Veido kaukės tampa esmine aprangos dalimi. (Internetinių šaltinių nuotraukos)

Naujasis XXI amžiaus aksesuaras

Parengė Loreta Steffens.

Kas galėjo pagalvoti, kad šiais metais į mados padangę įžengs nestandartinis aksesuaras – veido kaukė. Pasaulyje įsisiautėjus COVID-19 virusui veido kaukės tapo privalomu atributu visiems, kurie eina į gydymo įstaigas, parduotuves ar kitas viešas erdves. Tačiau kūrybiškumo kauke neuždengsi, o gyvenimas dėl naujų taisyklių neturi tapti pilkesnis. Mados industrija netruko sureaguoti į pasikeitusias gyvenimo sąlygas – dizaineriai iškart ėmėsi kurti savo kaukių versijas. Toks reiškinys – normalus atsakas į susiklosčiusią situaciją. Tačiau, kaip bebūtų keista, pirmosios veido kaukės ant podiumų pasirodė jau seniai – 2014 metais. Tokio tipo kaukės buvo siūlomos apsisaugoti nuo oro taršos.

Veido kaukių mados.

Kaukes galima skirstyti į tris kategorijas – profesionalioji, gatvės kaukių mada bei įvairios šmaikščios jų versijos. Savo rankomis pasisiuvę kaukes reikalavimą jas dėvėti viešosiose vietose sutiko ramiai, garsiai nesipiktindami ir neklausdami, kur gauti šią apsaugos priemonę. Savo rankomis apsaugines veido kaukes pasigaminusiems išradingumo netrūksta – dryžuo­tos, gėlėtos, vaizduojančios meškiuko nosį ar raguočio siluetą, su širdelėmis ar įvairiais užrašais bei įvairiausių spalvų, – nuo juodų iki ryškiaspalvių kaukių galima išvysti visur.

Kuo toliau, tuo labiau apsauginės kaukės tampa madingos. Turėti kuo įmantresnę kaukę jau yra siekiamybė, o iš pradžių tai buvo tik poreikis apsisaugoti. Dabar, kai žmonės turi ne po vieną kaukę, atsiranda poreikis pasipuošti. Žmogus netgi tokiomis sudėtingomis akimirkomis siekia atrasti malonumo, džiaugsmo.

Roberto Kalinkino kaukė – griežto, vyriško dizaino.

Mados pasaulį užplūdo veido kaukės, jas siūlo ne tik garsūs užsienio mados namai, tokie kaip „Marine Serre”, „Off-White”, bet ir lietuviškų prekių  – „Airida Skrick”, „Robert Kalinkin”.

Dar prieš įsibėgėjant naujajam koronavirusui, apsaugines kaukes jau siūlė jauna, o dabar ir labai populiari prancūzų dizainerė Marine Serre, dažnai siejanti savo kūrybą su aplinkosauga ir produkcijos perdirbimu. Nuo aplinkos užterštumo saugančiomis veido kaukėmis ji pradėjo prekiauti 2019 m. Gaminti kaukes dizainerę įkvėpė sportas. Marine yra dviratininkė, todėl saugotis nuo užterštos aplinkos jai buvo labai aktualu.

M. Serre kaukės gaminamos bendradarbiaujant su švedų bendrove „Airinum”, užsiimančia inovatyvių daugkartinių filtrinių kaukių gamyba. Pasak bendrovės, jos kaukių filtrai veikia apie 100 valandų, o paskui juos reikia pakeisti. Vis dėlto ženklo „Marine Serre” kaukių pati dizainerė nerekomenduoja naudoti apsaugai nuo virusų. Tokios kaukės padės vengti veido lietimo ir, žinoma, taps įvaizdžio dalimi. Kaukes siūlo ir kitas populiarus jaunosios kartos dizaineris – Virgil Abloh. Jo prekės ženklas „Off-White” prekiauja medvilninėmis kaukėmis, tačiau oficialiame mados namų internetiniame puslapyje skelbiama, kad šios kaukės jau parduotos.

Marine Serre kaukė.

Veido kaukes su filtrais gamina tokios bendrovės kaip „Vogmask” (JAV, San Francisco, CA), „Cambridge Mask Co.” (Didžioji Britanija), „AusAir” (Australija). Šiuo metu šių bendrovių kaukės jau parduotos, todėl jas galima užsisakyti tik iš anksto, – laukiama papildymų.

Neseniai veido kaukėmis pradėjo prekiauti ir Lietuvos dizaineriai. „Airida Skrick” siūlo daugkartines kaukes, pasiūtas iš 5 sluoksnių audinio su reguliuojamomis, ant ausų tvirtinamomis juostelėmis. Pasak dizainerės, kaukes galima prireikus išplauti ar dezinfekuoti. Veido kaukes, dėvimas kaip stiliaus detalę, siūlo dizaineris Robertas Kalinkinas, jo parduotuvėje galima įsigyti juodo, balto ir juodo blizgaus audinio kaukes. Reikia nepamiršti, kad tai nėra apsauginės kaukės. Tačiau visai neseniai dizaineris pranešė, kad jo ženklas pradėjo gaminti ir daugkartinio naudojimo medvilnines kaukes, kurias galima skalbti. 

„Suprantame, kad mūsų gaminamos kaukės nėra FFP3 lygio, tačiau manome, kad tai geriau nei apskritai nieko. Esu paruošęs lekalą bei išklotines trisluoksnėms kaukėms su galimybe įdėti sterilų įklotą į vidų (bintai, tvarsčiai ar kiti medicininės paskirties sterilūs gaminiai). Mūsų pasiūlymas pagaminti neatlygintai tiek, kiek sugebėsime per trumpą laikotarpį, išdalijus per gamybines siuvimo įmones, iš jų turimų arba mano suteiktų medvilnės žaliavų. Daugkartinio naudojimo kaukė gaminama iš 100 proc. medvilnės ir dviejų elastinių gumyčių. Jas bus galima skalbti aukštoje temperatūroje ir keisti įklotus, kad būtų galima naudoti vėl. Šiuo metu taip pat ieškau tinkamų filtrams medžiagų – galbūt sugebėsime pritaikyti kitas prieinamas žaliavas filtrų gamybai”, – savo „Facebook” paskyroje rašo R. Kalinkinas.

Collina Strada kaukė.

Kalbant apie JAV rinką, yra pastebima, kad pačios saugiausios ir populiariausios kaukės yra pasiūtos iš medžiagos. Ekspertai pataria N95 ir ligoninės kaukes palikti medikams. Šiuo metu beveik visose JAV valstijose reikalaujama nešioti kaukes lauke. Taigi nieko stebėtina, kad mados namai ir dizaineriai greitai prisitaikė prie tokios naujovės. Savo dizainuose jie įpynė ir truputį mados. Kai kurie dizaineriai dosniai aukoja pelną, gautą iš kaukių pardavimo, įvairioms ligoninėms ir labdaringoms organizacijoms.

Amerikietė dainininkė Billie Eilish su kauke pasirodė jau seniai. Atsiimdama „Grammy” apdovanojimą atlikėja atėjo pasipuošusi „Gucci” prekės ženklo veido kauke, ir tai buvo dar gerokai prieš viruso atsiradimą. Aukštosios mados namai „Fendi” ir „Palm Angels” pasiūlė vienetines kaukes tiems, kas nori žengti ir šiuo laikotarpiu koja į koją su mada. Amerikiečių dizaineris ir „Project Runway”  nugalėtojas Christian Siriano visas savo pasiūtas kaukes dovanoja ligoninėms. Kiti, pavyzdžiui, mados namai „Collina Strada”, veido kaukes gamina tik iš natūralaus pluošto, nudažytas „tie-dye” metodu. Už kiekvieną nupirktą kaukę šie mados namai paaukoja 5 kaukes New Yorko ligoninėms. O šių mados namų pagrindinė dizainerė Hillary Taymour siūlo internetines pamokas, kaip pasigaminti medžiaginę kaukę namų sąlygomis. „Reformation” drabužių įmonė jau pradėjo stilizuoti visus savo modelius su kaukėmis, kurios kaip aksesuarai yra pritaikytos prie jų sukurtų drabužių kolekcijos. Tokie drabužių su kaukėmis deriniai darosi labai populiarūs. Net garsusis 90-ųjų supermodelis Cindy Crawford pademonstravo tokį neįprastą derinį savo „Instagram” paskyroje. Nuotraukoje Cindy pasipuošė Le Superb „tie-dye” technologija pagaminta kauke ir marškinėliais. „Praktikuokite socialinį atsiribojimą, bet išlikite madingi”, – toks užrašas puikuojasi po šia modelio nuotrauka. Pasak jos, jei jau privalote nešioti kaukę, pasirinkite tokią, kuri bent jau kažkiek atspindėtų jūsų požiūrį į madą. 

Garsus praeities modelis Cindy Crawford derina palaidinę ir privalomą veido aksesuarą.

Etiketė „Camp” savo internetiniame puslapyje siūlo kaukes, kurios yra priderintos prie sportinio stiliaus marškinėlių. JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi taip pat pasirodo posėdžiuose su prie verslo stiliaus kostiumėlių priderintomis kaukėmis, kurios yra jai siuvamos specialiu užsakymu.

Tačiau, jeigu vis dar ieškote kaukių, jų galima rasti „Etsy” internetiniame puslapyje. Šis puslapis skirtas meno žmonėms, norintiems parduoti savo rankomis pagamintus kokybiškus ir originalius gaminius. Atrodo, kad šis puslapis tapo pagrindiniu kaukių platintoju. „Etsy” paskelbė, kad balandžio 4 ir 6 d. žmonės jų puslapyje ieškojo kaukių 9 kartus per vieną sekundę. „Etsy” puslapyje susiradus „Muse in USA” paskyrą galima išvysti ir Čikagos apylinkėse gyvenančios lietuvių menininkės Kristinos De Leon kuriamas kaukes. Ši kūrybinga moteris nuobodžias ir monotoniškas kaukes puošia įvairiomis aplikacijomis ir piešiniais bei klientų pasirinktu dizainu vaikams ir suaugusiems.

Politikė Nancy Pelosi taip pat bando žvelgti į kaukę kaip į naująją madą.

Pasak garsiosios prancūzų įvaizdžio konsultantės ir „Prašmatnios prancūzų stiliaus akademijos” įkūrėjos Marie – Anne Lecoeur, „šiuo metu kaukės nėra kažkoks mados iššūkis, bet tapo kasdiene būtinybe. Be kaukės mes jau neįsivaizduojame savo gyvenimo ir net nesistengiant jos tapo naujuoju mados iššūkiu. Kadangi jos padengia didelę dalį veido, nieko stebėtina, kad žmonės nori bent jau kažkiek išsiskirti iš pilkos masės”.

Viena vertus, ši veido kaukių mada yra neišvengiama. Mados pasaulis yra sukurtas ant paprastų daiktų revizijos pamato, pateikiant juos kitu rakursu. Tačiau tai nereiškia, kad visi patenkinti tokiu mados įsiveržimu į veido kaukių pasaulį. „New York Times” šių metų balandžio mėnesį išspausdino straipsnį, kuriame pacitavo socialinio tinklo „Twitter” erdvėje įsiliepsnojusias aistras. Žmonės taip aršiai pasisakė prieš mados invaziją į visuome­nės sveikatingumo krizę, kad net didžiausi pasaulio dienraščiai atkreipė į tai dėmesį. Pasisakiusieji teigė, kad pradžioje tai buvo tiesiog kaukės nešiojimas, tačiau mados pasaulio dėka tai tapo ne būtinybe, o kažkokiu nenormaliu mados iššūkiu, kuris skatina žmones derinti kaukes prie savo garderobo.

Aš manau, kad šiais metais ant mados podiumų matysime didelių pasikeitimų. Šalia naujai sukurtų suknelių, kostiumėlių ir garderobo aksesuarų atsiras dar viena detalė, kuri bus privaloma visiems, ir tai bus veido kaukė. Juk jeigu tai taps kasdiene realybe, galbūt nebus nieko blogo, jei šiuo nepaprastai visiems mums sunkiu laikotarpiu norėsime ją pritaikyti prie savo garderobo ir truputį paįvairinti gyvenimą.