J. Kairys: ,,Norisi sujaukti orą danguje”

Liepos 24 d. ,,Margučio II” studijoje lankėsi garbingas svečias iš Lietuvos, visame pasaulyje garsus akrobatinio skraidymo meistras Jurgis Kairys. Jurgis Kairys yra pripažintas geriausiu akrobatinio skraidymo meistru pasaulyje, jis Europos ir pasaulio akrobatinio skraidymo čempionas, daugkartinis pasaulio čempionatų prizininkas, nugalėtojas, laimėjęs daugiausia Pasaulio taurės (Grand Prix) varžybų. Jis taip pat yra aviacijos konstruktorius, pats tobulinęs ir konstravęs savo labai lengvą ir galingą akrobatinį lėktuvą, suteikiantį lakūnui naujų galimybių kuriant akrobatinio skraidymo figūras ir unikalias parodomąsias programas. Skaitytojams pateikiame ,,Margutis II” darbuotojo Tado Kubiliaus pokalbį su Jurgiu Kairiu.

– Noriu Jūsų pasiteirauti, kokiu tikslu lankotės Čikagoje, ar Amerikos lietuviai šią vasarą turės progą išvysti Jūsų jau legendiniais tapusius skrydžius?

– Mano gyvenimas, kaip visada, vienos atostogos – vis keliauju po pasaulį. Jeigu rimtai – tai kalti skrydžiai. Praeitą savaitgalį dalyvavau Selfridge Airshow prie Detroit. Šalia      Čikagos ,,Galt” aerodrome (5112 Greenwood Rd., Greenwood, IL 60097) rugpjūčio 11–12 d. vyks ir kitas renginys „Flyers and Tires”.

– Ko galėtų tikėtis Čikagos ir kitur gyvenantys Amerikos lietuviai, atvykę į šią aviacijos ir automobilių šventę? Ar ruošiate specialią programą?

– Žinoma, norisi žmonėms nervus ,,pakaitinti”, suteikti jiems adrenalino, „sujaukti” danguje orą.

– Šventė vyks dvi dienas. Ar abi dienas žiūrovai turės galimybę išvysti Jūsų programą?

– Manau, kad programa turėtų nustebinti tuos žmones, kurie jau yra matę kai kuriuos skrydžius, taip pat aviacijos žmones ir, žinoma, lietuvius – jie matys lietuviškai kalbantį lakūną, lietuvišką registruotą lėktuvą. Skrydžiai galbūt bus demonstruojami su muzika, kaip ir per Pasaulio Grand Prix. Bus ir žemų skrydžių, ir triukų, kobra, kurios čia Amerikoje niekas, išskyrus turbūt mane, nedaro. Jeigu geras oras, bus galima danguje pamatyti ,,J” raidę, su milžinišku galingu sukimu žemyn, kuomet lėktuvas skrenda pilna trauka žemyn ir sukasi maždaug dviem apsisukimais per sekundę.

– Papasakokite, kaip Jums pavyksta Jūsų įspūdingi akrobatiniai judesiai su lėktuvu ore?

– Mano mama dar mažam sakė: vaikeli, neskraidyk aukštai ir greitai. Tad nebeskraidau žemai ir lėtai.

– Mamos nepaklausėte, nes skraidote ir aukštai, ir žemai, ir labai greitai. Jūsų pasiekimai ir laimėjimai tikrai stebina ir mes visi Lietuvoje bei čia, Amerikoje, jais didžiuojamės. Įdomu, kokia buvo ta pati pradžių pradžia, kaip viskas prasidėjo, kaip tapote lakūnu?

– Mama nieko nežinojo, o tėvas gal kiek nujautė. Kartą bridau į mokyklą, rodos, buvo pavasaris, visur purvas, vanduo. Bebrisdamas matau, kaip skrenda lėktuvas, mintyse ir galvoju, va čia tai gyvenimas, nereikėtų bristi per tas balas. Tad iš Paberžės kaimo taip ir išėjau „ant asfalto”, kur lėktuvai, automobiliai, greitis, azartas.

– Norėčiau paklausti apie mūsų istorinius lakūnus, Steponą Darių ir Stasį Girėną. Kokią įtaką jie Jums turėjo?

– Visą laiką stengiausi save auklėti taip, kad dirbčiau vardan tėvynės, kad viską daryčiau dėl tam tikrų idealų, kažkam paskirčiau ir aukočiau. Aš mėgstu laisvę, aš mėgstu neprisirišti. Sovietizmas buvo visus supančiojęs, tuo metu aš siekiau laisvės ir ją turiu.  Mus mokė būti ištikimiems socializmui, komunizmui, švęsti savo darbus stabams. Steponas Darius ir Stasys Girėnas buvo žmonės, lakūnai. Aš juos gerbiu būtent iš šios žmogiškosios pusės. Kitiems žmonėms, kiek aš matau, jie tarsi – legenda, simboliai. Man – jie yra buvę mano senesni draugai su savo skrydžiais, su visu tuo, ką jie padarė Lietuvai.

– Grįžkime į šiandieninę Lietuvą. Jūs kiekvienais metais dalyvaujate įvairiose varžybose, čempionatuose. Šalia Jūsų vardo visada yra pabrėžiama, kad esate iš Lietuvos. Esate vienas iš tų nedaugelio mūsų valstybės ,,neoficialių ambasadorių”, kurie be perstojo garsina Lietuvą.

– Aš dirbu tą darbą, kurį pasirinkau. Tą, kurį mėgstu. Ten, kur žinau, kad aš galiu būti truputėlį  įdomesnis, tą darbą padaryti geriau. Varžybose – iš pradžių esi nepatyręs, vėliau – viskas pasidaro ramu, sėdi kaip kėdėje ir dirbi savo darbą. Prie mano pavardės visada yra Lietuva. Šią Lietuvos naštą nėra taip paprasta nešioti, ji įpareigoja.

– Atstovaujate Lietuvai, o kaip Lietuva atsidėkoja Jums? Ar gaunate finansinę paramą iš vyriausybės, juk aviacijos sportas, ne paslaptis, yra labai brangus užsiėmimas?

– Šio atsidėkojimo niekas nereikalauja. Žiūrint iš pagarbos taško, jeigu žmonės kažką padarė Lietuvai, turėtų būti parodyta jiems pagarba. Aš nekalbu apie save, bet buvau užaštrinęs šią temą ir norėjosi parodyti, kaip Lietuvos valdžia, ne Lietuva ar tauta, reaguoja į pasiekimus ir kaip valdžia elgiasi su savo žmogumi, ar ji jį gerbia, vertina, ar tik žiūri naudos sau. Tik tada, kai tu ten esi ir gali jiems tarnauti, būti naudingas, jie tave garbins.

– Grįžkime prie šeimos dalykų. Jūs daug keliaujate – ar dėl to nenukenčia Jūsų šeima?

– Nepasakyčiau, kad nenukenčia, nors kelionės reikalauja daug laiko, aviacija atitraukia mano mintis. Bet ir namuose būnu labai užsiėmęs. Šeimai skiriu nedaug laiko, bet jei tik būna proga keliauti kartu, visada pasiūlau žmonai. Mano sūnūs užsiėmę, savarankiški. Džiaugiuosi jais, kiekvienu jų pasiekimu.

– Ar sūnūs neseka tėvo pėdomis?

– Ne, neseka. Jei patinka, paskrendam kartu, atliekame akrobatinių figūrų. Vyresnysis sūnus apie tai primena ir paprašo paskraidyti, su jaunesniuoju esam sutarę, kad kai dabar grįšiu, paskraidysim. Kita vertus, būti profesionalais ir daryti tą patį, ką aš, jiems būtų labai sunku.

– Kaip žmona reaguoja į Jūsų atliekamus rizikingus triukus?

– Visi skrydžiai atliekami dėl moterų (juokiasi). Žinoma, žmona jaudinasi, Aš džiaugiuosi, kad mano triukai sukelia emocijas, patinka. Manau, kad viskas turi dalelę rizikos ir jaudulio, aš savo žmonos vietoj taip ramiai negyvenčiau.

– Kokie artimiausi planai? Kokiose varžybose planuojate dalyvauti?

– Šiemet numatyti 25 renginiai. Truputėlį keičiu strategiją. Dalyvauju daugiau pakreipdamas savo veiklą į pramoginę sritį, kartais pasuku varžybų kryptimi. Dabar labiausiai domina naujų varžybų formatas, kuriu naują požiūrį į akrobatinio skraidymo varžybų programas, kad varžybos būtų priimtinesnės žiūrovams, suprantamesnės, aiškesnės. Mūsų sistema pernelyg sudėtinga, tad siūlau naują ir matau, kad susidomėjimas didžiulis.

– Ačiū už pokalbį.

Užrašė Aurelija Tamošiūnaitė