„Jot.jot” stendas parodoje.
„Jot.jot” stendas parodoje. („Jot.jot” archyvo nuotr.)

Lietuva – dizaino šalis

Demi Vitkutė.

„BaBa” fotelis ir „Mudu" veidrodis.
„BaBa” fotelis ir „Mudu” veidrodis. („Jot.jot” archyvo nuotr.)

Penkios dizaino bendrovės iš Lietuvos – „jot.jot”, „Sedes Regia”, „EMKO”, „Kitaip”, „Gforma” sulaukė daug pagyrimų jubiliejinėje 30-ojoje Tarptautinėje šiuolaikinių baldų parodoje (The International Contemporary Furniture Fair, ICFF). Galimybę atvykti į parodą suteikė „Versli Lietuva”, Ūkio ministerijos įsteigta viešoji įstaiga, kuri finansavo 50 proc. parodos išlaidų.    

„Jot.jot” savo kolekciją ICFF  parodoje pristatė pirmą kartą, tačiau bendrovė jau antrus metus iš eilės New Yorko dizaino savaitės metu dalyvavo interjero žurnalo „Interior Design” ir ICFF organizuojamuose prestižiniuose NYCxDESIGN apdovanojimuose, kuriuose varžėsi su garsiausiais pasaulio dizaino prekių ženklais. Sėkmė „jot.jot” aplankė abu kartus: praėjusiais metais veidrodis „Mudu” laimėjo geriausio namų aksesuaro apdovanojimą, o šiemet modulinė sofa ir fotelis „BaBa” nuskynė laurus sėdimų baldų kategorijoje „Seating, Contract, Lounge”. Šiuos gaminius bendrovė kūrė kartu su  gerai žinomais dizaineriais iš Danijos Boris Berlin ir Aleksej Iskos („Iskos-Berlin Design”).

Keletą savo geriausių baldų parodoje taip pat pristatė bendrovės „Sedes Regia” ir „EMKO”. Renginyje, LR generaliniame konsulate New Yorke, kuriame svečiavosi dizaino atstovai iš Suomijos bei Estijos, užsimezgė ir nauji verslo ryšiai.

LR generalinis konsulas New Yorke Julius Pranevičius patogiai jaučiasi „BaBa” fotelyje.
LR generalinis konsulas New Yorke Julius Pranevičius patogiai jaučiasi „BaBa” fotelyje. (D. Vitkutės nuotr.)

Suomių dizainerė Maiju Uski  išbandė „BaBa” fotelį. „Man labai patinka šis fotelis. Jis labai šiuolaikiškas ir skiriasi nuo kitų, kurie buvo nominuoti šioje kategorijoje. Labai patogus sėdėti, bet nėra per minkštas, tad neįkrenti į jį ir labai lengva atsistoti”, – komentavo ji.

„Jot.jot” vadovas Jurgis Garmus sakė, jog gamina daiktus žmonėms, kurių gyvenimo stilius panašus į jo paties. „Aš namuose būnu mažai, televizoriaus nežiūriu, bet man patinka, kai namuose gražu. Man svarbu, kaip daiktas atrodo, o ne kiek jis yra patogus ar multifunkcinis. ‘BaBos’ negali praverti ir įkišti patalynės. Man to nereikia, ir aš tikiuosi, kad to nereikia ir mano klientui”.

J. Garmus sakė, jog nuo pat pradžių turėjo savo bendrovės viziją ir žinojo misiją, kryptingai labai daug dirbo, ir kol kas viskas vyksta taip, kaip ir planavo. „Norėtume prisidėti prie vizualinės pasaulio perspektyvos. Nesivaikome trumpalaikių madų, siekiame monumentalumo, švarios formos, gaminame ilgalaikį dizainą”.

Mažmenininkai labai susidomėjo „jot.jot”. Jiems patiko kolekcija. J. Garmus mano, jog „jot.jot” baldai greitai  bus pardavinėjami JAV parduotuvėse.

„Dalyvauti tokio lygio parodose yra labai brangu”, – teigė įstaigos „Versli Lietuva” projektų vadovas Andrius Sankauskas. „Versli Lietuva” skatina lietuvių dizainerių baldus pristatyti ir parduoti JAV. Ši paroda yra puiki platforma Lietuvos įmonėms patekti į šiuolaikinių baldų rinką.

„BaBaBa” modulinė sofa.
„BaBaBa” modulinė sofa. („Jot.jot” archyvo nuotr.)

„Parodos metu labai aiškiai matėsi didelis susidomėjimas. Bendrovės sulaukė labai daug pagyrų, užmezgė naujų ryšių, net parodos metu buvo  parduota daug produkcijos”, – sakė A. Sankauskas.

Bendrovės „Sedes Regia” kartu su įmone „Kitaip”, padedant įstaigai „Versli Lietuva”, dalyvavo ICFF parodoje New Yorke prieš septynerius metus. „Be paramos nedidelėms įmonėms būtų per brangu čia atvažiuoti”, – sakė  „Sedes Regia” direktorius Aurimas Kundelis.

„Sedes Regia” – 1992 m. įkurta baldų gamybos įmonė. Ji taip pat turi ir savo vienetinę kolekciją. A. Kundelis pristatė krėslą, primenantį zuikį. Šį kompanijos „wix.com” biuro interjerui Vilniuje pagamino lietuvių architektų bendrovė „INBLUM”. „Mes nusprendėme įtraukti šį krėslą į savo kolekciją ir jį pavadinome ‘Bunny’ (angl. zui-kis). „Sedes Regia” baldų galima pamatyti ir New Yorko japonų galerijoje „Usagi”. A. Kundelis net siūlė krėslą pavadinti „Usagi”, nes taip japoniškai yra zuikis, bet po to nusprendė, jog amerikiečiai nesuprastų, ką tai reiškia.

Aurimui Kundeliui patinka „Bunny”.
Aurimui Kundeliui patinka „Bunny”. (D. Vitkutės nuotr.)

Įmonės „EMKO” įkūrėja Erika Markovska-Mikulskienė ir jos sesuo, pardavimų vadovė Inga Markovska renginio konsulate metu pristatė dvi žemas „Naïve” kėdes ir kavos staliuką – lietuvių dizainerių Inesos Malafej ir Arūno Sukarevičiaus kūrybinio dueto „etc.etc.” darbus. „EMKO” išsiskiria iš kitų kompanijų tuo, kad dauguma dizainerių yra lietuviai.

Nors įmonė gyvuoja tik penkerius metus, jos produkcija parduodama Japonijoje, Pietų Korėjoje ir kitose šalyse. Kai be jokios papildomos reklamos įkūrėjos sulaukė užsakymų iš Amerikos, nusprendė pačios čia atvažiuoti bei pristatyti lietuvišką dizainą.

„Mes didžiuojamės atstovaudamos geriausius iš geriausių Lietuvoje. Mūsų tikslas yra pranešti pasauliui, jog lietuviai ne vien gali žaisti krepšinį, bet taip pat ir sukurti dizainą, pagaminti produktą bei jį parduoti. Lietuva yra dizaino šalis”, – sakė E. Markovska-Mikulskienė.

„EMKO” vadovė sakė niekur nėra girdėjusi tokių komplimentų savo baldams kaip New Yorke. „It’s adorable! it’s gorgeous! it’s so nice!” – žavėjosi amerikiečiai.

I. Markovska teigė, jog jų baldai yra tikras įrodymas, kad Lietuva turi puikių dizainerių. „Trys iš mūsų baldų yra apdovanoti ‘Red Dot’ apdovanojimais (‘Red Dot’ –  tai prestižiniai tarptautinio dizaino apdovanojimai, kuriuos teikia Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos dizaino centras – aut. past.) Tai didelė garbė Europoje ir pasaulyje”.

Paroda ICFF vyko gegužės 20–23 d. „Jacob K. Javits” Convencion Center Manhattane, New Yorko dizaino savai­tės, kuri pritraukia šimtus tūkstančių lankytojų bei dizainerių iš viso pasaulio, metu. Paroda subūrė daugiau nei 36 000 dizaino atstovų – nuo architektų iki pardavėjų.

Demi Vitkutė – jauna žurnalistė, praėjusiais  metais baigusi Columbia Journalism School ir atlikusi praktikas Bostone, Washington, DC bei New Yorke. LR generalinio konsulato New Yorke konsultantė spaudos klausimais.    

EMKO vadovė Erika Markovska-Mikulskienė (k.) ir pardavimų vadovė Inga Markovska konsulato renginyje.
EMKO vadovė Erika Markovska-Mikulskienė (k.) ir pardavimų vadovė Inga Markovska konsulato renginyje. (D. Vitkutės nuotr.)