Prisiminta ir pagerbta tradicinio renginio „Madų paradas“ organizatorė Lina Smilgienė (d.). Janinos Sučylienės nuotraukos

„Mada visiems” – plataus spektro lietuviškas dizainas

PLC vyko tradicinis išeivijoje ir Lietuvoje kuriančių dizainerių mados paradas

JANINA SUČYLIENĖ. Gruodžio viduryje Pasaulio lietuvių centas (PLC) tautiečius pakvietė į tradicinį išeivijos ir Lietuvos dizainerių renginį – „Mada visiems”, skirtą Centrui paremti. Šiame madų parade buvo parodyta 10 kolekcijų, kurias pristatė daugiau ar mažiau žinomos dizainerės – Milada Kunevičienė ir „MKskirts”, Nadia Dovidi ir Agnė Sabonis, Audronė Survilienė, Ramutė Strauka, Vilma Rasickas, Asteri Furs, Rima Adomavičienė, „ŽRD” kūrybinė grupė ir DiviArt, Rimgailė Ačienė „Ma Belle Avenue” ir Monika Since „Monique butique” su dizainerių rūbais iš Lietuvos. Savo dirbiniais prekiavo 11 gamintojų, pasigrožėti lietuviškos mados tendencijomis susirinko per 300 žmonių. Visa tai, ką dizaineriai sukūrė ir parodė, renginio dalyviai galėjo įsigyti.

Džiugina tai, kad šiais metais renginio organizatoriai, atskaičiavę 4 kartus paramos sumą viršijusias išlaidas, į lietuvių kultūros ir pramogų centro biudžetą įnešė 2 000 dol. (praėjusiais metais – 10 000 dol.).

Renginio vedėjai Aldegundai talkino jos atžalos.
Renginio vedėjai Aldegundai talkino jos atžalos.

Jauki, turininga ir vaišinga aplinka
Šventės dalyviai ir svečiai rinkosi į puošniai ir skoningai pačių renginio organizatorių paruoštą salę, kurioje skambėjo Gabrieliaus Multi atliekama saksofono muzika, įgarsinimui vadovavo didžėjus Arminas, šventę vedė menininkė-vokalistė Aldegunda.

Iki oficialios dalies ir renginio metu visi norintys vaišinosi organizatorių kavinėje „Rūta” užsakytais užkandžiais bei rėmėjų – Virginijos Cvirkienės, Ritos Pasile ir Vidos Kačinskienės pagamintais saldumynais.

Lankytojų dėmesį traukė ant stalų, sienų ir pakabų eksponuojami bei pirkėjui siūlomi darbščių, sumanių, išradingų ir kūrybingų lietuvių moterų siūti, megzti, nerti, tapyti ir pačia įvairiausia technika sukurti papuošalai, rūbai ir kiti aksesuarai. Tiesa, didelę tapybos darbų kolekciją (jo paveikslais buvo paįvairintos patalpos sienos) atvežė ir siūlė lietuvis menininkas Vidma Wait iš Londono.

Visi menininkai – prekiautojai po vieną savo darbą skyrė renginyje vykusiai loterijai. Smagu buvo stebėti nušvitusius ir netikėta dovana besidžiaugiančius laimingųjų veidus.

Pagerbta ilgametė madų parado organizatorė
Gracinga ir balsinga Aldegunda pirmaisiais žodžiais pavergė madų parado žiūrovus. Jos emocinga, raiški kalba apie „neeilinio grožio ir gerų emocijų šou ‘Mada visiems’ bei išraiškingai atlikta pačios sukurta daina ‘I will miss you’ vakaro svečiams buvo pirmoji gerų emocijų dozė.

Madų paradą jaunatviškumu ir elegancija kasmet puošia modelis Agnė Cvirkaitė ir jos demonstruojama apranga (dizainerės M. Kunevičienės sijonas).
Madų paradą jaunatviškumu ir elegancija kasmet puošia modelis Agnė Cvirkaitė ir jos demonstruojama apranga (dizainerės M. Kunevičienės sijonas).

Renginio vedėja priminė, kad jau tradiciniu tapusio madų parado organizatorė ir vadovė iki šiol buvo PLC tarybos narė Lina Smilgienė, atsakinga už renginių organizavimą, tačiau šiais metais ji susilaukė „gausios Dievo dovanos – trijų vaikučių, tad renginį vesti pavedė pačioms dizainerėms”. Aldegunda pasidžiaugė, kad tarp žiūrovų sėdi ir pati Lina. Žiūrovams audringai plojant, šių metų „Mada visiems” pagrindinė organizatorė Milada Kunevičienė Linai įteikė puokštę gėlių ir padėkojo už gerų idėjų palaikymą ir parodytą dėmesį.

,,Mada visiems” nepaliko abejingų
Podiumu be pakylos tiesiog ranka paliečiami manekenai, pasidabinę dešimties dizainerių paruoštais rūbais, galvos apdangalais ir aksesuarais, pasitempę, gracingai vaikščiojo tarp žiūrovų eilių ir demonstravo vienas už kitą įdomesnius, išraiškingesnius, puošnesnius, praktiškesnius, iš įvairių medžiagų, skirtingam skoniui, stiliui ir amžiaus tarpsniui sukurtus vienetinius gaminius.

Milados Kunevičienės rūbai besilaukiančiai ir dukrelei. Elegantiškai suknelė demonstravo modelis Ieva.
Milados Kunevičienės rūbai besilaukiančiai ir dukrelei. Elegantiškai suknelė demonstravo
modelis Ieva.

Malonu buvo stebėti dizainerės Milados Kunevičienės kolekciją, kurioje šalia puošnių sijonų puikiai derėjo suknelės besilaukiančioms moterims. Abejingų nepaliko oriai žengusios būsimos mamytės, o pačią kiečiausią širdį suvir pino mėlynomis ir rožinėmis suknelėmis pasidabinusios mamų ir dukrų poras pristačiusios manekenės.

Maloniai nuteikė siuvėjos – dizainerės Audronės Survilienės kolekcija „Moteris nuo jaunystės iki brandaus amžiaus”, kurioje autorei pavyko įgyvendinti sumanymą, kad moteris bet kokiame amžiuje gali atrodyti madinga, graži ir patraukli. Didelio žiūrovų palaikymo sulaukė brandaus amžiaus modelis, kuri drąsiai įsiliejo į mados paradą ir parodė, kad tikrai galima bet kokiame amžiaus tarpsnyje išlikti madingai ir stilingai.

Žiūrovų dėmesį traukė iš pagrindų atnaujinta ir praturtinta megztais ir veltais, koliažo technika pagamintais rūbais ir papuošalais Ramutės Strauka darbų kolekcija. Kaip visuomet, įspūdinga Nadios Dovydaitienės, žinomos kaip „Nadia Dovidi”, rūbų kolekcija. Šios dizainerės modeliai buvo papuošti unikaliais iš odos ir stiklo sukurtais menininkės Agnės Sabonis papuošalais. Kai visi laukia tikros žiemos, tai unikalūs, dvelkiantys paskutiniu mados šauksmu dizainerės Asteri Furts kailiniai – tikra atgaiva akiai ir malonumas kūnui. Dizainerės ne pamiršo ir vaikų bei paauglių – tiek vietinės, tiek kūrėjos iš Lietuvos demo nstravo, kuo ir kaip galima papuošti įvairaus amžiaus vaikus.

Dizainerės Nadios Dovidi kolekcijos modeliai pasidabinę Agnės Sabonis papuošalais.
Dizainerės Nadios Dovidi kolekcijos modeliai pasidabinę Agnės Sabonis papuošalais.

Geriau kartą pamatyti
Turbūt reta moteris, prie rūbo nederina papuošalo. Apie tai pagalvojo ir renginio organizatoriai, tad labai darniai į „Mada visiems” fiestą įsiliejo pirmą kartą madų parade dalyvavusi viešnia iš Clevelando – dizainerė Rima Adomavičienė su didele ir įvairia papuošalų kolekcija „Širdies tango”

Taip pat pirmą kartą madų parade dalyvavo jaunų moterų – Rimgailės Ačienės ir Monikos Sinice iš Lietuvos atvežtų dizainerių kolekcijos.

Dizainerės Audronės Survilienės kolekcija „Moteris nuo jaunystė iki brandaus am - žiaus“.
Dizainerės Audronės Survilienės kolekcija „Moteris nuo jaunystė iki brandaus amžiaus“.

Mūsų tikslas – ne atpasakoti tai, kas vyko renginio metu, o pasidžiaugti išskirtinėmis moterimis, kurios ne tik visais įmanomais būdais populiarina Lietuvos vardą, bet sukuria, pasiuva, numezga, išaudžia, suveria, nupina ar kitais būdais pagamina tai, kuo mielai puošiasi kiekviena savo stilių žinanti ir galinti jį susikurti moteris. O apie renginį norėtųsi pasakyti, kad geriau vieną kartą pamatyti, nei kelis kartus išgirsti… Tad reikėjo ateiti, paremti PLC ir pasidžiaugti tuo, ką kuria vietiniai dizaineriai, ir pamatyti, kokie Lietuvoje sukurti gaminiai turi paklausą tarp išeivijos lietuvių ir čia gyvenančių žmonių.

Po renginio mintimis su „Draugo” skaitytojais dalijasi dizainerė ir viena iš renginio organizatorių Milada Kunevičienė:
„Nepatikėsite, kiek talentingų žmonių mus supa, tačiau mes nieko arba labai mažai apie juos žinome, – sakė pagrindinė renginio organizatorė.

Renginio pagrindinė organizatorė, dizainerė M. Kunevičienė su mažąja madų demonstruotoja.
Renginio pagrindinė organizatorė, dizainerė M. Kunevičienė su mažąja madų demonstruotoja.

– Džiaugiuosi, kad kiekvienais metais jų sąrašas vis didėja. Malonu, kad siuvėjos, dizainerės, me zgėjos, aksesuarų kūrėjos su mielu noru sutinka dalyvauti ir pristatyti bei kartu pasidžiaugti savo kūryba. Kai kurios moterys jau kelinti metai iš eilės paruošia vis naujas kolekcijas ir pasibaigus renginiui jau dalijasi pamąstymais apie dalyvavimą kitų metų parodoje. Kadangi lietuviai iš prigimties kūrybingi, sumanūs ir mielai savo pasiekimais besidalijantys su kitais, tai reikia tik paskatinti ir priminti, dėl ko mes čia ir ką turėtume daryti, kad neasimiliuotume su Amerikos senbuviais, išliktume savimi.”

– Kokie reikalavimai madų parado dalyviams – siuvėjams, dizaineriams? Kokius ir kokios kokybės darbus jie turėjo paruošti parodai – madų demonstravimui?
– Organizacinis komitetas labai didelių reikalavimų nekelia. Kaip ir kiekvienas panašaus pobūdžio renginys turi savo temą, pag al kurią dekoruojama salė, parenkama muzika, ir visa tai kažkiek turi atsispindėti ir kūrėjų kolekcijose. Tačiau dizaineriai dažniausiai kuria tokius rūbus, kuriuos po renginio galėtų parduoti susirinkusiems jų darbais pasigrožėti žmonėms.

– Kas – dizaineriai ar organizatoriai atsakingi už sukurtų rūbų demonstravimą? Kaip surandate manekenus – žmones, kurie parodys tai, ką dizaineriai sukūrė. Kas šiame renginyje demonstravo rūbus?
– Kiekviena iš madų parado dalyvių pati atsakinga už savo kolekcijos pristatymą. Šiais metais dizaineriai taip pat turėjo savo modelius, patys rūpinosi savo modelių makiažu, šukuosenomis ir kita scenai būtina atributika. Taigi kad ant podiumo dizainerio kolekcija trauktų žiūrovo akį, pasirūpino patys kūrėjai ir jiems talkinę padėjėjai, patarėjai, pagalbininkai.

Dizainerė Rima Adomavičienė prie savo kolekcijos.
Dizainerė Rima Adomavičienė prie savo kolekcijos.

– Kaip Jūs, organizatorė, vertinate dizainerių darbus, renginio visumą?
– Visų dizainerių darbai buvo labai skirtingi. Kai kurių kolekcijos buvo kurtos labiau kasdieniam nešiojimui, kitų – daugiau kaip madų pasirodymo rūbai. Buvau nustebinta kūrėjų išradingumu, medžiagų, atlikimo technika, detalių įvairumu. Smagu, kad prie rūbų buvo galima priderinti į madų parodą įsitraukusius ir papuošalų kūrėjų darbus. Tarsi naują kvėpavimą renginiui atvėrė jaunų, energingų verslininkų su Lietuvos dizainerių darbais įsiliejimas į mados fiestą.

Kiek pati esu dalyvavusi madų parodose, mano ir daugelio nuomone, pastarasis renginys turėjo savo veidą ir sulaukė palaikančių. Deja, kaip ir kiekvieną renginį organizuojant, visada iškyla trūkumų ar nesklandumų, ir kiekvieną kartą iš savo klaidų mokomės, stengiamės kitame renginyje jų nebekartoti. Dabar jau žinome savo klaidas: reikia truputį didinti bilieto kainą, mažiau dalinti nemokamų bilietų skaičių ir surasti daugiau rėmėjų.

Tačiau pagrindinis mūsų, organizatorių, tikslas – sukurti malonią aplinką, suburti kuo daugiau žiūrovų ir patirti kuo mažiau išlaidų. Tokiu būdu mes surinksime daugiau lėšų į PLC biudžetą. Džiaugiuosi, kad jau kelinti metai iš eilės parduodame visus bilietus į renginį, o norinčių dalyvauti skaičius gerokai auga.

Renginio organizatoriai, dizaineriai, modeliai su palaikymo komanda.
Renginio organizatoriai, dizaineriai, modeliai su palaikymo komanda.

Puoškimės ir džiuginkime vieni kitus
Po žiemiškai santūraus, emocionaliai pakilaus, akiai žaismingo, bendravimui laisvo, piniginei atviro ir svarbiausiam tikslui – papildyti PLV biudžetą – skirto bei sklandžiai vykusio renginio M. Kunevičienė ir organizacinis komitetas dėkoja pagrindiniams rėmėjams: Daivos ir Henriko Malūkų šeimai, „Atlantic Express”, Vaidos Čaplinskienės draudimo agentūrai, Linai Embroidery ir „Labas Connect”. Taip pat kolegoms už jų kantrybę, ryžtą ir bendro tikslo siekimą; dizaineriams, modeliams, jų artimiesiems; visažistams, kirpėjams, fotografams, loterijų steigėjams, savanoriams loterijos platintojams, barmenams ir visiems renginio svečiams, kurių palaikymas ir parama buvo labai svarbi. Kartu primena, kad nepastebimai tirpsta laikas, ir netruks apsisukti metų ratas, kai vėl visi susitiksime tradiciniame „Madų parade 2016-ieji”. Tad ruoškimės, puoškimės ir savo buvimu džiuginkime vieni kitus.