Po vieno iš prabėgtų maratonų su vyru Mariumi bei sūnumis Deividu ir Tomu.
Po vieno iš prabėgtų maratonų su vyru Mariumi bei sūnumis Deividu ir Tomu. (I. Dovidaitienės šeimos archyvo nuotraukos)

Nieko nėra neįmanomo – reikia tik norėti ir dirbti

Virginija Petrauskienė.

Vidaus pajamų tarnybos specialistė Ilona Dovidaitienė.
Vidaus pajamų tarnybos specialistė Ilona Dovidaitienė.

Prasidėjus JAV gyventojų mokesčių (tax) dokumentų tvarkymo laikui, „Draugo” pašnekovė – privačios bendrovės „United States Tax and Immigration Services” prezidentė Ilona Dovidaitienė, licencijuota vidaus pajamų tarnybos specialistė (enrolled to practice before the IRS, Public Notary, QB ProAdvisor).

Prieš 10 metų ji įkūrė nedidelę mokesčių apskaitos ir imigracijos dokumentų tvarkymo įmonę, kurioje pradžioje dirbo viena. Dabar ši įmonė išsiplėtė iki septynių darbuotojų.   

Lietuvės finansininkės įkurtos bendrovės specialistai ne tik teikia apmokamas paslaugas klientams, bet dar organizuoja ir seminarus aktualiomis temomis, atsako į klausimus, susijusius su mokesčiais, įmonių steigimu. 

Ilona, kokią pagalbą gali gauti klientas, atvykęs į jūsų vadovaujamą įmonę?

Mūsų tikslas – būti mokesčių apskaitos verslo lyderiais: konsultuoti žmones mokesčių klausimais, padėti tuomet, kai klientams iškyla nesklandumų dėl pajamų ir mokesčių deklaracijų, taip pat atstovauti jų interesams mokesčių inspekcijoje. Aš turiu licenciją, kuri leidžia suteikti pagalbą žmogui, neturinčiam ir negalinčiam gauti socialinio draudimo (Social Security) numerio. Galiu jam padėti gauti ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) taip, kad žmogui nereikėtų į mokesčių inspekciją siųsti originalaus dokumento – paso. Turiu notaro licenciją ir galiu patvirtinti paso kopiją, kuri būna siunčiama vietoj originalo. Man teko pagelbėti klientui, kuris norėjo gauti ITIN, pagal reikalavimus į mokesčių inspekciją siuntė savo pasą, kuris pasimetė. Tas žmogus sugaišo nemažai laiko ir išleido pinigų, kad gautų naują pasą, tuomet kreipėsi į mane.

Su kokiomis klientų, mokesčių mokėtojų problemomis jums dar tenka susidurti?

Dažniausiai žmonės prisidaro problemų dėl nežinojimo. Arba atsitinka taip, kad kai kurie mokesčių deklaracijos pildymo metu pasako daug netiesos. Tačiau jeigu klientas tvirtina, kad vairuodamas sunkvežimį per metus sunaudojo neįtikėtiną degalų kiekį, aš negaliu, neturiu teisės juo netikėti. Žinoma, galima pasitikslinti, ar jis tikrai neklysta, tačiau gavus patvirtinimą, į deklaraciją tenka įrašyti nurodytus skaičius. Tačiau tie duomenys yra paties kliento sąžinės ir atsakomybės dalykas. Jeigu jis būtų patikrintas ir nustatyta, kad pateikti duomenys yra neteisingi, tuomet tektų jam pačiam atsakyti už netiesą. Kartais tenka susidurti su tokiais atvejais, kai ateina vyras ir žmona, prašydami pagelbėti. Paaiškėja, kad per metus dirbo abu, o pajamų deklaraciją užpildė tik vienas vyras. Kodėl žmona to nepadarė? Todėl, kad jų buhalteris sakęs, jog užtenka tik vyro deklaracijos. Kodėl taip nesusikalbėta? Ar jie nesuprato, ar jų mokesčių dokumentus tvarkęs specialistas buvo nekompetentingas?

Amerikoje gyvenimą pradėjusi nuo nulio, I. Dovidaitienė išpildė savo svajonę ir šioje šalyje pragyventi iš savo, kaip finansų specialistės darbo.
Amerikoje gyvenimą pradėjusi nuo nulio, I. Dovidaitienė išpildė savo svajonę ir šioje šalyje pragyventi iš savo, kaip finansų specialistės darbo.

Kartais į mūsų bendrovę ateina žmonės ir sako, kad savo buhalterio bijo, nedrįsta jo paklausti apie tai, kas rūpi. Tuomet jiems sakau, kad buhalteris turi būti savo kliento draugas ir patarėjas. Kiekvieną kartą atėjęs pas specialistą pildyti pajamų deklaracijų, žmonės turi sužinoti ką nors naujo. Jeigu to neatsitinka, aš klausiu: kodėl neleidžiate kitiems specialistams parodyti, kaip jie gerai dirba?

Beje, tikriausiai nedaugelis žino, kad įstatyme numatyta, kad galima pataisyti neteisingai užpildytus mokesčių dokumentus. Jeigu kyla abejonių, ar teisingai buvo užpildytos ir apskaičiuotos pajamų ir mokesčių deklaracijos, galima jas patikrinti. O radus klaidą, pataisyti. Ir tokia galimybė numatyta už praėjusius trejus metus.

Kalbant apie naujoves: kas naujo šių metų gyventojų mokesčių sistemoje?

2018 metais ryšium su Donald Trump atėjimu į JAV prezidento postą, įvyko kai kurių perversmų šalies mokesčių sistemoje. Buvo dvigubai padidintas neapmokestinamas pragyvenimo minimumas (nuo anksčiau buvusių 12,000 iki 24,000 dol. trijų asmenų šeimai). Taip pat kai kurios valstybės išmokos vaikams buvo panaikintos, tačiau atsirado naujų. Žodžiu, yra naujų vėjų mokesčių sistemoje.

Jūs pati skelbiatės spaudoje, „Facebooke”, kad rengiate įvairius seminarus mokesčių klausimais. Kokias seminarų  temas  renkatės?

Tai tiesa. Netrukus, sausio 26 dieną rengiu paskutinį mokymą, nes prasidėjo mokesčių skaičiavimo sezonas. Mano seminarai rengiami bendrovės „United States Tax and Immigration Services” biure, mokestis į juos simbolinis – 10 dol. Visada labai smagu matyti neseniai į JAV atvykusius žmones. Aš prisipažįstu, kad jiems pavydžiu. Jeigu man, tuomet, prieš 15 metų atvykusiai į Ameriką, kas nors panašiame seminare būtų taip viską paaiškinęs, kiek laiko ir jėgų būtų buvę sutaupyta. Tačiau man teko informaciją ir žinias susirinkti kur kas sunkesniu būdu. Į mūsų rudeninius, kartą per mėnesį rengiamus seminarus, ateina klausytojų. 2018 m. tokie susitikimai mūsų biure vyko spalio-gruodžio mėnesiais. Temos – kaip atsidaryti savo įmonę, kokia turi būti metinė įmonės ataskaita, kokios valstybės lengvatos yra numatomos vaikams, kodėl tikrai verta pildyti pajamų ir mokesčių deklaraciją, kokia iš to nauda žmogui ir t.t.

Ilona ir Marius Dovidaičiai mėgsta aktyvų gyvenimo būdą.
Ilona ir Marius Dovidaičiai mėgsta aktyvų gyvenimo būdą.

Papasakokite apie save ir apie tai, kaip jums pavyko įsikurti Amerikoje.

Aš esu jau 25-erius metus laimingai ištekėjusi, mūsų šeimoje – du sūnūs, iš kurių vienam jau 22-eji, kitam – 16 metų. Mūsų šeima į JAV atvyko 2004 metais. Lietuvoje turėjome savo verslą, aš dirbau vyriausia buhaltere. Gyvenimas buvo toks, kad, kaip sakoma, „gyvenk ir žvenk”. Bet užpildėme dokumentus ir netikėtai laimėjome žaliąją kortelę, suteikiančią teisę apsigyventi Amerikoje. Kai atvykome į JAV, čia gyvenimą teko pradėti nuo nulio. Žinau, ką reiškia valyti namus, prižiūrėti senukus – visa tai man, kaip ir daugeliui imigrantų, teko patirti. Tačiau aš norėjau dirbti finansininkės darbą, tą, kurį dirbau ir Lietuvoje. Todėl čia, Amerikoje, nusprendžiau mokytis, laikyti egzaminus, kad gaučiau reikalingas licencijas. Mokydavausi naktimis, kai kiti miegodavo.

Dabar vėl dirbu mėgstamą darbą. Nemažą dalį savo laisvalaikio skiriu sportui, esu Čikagos lietuvių bėgimo klubo narė. Jau esu nubėgusi septynis maratonus. Aš tikiu, kai žmogus labai ko nors nori, visada gali tai pasiekti, ir nėra nieko neįmanomo. Dar prieš metus nemokėjau plaukti, o dabar jau esu dalyvavusi dvejose triatlono varžybose (tai sporto šaka, jungianti tris rungtis: plaukimą, važiavimą dviračiu ir bėgimą – Red.). Todėl linkiu visiems siekti savo svajonių ir tikslų.

Dėkoju už pokalbį, linkiu sėkmės.