pingpong

Iš k. į d.: Petras Ševelkovas, Deivis Pavasaris, Tomas Povilanskas, Giedrius Liaukevičius, Raimonda Šimkonienė, Gintautas Krivickas.

2009 metų ŠALFASS stalo teniso čempionatui pasibaigus

 ALGIRDAS J. VITKAUSKAS
ŠALFASS stalo teniso varžybû vyr. teisèjas ir organizatorius

Viena ir devyniolika

Šių metų stalo teniso varžybose dalyvavo viena moteris iš Lemonto ir devyniolika vyrų, tarp kurių buvo trys vyrai iš New York miesto – užpraeito čempionato nugalėtojas Deivis Pavasaris, Petras Ševelkovas ir Alfonsas Volungevičius. Kiti žaidėjai atvyko iš Čikagos apylinkių. Kadangi daugiau moterų nebuvo, tai lemontietė Raimonda Šimkonienė sutiko žaisti vyrų grupėje.

Visi dalyviai iš pradžių varžėsi penkiose grupėse po keturis, o vėliau po du žaidėjus. Laimėjusieji pirmąsias dvi vietas pateko į stipriausiųjų dešimtuką ir varžėsi dviejų minusų sistema, išaiškinant visas dalyvių vietas. O grupėse užėmusieji paskutines dvi vietas varžėsi dviejų minusų sistemos varžybose – tokiu būdu paaiškėjo visų dalyvių vietos pagal pajėgumą.

D. Pavasaris antrą kartą buvo nenugalimas

Vyrų vieneto varžybas laimėjo niujorkietis, dvidešimt trejų metų Deivis Pavasaris, nugalėjęs visus varžovus pogrupyje ir baigiamosiose varžybose. Antroje vietoje liko taip pat niujorkietis Petras Ševelkovas, patyręs tik vieną pralaimėjimą (1:3) turnyro nugalėtojui. Trečiuoju liko labai gražiai žaidęs ir kiekvienose rungtynėse rodęs vis geresnį žaidimą čikagietis Giedrius Liaukevičius, nugalėjęs buvusį Lietuvos ‚,Nemuno” kaimo draugijos stalo teniso čempioną Gintautą Krivicką.

Turnyro puošmena – septinta

Įdomu, kad vienintelė turnyro puošmena – moteriškosios lyties atstovė Raimonda Šimkonienė, nugalėjusi šešis vyrus, turnyre užėmė septintąją vietą. Tai tikrai labai gražus jaunosios žaidėjos laimėjimas, turint omenyje, kad nė vienas vyras nenorėjo nusileisti ir dantis sukandęs kovojo dėl kiekvieno taško. Raimondos kovingumas ir gražus žaidimas paliko gražų pėdsaką šiame turnyre.

Atgimsta stalo tenisas šeimose

Taip pat noriu pasidžiaugti, kad ŠALFASS varžybose pirmą kartą po keleri metų pertraukos vėl dalyvavo šeimyninės broliukų Dominyko (15) ir Martyno (11) Aukštuolių, Arūno (13) ir Edvino (20) Karalių, o taip pat tėčio Giedriaus (16) ir trylikamečio sūnaus Simo (17) Tamošiūnų šeimyninės komandos. Tai tik parodo, kad ir lietuviai pristaikė prie amerikietiško – šeimyninio sporto tradicijų, kur vaikų pirmuosius žingsnius į sportą padeda padaryti tėveliai, vyresnieji broliai ar seserys.

Niujorkiečiai – dvejetų ir komandinių varžybų čempionai

Vyrų dvejetų varžybose nenugalimais buvo niujorkiečiai – D. Pavasaris poroje su P. Ševelkovu, kurie nesunkiai įveikė Povilanską su Liaukevičiumi ir Šimkonienę poroje su G. Krivicku. Visi dalyviai buvo apdovanoti atitinkamo laipsnio ir spalvų ŠALFASS medaliais.
Komandinėse varžybose pradžioje buvo užsiregistravusios net dešimt porų, tačiau po to, kai paaiškėjo visos asmeninių varžybų dalyvių vietos, kai kurie žaidėjai pavargo ir atsisakė dalyvauti tolimesnėse varžybose. Tad komandinių varžybų nugalėtojais tapo vėl tie patys niujorkiečiai – D. Pavasaris su P. Ševelkovu. Antrą vietą laimėjo šiaurinės Čikagos stalo tenisininkai Povilanskas su Liaukevičiumi. Trečią komandinę vietą laimėjo lemontiečiai Šimkonienė su Krivicku.

Stalo teniso veteranai, kur jūs?

Prisimenant praėjusiųjų metų ŠALFASS čempionatus, tuomet varžėmės su Europos Šiaurės šalių veteranų čempione Vida Vaitkevičiene, pajėgiausia Dabringių šeima. Buvo ir daugiau pajėgių, įdomių žaidėjų, bet jie kažkodėl neatvyko ir nedalyvavo šių metų varžybose. Dėl neįvykusių susitikimų su jais labai gailisi visi šių metų turnyro dalyviai ir organizatoriai: juk ne vien tik sportu žmogus sotus, žmogui reikia ir gražaus pabendravimo, gražių prisiminimų. Visų dalyvių įpareigotas noriu paklausti neatvykusiųjų: ,,Mielieji mūsų veteranai, ar jūs sveiki, ar gyvi? Mes visi jūsų labai pasigedome. Kur jūs? Atsiliepkite. Galite skambinti man tel.: 630-257-3182 arba rašyti el. adresu: visvitalis@comcast.net.

Iškilę klausimai

Po kiekvienų varžybų iškyla klausimų: ar pasisekė varžybos; ar buvo geras varžybų lygis; kokios perspektyvos, ką darysime toliau? Trumpai varžybas vertino nugalėtojai ir prizininkai. Dukart absoliutus ŠALFASS čempionas D. Pavasaris: ,,Aš džiaugiuosi atvykęs į Pasaulio lietuvių centrą ir dalyvavęs ŠALFASS antrajame čempionate. Šį kartą buvo gerų žaidėjų ir man reikėjo gerai padirbėti ir susikaupti, kad laimėčiau varžybas. Varžybos praėjo pakiliai, organizuotai ir gražiai.

P. Ševelkovas – komandinių ir vyrų dvejeto čempionas ir vienetų sidabrinis prizininkas: ,,Buvo gerų varžovų ir smagu buvo pabendrauti, prisiminti jaunas dienas.

R. Šimkonienė – vieninetelė moteris čempionate, sėkmingai kovojusi su vyrais ir net apdovanota keliais bronziniais medaliais: ,,Važiavau į varžybas, tikėdamasi susitikti savo senąsias varžybų drauges, pasivaržyti su jomis, pakalbėti ir pasidžiaugti, kad dar gyvos, sveikos... Turėjau gražių įspūdžių ir nuotraukų iš tik ką įvykusios kelionės į Lietuvą. Tačiau neatvykusios į varžybas draugės mane nuvylė. Ir ne tik nuvylė, dabar susijaudinusi galvoju, o gal jos serga, gal kokios nelaimės apniko, juk dabar tokie sudėtingi ekonominiai laikai mūsų ir visiems emigrantams? Dėkoju varžybų organizatoriams, kad sudarė puikias sąlygas pažaisti su daugeliu vyrų ir pasijausti, kad dar galiu neblogai žaisti. Varžybų lygis, ko gero, buvo aukščiausias, lyginant su ankstesniaisiais metais.”

Perspektyvos

Varžybose pamatęs jaunimą, besitreniruojantį namuose, supratau, kad turime organizuoti kuo daugiau varžybų tarp šeimų, vaikų, kad atgimtų stalo tenisas, kad į jį sugrįžtų ateitininkai, skautai, parapijose sportuojantis jaunimas, šeimos, sporto veteranai. Kiek žinau, ir kunigas Jaunius mėgo žaisti stalo tenisą, tad gal netolimoje ateityje suorganizuosime ir dvasios ganytojų stalo teniso varžybas?

2016 metais Čikagoje turi įvykti Pasaulio olimpinės žaidynės. Dar yra laiko mūsų gabiausiems sportininkams pasiruošti joms ir pretenduoti į olimpinį turnyrą. Pagaliau, ten reikės ir stalo teniso teisėjų, o iš lietuvaičių galėtų ne vienas tokiu būsimoje olimpiadoje būti.

 Norėčiau jau dabar organizuoti pirmąjį Pasaulio lietuvių centro stalo teniso turnyrą mokyklinio amžiaus vaikams arba skautų, ateititininkų varžybas, tik baiminuosi, kad šiemet jau kiek vėlu: visi jau kraunasi kuprines į vasaros stovyklas, į Lietuvą, kur vyks Lietuvos 1000mečio minėjimas. Tačiau rudenį, kai sugrįšite iš kelionių, organizuosime Pirmojo kunigaikščio Netimero, valdžiusio Lietuvą prieš 1000 metų, pagerbimo jaunių ir jaunučių turnyrą.

Rugsėjo mėnesio pabaigoje kviesiu visus lietuvaičius dalyvauti Lietuvos Valstybės didžiojo karaliaus Vytauto Didžiojo mirties metinių paminėjimo varžybose. O mergaites – į kunigaikštienės Aldonos paminėjimo turnyrą. O ateityje planuojamos ir tarptautinės varžybos, kurios bus gera proga pakovoti su kitų tautų stalo tenisininkais, gyvenančiais Amerikoje. O dar vėliau, kai sutvirtėsime, būtinai reikės nuvykti ir išbandyti savo jėgas ir su tėvų ir senelių tėvynės stalo tenisininkais.

Jaunystėje buvau aistringas badmintonininkas ir ilgus metus vadovavau Lietuvos badmintonininkų tautinei rinktinei, kuri laimėjo gana garbingą ketvirtą vietą Sovietų Sąjungos čempionate. Tad dažnai pasvajoju, kad būtų gerai suburti išeivijos badmintonininkus į šios vienos judriausių sporto šakų (antros po skvosho) varžybas ir treniruotes. Atsiliepkite, jei pritariate mano sumanymui. Jums pageidaujant, galėtume artimiausiu metu pradėti treniruotes, o po to rengti ir įdomias varžybas.

Gerbiamieji tėveliai, tikiuosi, kad Jūsų lietuviškose parakinėse dar yra pakankamai sauso parako, kad galėtumėte lietuviškai augindami ir auklėdami savo vaikus vesti juos garbingu lietuviško sporto tradicijų keliu. Jei mūsų lietuviškose šeimose kuo ilgiau gyvuos lietuvių kalba – viena gražiausių ir dainingiausių kalbų pasaulyje, jei mūsų lietuviškose šeimose vyraus pagarba savo tautai ir valstybei, mūsų kilniems tautiniams papročiams, tradicijoms, mes dar ilgai išliksime lietuviais.