Begarsiai filmai ne tik mėgstami, bet ir toliau kuriami  

Monika Bončkutė

Amerikoje niekuomet netrūko begarsio kino mėgėjų. Šioje šalyje, kur sutelpa ir Hollywood tuštybė, ir nepriklausomo ar kino protestas bei pretenzijos, ir kur kino kritiko bei kino tyrinėtojo specialybės, kad ir kokios nepelningos, niekuomet nestokoja studentų, begarsių filmų mėgėjai atitinkamoje kompanijoje visuomet gali tikėtis pritarimo  bei pasigėrėjimo jų puikiu skoniu ir išprusimu.

Tarp begarsių filmų mėgėjų visuomet buvo ir yra tikrų šio meno vertintojų ir apsimetėlių, kurie tik ir laukia progos pasigirti savo ypatingu hobiu. Bent jau taip mano Čikagos begarsių filmų sąjungos (Chicago Silent Film Society, SFSC) prezidentas Dennis Wolkowicz. Tačiau, D. Wolkowicz manymu, Čikagoje, kur kultūrinis gyvenimas ir ,,neholivudinis” kinas pastaraisias metais klesti, susidomėjimas begarsiais filmais ne mažėja, bet auga būtent tikrųjų šio meno mėgėjų dėka, iš kurių nemaža dalis anksčiau niekuomet nesižavėjo šia kino rūšimi, tačiau, susipažinę su begarsio kino šedevrais, tapo tikrais jo mylėtojais.

Prie pačių tikriausių begarsio kino mėgėjų neabejotinai galima priskirti patį D. Wolkowicz. Pasak jo, begarsiu kinu jis susidomėjo vaikystėje. Iki šiol jis prisimena Art Deco stiliaus ,,Portage” teatrą N. Milwaukee Avenue. Šis teatras savaitgalių popietėmis kartais rodydavo begarsius filmus. Pastatytas pagal visus trečiojo dešimtmečio kino teatro reikalavimus – su aukštomis lubomis, centriniu kupolu, gausiomis dekoracijomis, milžinišku pakeliamu ekranu su velvetinėmis užuolaidomis iš abiejų pusių, ,,Portage” kino teatras turėjo ir tikram begarsio kino seansui būtiną orkestro duobę. D. Wolkowicz pasakojimu, būtent begarsio kino žiūrėjimas tamsoje grojant ,,gyvam” orkestrui jam paliko nepamirštamą įspūdį.

Prieš keletą metų, dabar 55-ių begarsio kino entuziastas, gyvenantis vos kelios mylios nuo ,,Portage” kino teatro, pastebėjo, kad pastatas jau kurį laiką stovi visiškai apleistas. Po kelių nesėkmingų mėginimų patekti vidun, D. Wolkowicz pagaliau pavyko rasti buvusio kino teatro pastato sargą, kuris sutiko smalsuolį įleisti į vidų. Apžiūrėjęs patalpas, D. Wolkowicz suprato, kad jeigu nesiims skubaus pastato gelbėjimo plano, iš 85 m. senumo istorinio kino teatro greitai liks liks sienos ir apleistas užrašas.

1998 m. D. Wolkowicz įkūrė minėtąją SFCS. Po kelerius metus trukusio savanoriško darbo, miesto biurokratų įstaigų durų varstymo bei susitikimų su verslininkais, kino mėgėjui bei kompozitoriui pavyko surinkti pakankamai lėšų, kad apleistas kino teatras būtų bent mimaliai suremontuotas ir jame vėl būtų pradėti demonstruoti filmai. Pradžioje tai buvo įvairiausi trumpametražiai nepriklausomo kino kūrėjų darbai, dokumentika, tačiau galiausiai D. Wolkowicz įgyvendino seną svajonę ir ,,Portage” teatre pradėjo demonstruoti begarsius filmus. Netrukus entuziastas surado ir nedidelį orkestrėlį, kuris per savarbiausius kino seansus sutikdavo pagroti. Pats D. Wolkowicz, būdamas vargonininkas, mielai sėsdavosi prie vargonėlių – pagrindinio tyliojo kino instrumento.

Šiemet nuo gegužės 19 d. iki birželio 16 d. ,,Portage” kino teatre vyks jau šeštasis kasmetinis Čikagos begarsio kino festivalis. Kiekvieną penktadienį bus demonstruojamas vis kitas begarsio kino šedevras. Seansų metu gros ,,gyvas” orkestras.

D. Wolkowicz manymu, šiuolaikiniai filmų kūrėjai galėtų  gerokai pasimokyti iš begarsiams filmams muziką kūrusių kompozitorių (mėgsamiausias Čikagos begarsių filmų festivalio direktoriaus kompozitorius – Gaylord Carter). D. Wolkowicz įsitikinęs, kad tik begarsio kino filmams muziką rašę kompozitoriai sugebėjo iš tiesų įsigilinti į personažo tapatybę bei jo esmę, atskleisti veikėjų santykius bei muzikine kalba perteikti jų konfliktus bei jausmus. Begarsio kino mėgėjo manymu, darbartiniai, ypač ,,holivudinio” kino garso takelių autoriai, dirba pagal vieną schemą: šiek tiek peripetijų ir atidėliojimo, tada įtampa kyla, kol filmo scenarijaus kulminacijos metu pasipila ,,dramatiškos” natos bei ,,širdį veriantys muzikiniai piruetai”.    

Einant į Čikagos begarsių filmų festivalį, kuriame bus rodomi ir Charles Chaplin klasikiniai filmai, ir naujausi begarsio kino darbai (taip, dar yra žmonių, kurie visiškai rimtai užsiima šio kino žanro kūryba), svarbiausia nepamiršti, kad, S. Wolkowicz žodžiais tariant, ,,apsilankymas begarsio kino seanse nėra įprastas penktadienio vakaras kino teatre”. Kodėl? Įsitikinsite apsilankę ,,Portage” kino teatre festivalio metu. Teatro adresas: 4050 N. Milwaukee Ave. Smuklesnę informaciją galite rasti internete adresu www.silentfilmchicago.com.