Svečiai iš Lietuvos (trys kairėje), Ignas Tamulis, Daiva Navarrette, Žygimantas Gudelis, Aušra Tamulienė ir Edvardas Tamulis.
Svečiai iš Lietuvos (trys kairėje), Ignas Tamulis, Daiva Navarrette, Žygimantas Gudelis, Aušra Tamulienė ir Edvardas Tamulis. (Žygimanto Gudelio nuotr.)

Nuostabi pergalė Californijoje arba kaip 12-metis Ignas Tamulis iš Lietuvos įveikė legendinės „Super Crew” grupės šokėją

Inga Greblikienė.

gnas Tamulis.
Ignas Tamulis. (Daivos Navarrette nuotr.)

„World of Dance Lithuania Qualifier” – tai tarptautinis gatvės šokių turnyras, kur šokėjai gali rungtis trijose skirtingose kategorijose ir nugalėti! Laimėtojai gaus galimybę dalyvauti šokių kovose „World of Dance Finale” pačioje Californi­joje!” Tokie skelbimai atsirado Lietuvoje jau kovo mėnesį ir suintrigavo tikrai ne vieną. Ar gatvės šokiai populiarūs Lietuvoje? Kas tai yra „World of Dance”, kaip ši organizacija atsirado Lietuvoje, kas tai yra šokių kovos ir kodėl į finalą reikia skristi net į saulėtąją Californiją?

Apie gatvės šokius (urban dance) teko girdėti keletą metų, tai yra įvairūs šokių stiliai (locking, popping, hip hop, house, electric boogie ir kt.), įtakoti hip hop ir funky muzikos ritmo bei technikos. „World of Dance” buvo įkurta Fullerton mieste, Californijoje, 2008 m., ir tai yra šokėjų bendruomenė, kurią vie­nija bendra aistra – meilė gatvės šokiams. Šio žanro išskirtinumas – savitas gatvės šokio stilius ir supratimas. Tai šokėjai mąstytojai, kurie sugeba kurti savo judesius, stilių, choreografiją. Visų gatvės šokėjų didžiausias tikslas – kūrybingai impro­vizuoti. Nes tik improvizuojant kū­nas ir protas yra išlaisvinami iš iš anksto sustatytų rėmų – šokėjas tampa visiškai laisvas. Ir tada įvairių turnyrų metu šokėjai rungiasi šokių kovose, kur kiekvienos kovos metu yra skelbiamas nugalėtojas. Norė­damas nugalėti turnyre, turi laimėti visas kovas.

Šiuo metu urban ir street dance yra labai populiarūs JAV, ir „World of Dance” (WOD) organizacija turi daugiau kaip 100 000 šokėjų ir registruota 27 valstybėse. Tą patį mėnesį, kai  amerikietės Julia Greene pastangų dėka Lietuvai buvo suteikta licencija tapti lygiaverte „World of Dance” organizacijos nare ir rengti kvalifika­cinius turnyrus, dainininkė ir aktorė Jennifer Lopez ir NBC televizijos ka­nalas įsigijo teises kurti WOD TV šou.

JAV ambasados darbuotojos Julia Greene tiesiog paklausiau, kaip jai kilo mintis įsigyti licenciją ir šiuo me­tu Lietuvoje labai populiarėjančio gatvės šokių žanro šokėjams suteikti galimybę dalyvauti didžiausiuose planetos gatvės šokėjų turnyruose ir konkursuose. Atsakymas iš tiesų labai nustebino, nes išgirdau jautrią istoriją. Julia Greene savo pasakojimą pra­dėjo nuo… savo mamos. „Mano mama yra amerikietė iš Iowa City, o jos tėveliai emigravo iš ­Meksikos dar prieš jos gimimą. Šeima gyveno taip vargingai, kad iškeptas viščiukas būdavo didžiausia puota per Kalėdų vakarienę. Mamos vienintelis malonumas, kurį ga­lėdavo sau leisti, buvo eiti į šokius, kur ji ir sutiko tėvelį. Aš dirbau JAV am­basadoje Vilniuje, kai mama mirė 2016 m. Ji man paliko šiek tiek pi­ni­g­ų. Nenorėjau pasilikti šio palikimo sau. Norėdama pagerbti savo mamos gyvenimą ir atminimą, norėjau suteikti galimybę talentingiems Lietuvos ir Baltijos valstybių gatvės šokėjams dalyvauti kvalifikacinėse atrankinėse WOD varžybose Lietu­voje. Įsigydama licenciją taip pat norėjau užtikrinti, kad startinis dalyvio mokestis būtų prieinamas visiems šokėjams bei patys stipriausi turėtų puikią galimybę dalyvauti elitiniame, išskirtiniame pa­saulinio lygio renginyje (juolab kad bus kuriamas ir šou) ir taip garsinti Lietuvos vardą. Lietuva/Baltic’s tapo 11-ąja Europos Sąjungos šalimi, kuri gali rengti kvalifikacines varžybas ir kurios šokėjai gali rungtyniauti WOD pa­saulio čempionatuose. Licenciją nebuvo taip paprasta gauti, neužteko vieno skambučio. WOD šiuo metu yra greitai auganti elitinė šokėjų organizacija, ir ji nori iš­sirinkti nugalėtojus iš gausių šokio bendruomenių. Kai kurios šalys negavo licencijų motyvuojant, kad yra tiesiog per mažos. Iš pradžių ir man buvo atsakyta, kad Lietuva yra maža… Teko atsakyti į daugybę klausimų, dalyvauti keliuose interviu, sugebėti įtikinti, kad Lietuva nėra maža valstybė, ir mes turime tikrai daug talentingų šokėjų, netgi panaudoti M. Markevičiaus filmo ‘Kita svajonių komanda’ dokumentiką, nufilmuoti Baltijos šalių gatvės šokėjų pasirodymus, įrodant, kad WODLT gali drąsiai varžytis pasau­linėse varžybose”.

Licencija Lietuvai ir Baltijos šalims buvo suteikta 2016 m. Šiemet birželio pradžioje vyko pirmasis oficialus WODLT kvalifikacinis atrankinis turnyras Vilniuje. Julia papa­sakojo, kad tai buvo intensyvus ir įdomus renginys. Specialioje scenoje varžėsi komandos ir solo įvairių stilių šokėjai.

„V-Team” šokėjai iš Kauno atrankiniame konkurse World of Dance Lithuania Qualifier laimėjo pirmą vietą, bet dėl finansinių priežasčių neatvyko į Los Angeles.
„V-Team” šokėjai iš Kauno atrankiniame konkurse World of Dance Lithuania Qualifier laimėjo pirmą vietą, bet dėl finansinių priežasčių neatvyko į Los Angeles.

Komandinėse kovose „Youth” kategorijoje nugalėjo „UDS Studio” iš Lublino, Lenkijos, antrąją vietą „Youth” kategorijoje laimėjo „V-Team” iš Kauno, o trečiąją vietą iškovojo ir specialų kvietimą dalyvauti WODHQ gavo „Z-Force” iš Latvijos. Deja, deja, deja… „V-Team” iš Kauno nerado rėmėjų ir nesugebėjo surinkti didžiulės 50 000 dolerių sumos. Nors sunkioje kovoje iškovojo galimybę atstovauti Lietuvai WOD Californijoje, į Pasadeną neatvyko. Skaudu, bet, kaip pabrėžė Julia Greene, tai dar vienas WODLT tikslų kitiems metams – padėti  nugalėtojams rasti rėmėjų, aktyviau pristatyti projektą Lietuvos kultūros ministerijai.

Lenkų komandą šiemet visiškai parėmė valstybė. „V-Team” tikėjosi aktyvesnės paramos, galbūt ir potencialių rėmėjų pradėjo ieškoti truputį per vėlai. Porą savaičių prieš pasaulines varžybas Julia Greene kreipėsi ir į LWAC organizaciją, ir nors LWAC pamatė didelį „V-Team” potencialą, tačiau jau buvo per vėlu suorganizuoti visos komandos atga­benimą į JAV. Susitarta dėl bendra­darbiavimo kitais metais. LWAC vykdančioji direktorė ir garbės konsulė Centrinei Vakarų CA pakrantei Daiva Navarrette solistus sutiko – profesionalų vokalinės perkusijos (beatbox) atlikėją, 29 metų architektą Žygimantą Gudelį, GON, ir tikrą sensaciją – all styles šokėją, 12 metų Igną Tamulį, kuris atvyko su visa šeima – ir juos kuravo visą dieną labai intensyvioje vienos dienos varžybų programoje. GON buvo pakviestas svečio teisėmis pasirodyti WOD programoje. GON – profesionalus vokalinės perkusijos (beatbox) bei sudėtingų live looping pasirodymų kūrėjas, laužantis tradicinio beatbox stereotipus. Atlikėjo muzika yra atliekama scenoje gyvai, duotuoju momentu. Po GON pasirodymų sunku patikėti, kad visi garsai sklido iš žmogaus lūpų. 2015 m. jis laimėjo tarptautinį beatbox video konkursą, kurį organizavo legendinis Humanbeatbox.com bei pasaulinis instrumentų gamintojas „TC-Helicon”. 2010 m. tapo Lietuvos beatbox čempionu, o 2014 m. išleido pirmąjį ir vienintelį beatbox albumą Lietuvoje „Gonebea” (iTunes nuoroda: htpp://goo.gl/zeYszz). Kitų pasiro­dymų ir dalyvavimo konkursuose sąrašas tikrai įspūdingas, tad buvo tikrai smagu, kad organizatoriai pa­kvietė atlikėją GON specialiu kvie­timu.

Viduryje – jaunasis šokėjas iš Lietuvos Ignas Tamulis.
Viduryje – jaunasis šokėjas iš Lietuvos Ignas Tamulis. („Facebook” nuotr.)

O dabar smagiausia dalis – šau­nusis, talentingasis, puikiai kalbantis angliškai vilnietis, 12 metų Ignas Tamulis, Pasadenoje tapo tikra WOD all styles battle sensacija. Šoka jis nuo 4 metų, intensyviai treniruojasi, yra įvaldęs electric boggie, hip hop ir kitus stilius. Į WOD varžybas Pa­sadenoje pateko WODLT kvalifi­cinėse kovose įveikęs suaugusius varžovus ir praėjęs kvalifikacinį barjerą; jis turėjo rėmėją – Streetlook.eu iš Vilniaus.

Visi „namų darbai” buvo atlikti, tad Amerikoje jis auto­ma­tiškai pateko į kitą varžybų etapą ir pirmojoje kovoje nugalėjo suaugusį vyrą, legendinės grupės „Super Crew” šokėją. Ir tai po ilgos kelionės iš Lietuvos į pietų Californiją ir tik po vienos dienos aklimatizacijos… Ir nors antrąją kovą pralaimėjo talentingam amerikiečiui varžovui, tapo tikra varžybų sensacija, nes daugiau vaikų varžybose nebuvo. Ignas kovėsi bendrose amžiaus grupės kovose. Iš karto po kovos varžovas paprašė Igno kontaktų, po kovos prie Igno tėvų priėjo ir WOD marketingo direktorius. Julia Greene paminėjo, kad gatvės šokėjų kovas ir Vilniuje, ir Pasadenoje stebėjo „Cirque du Soleil” talentų skautas Leon Kupferschmidt.

Rezultatai tik dar kartą įrodė, kad turime talentingų ir puikiai pasiruošusių atlikėjų, kurie pirmą kartą dalyvavo elitiniame WOD pasauliniame turnyre Pasadenoje, CA, liepos 22 d.

Nuoširdžiausi sveikinimai GON ir Ignui Tamuliui. Tikimės kitais metais WOD pasauliniame turnyre, gatvės šokėjų kovose, išvysti daugiau lietuvių!

Žygimantas Gudelis (k.) ir Ignas Tamulis (d.).
Žygimantas Gudelis (k.) ir Ignas Tamulis (d.). (Daivos Navarrette nuotr.)