G. W. Bush, kuris rinkimų rezultatų laukė Baltuosiuose rūmuose, matė, kaip žlugo jo Respublikonų partijos dominavimas įstatymų leidžiamojoje valdžioje ir kaip respublikonams nepasisekė paveržti iš demokratų nė vienos jiems priklausančios vietos. Nusivylę Baltųjų rūmų padėjėjai pripažino pralaimėjimą.

Šios kadencijos Atstovų Rūmų nariai respublikonai pralaimėjo Arizona, Connecticut, Indiana, Kentucky, New Hampshire, North Carolina, Ohio, Pennsylvania, Florida, New York, Rod Island, Iowa, Kanzas, Minnesota, Missouri ir Texas valstijose, rodo televizijų prognozės.

Pergalingą demokratams dieną jie taip pat pirmą kartą nuo 1994-ųjų gavo daugiausiai gubernatorių postų, kurių šešis atkovojo iš respublikonų. Tačiau California valstijoje respublikonų gubernatorius, Hollywood aktorius Arnold Schwarzenegger sutriuškino savo varžovą demokratą Phil Angelides. Demokratas Keith Ellison iš Minnestos tapo pirmuoju į JAV Kongresą išrinktu musulmonu, o Hillary Clinton, kaip ir tikėtasi, sutriuškino savo varžovą respublikoną John Spencer  ir užsitikrino antrą kadenciją Senate. Tai dar labiau pakurstė viltis, kad ji 2008 metais gali siekti JAV prezidento posto.

Illinois valstijoje po itin agresyvios rinkiminės kampanijos gubernatoriumi perrinktas demokratų atstovas Rod Blagojevich. Išankstiniais duomenimis jis surinko 49 proc. rinkėjų balsų, o pagrindinė jo varžovė respublikonė Judy Baar Topinka — 40. Žaliųjų partijos kandidatas Rich Whitney surinko 11 proc. balsų.

Be kita ko, amerikiečiai antradienį septyniose valstijose balsavo už tai, kad būtų draudžiamos tos pačios lyties asmenų santuokos, ir šis draudimas yra tarsi paguodos prizas konservatoriams, kuriems kitais atžvilgiais šie rinkimai buvo itin nesėkmingi.

Draudimas tuoktis tos pačios lyties asmenims tęsia tendenciją, kuri buvo nustatyta 2004 metais, kai panašias priemones priėmė 13 valstijų ir kai jos sutelkė konservatorius bei prisidėjo prie prezidento George W. Bush perrinkimo.

Per šio antradienio rinkimus gėjų santuokų draudimas buvo patvirtintas Colorado, Idaho, South Carolina, South Dakota, Tennessee, Virginia ir Wisconsin valstijose. Tačiau konservatoriai pralaimėjo kitą svarbią kovą — South Dakota rinkėjai atmetė siūlymą beveik visiškai uždrausti abortus.