Projekto „LT Big Brother” JAV regiono vadovė Ieva Žumbytė (k.) prie savo darbovietės  – Pasaulio banko Washingtone. Dešinėje – studentė Donata Telišauskaitė.
Projekto „LT Big Brother” JAV regiono vadovė Ieva Žumbytė (k.) prie savo darbovietės  – Pasaulio banko Washingtone. Dešinėje – studentė Donata Telišauskaitė. („LT Big Brother” archyvo nuotr.)

Projekte „LT Big Brother” patirtį perduoda lietuviai profesionalai

Algirdas Zailskas.

Projekto "LT Big Brother" dalyvių susitikimas San Franciske.
Projekto “LT Big Brother” dalyvių susitikimas San Franciske. Susitikimą organizavo Austė Kriukelytė – “LT Big Brother” JAV regiono koordinatorė (viršuje, trečia iš kairės).

Renkantis karjeros ar tolesnį studijų kelią gali būti naudinga pasitarti su tais, kurie šį kelią jau nuėjo. Tokią galimybę turi studentai, dalyvaujantys aštuntus metus iš eilės vykstančiame tarptautiniame projekte „LT Big Brother”. Projekto metu atrinkti studentai aštuonis mėnesius konsultuojasi su jiems paskirtais mentoriais – skirtingose pasaulio valstybėse įsitvirtinusiais lietuviais profesionalais. O mentorių sąrašas iš tiesų įspūdingas – nuo tokių tarptautinių kompanijų, kaip „Goldman Sachs” ar „J. P. Morgan”, darbuotojų iki Honkongo universiteto dėstytojo.

Apie „LT Big Brother” kalbėjomės su projekto JAV regiono vadove Ieva Žumbyte, daugiau nei 4 metus dirbančia Pasaulio banke, Washingtone. Ieva taip pat yra mentorė, o Pasaulio banke atlieka socialinius-ekonominius tyrimus ir dirba su besivystančiomis šalimis.

– Kieno iniciatyva prasidėjo „LT Big Brother” ir kada projektas išsiplėtė į JAV?

– Projektas prasidėjo 2009 metais Londono lietuvių iniciatyva ir pirmus dvejus metus vyko tik Londone. Labiausiai buvo orientuojamasi į finansų sritį – Londone dirbantys profesionalai duodavo patarimų studentams, kurie studijavo finansus ar ekonomiką. 2010 metais projekte dalyvavo studentė Lina Tolvaišaitė, kuri turėjo savo mentorių Londone. Kitais metais persikrausčiusi gyventi į JAV ji „LT Big Brother” išplėtė į Jungtines Valstijas. Lina surinko būrį mentorių iš muzikos, politikos, statistikos ir pan. sričių, – praplėtė projektą įvairesnėmis profesinėmis sritimis.

„LT Big Brother” vyksta kasmet, ir šių metų gegužę jau prasidėjo aštuntasis sezonas.

– Koks pagrindinis „LT Big Brother” tikslas?

– Iš pat pradžių norėjome padėti lietuviams studentams rasti profesionalų, kurie per neformalų bendravimą galėtų jiems perduoti patirties ir žinių. Tuo pačiu ilguoju laikotarpiu siekiame prisidėti prie geresnės Lietuvos ateities ir vystymosi. Nes vėliau sugrįžę studentai savo žinias ir patirtį gali pritaikyti Lietuvoje.

– Kiek dalyvių šiais metais dalyvaus projekte?

– JAV regione turime 22 mentorius, kurie dirbs su 24 studentais. Visame pasaulyje iš viso dalyvaus 244 studentai ir 218 mentorių, iš kurių keli konsultuos daugiau nei vieną studentą.

Projekto „LT Big Brother” dalyvių susitikimas Washingtone.
Projekto „LT Big Brother” dalyvių susitikimas Washingtone. Stovi pirma iš k. Ieva Žumbytė, projekto „LT Big Brother” JAV regiono vadovė.

– „LT Big Brother” norintys dalyvauti studentai gali išreikšti savo prioritetus, su kurio regiono mentoriais nori bendrauti. Kurie regionai ir kokiose srityse dirbantys profesionalai yra populiariausi?

– Didžiausia paklausa yra Lietuvos ir D. Britanijos regionams. Lietuvos studentams natūraliai yra lengviau bendrauti su žmonėmis, kurie yra Lietuvoje, jie gali gyvai susitikti, nėra laiko skirtumo. Mentorių pasiūla Lietuvoje taip pat didžiausia – turime jų daugiau kaip 60. Taigi Lietuvos regionas kiekvienais metais sulaukia daugiausiai paraiškų. Beje, įdomu tai, kad Lietuva prie projekto prisijungė tik 2012 metais.

Antroji pagal populiarumą – D. Britanija, kurioje gyvena daugiau kaip 50 mentorių. Kadangi D. Britanijoje yra daug mentorių, šalyje taip pat studijuoja daug lietuvių, aplikuojantys studentai natūraliai renkasi regioną, kuriame gyvena ir kur yra daugiausiai juos dominančių sričių specialistų.

Į Amerikos regioną aplikuojantys studentai dažnai renkasi ne pagal vietą, o pagal profesiją. Aš pati esu mentorė, atstovauju socialinei politikai, tarptautiniam vystymuisi, ir iš Lietuvos paraiškas siunčiantys studentai mane renkasi dėl mano profesijos, nes kituose regionuose nėra šiai sričiai atstovaujančio žmogaus.

Profesijų paklausa skiriasi pagal regionus. JAV populiariausios sritys yra informacinės technologijos ir IT verslas – turime mentorių, dirbančių „Silicon Valley”, todėl daug aplikuojančių į minėtas sritis. Taip pat populiarūs finansai ir politikos mokslai. D. Britanijoje tradiciškai dominuoja finansai. Skandinavijoje – medicina ir rinkodara. Sričių populiarumas kas metai šiek tiek keičiasi. Pavyzdžiui, praėjusiais metais viena psichologijos sektoriui JAV atstovaujanti mentorė sulaukė 40 studentų pareiškimų. Šiais metais ta pati mentorė tiek prašymų nesulaukė.

– Kaip patys mentoriai vertina bendravimą su studentais? Kas juos motyvuoja dalyvauti „LT Big Brother”?

– Dauguma mentorių, mano nuomone, nuoširdžiai nori padėti studentams, kurie ieško patarimų karjeros ir studijų klausimais. Prie to prisideda ir kitos paskatos. Pavyzdžiui, mentoriai dažnai sako, kad įdomu bendrauti su studentais, sužinoti, ko jie mokosi, kokios tendencijos universitete ir darbo rinkoje. Kai kurie mentoriai teigia, kad iš pačių studentų sužino daug įdomių dalykų. Iš tikrųjų mūsų studentai, kiek aš pati skaičiau JAV regiono pareiškimus, yra labai motyvuoti ir gana daug pasiekę bakalauro studijų metais.

Kai kurie mentoriai pradeda bendradarbiauti su studentais. Pavyzdžiui, žymi JAV regiono mentorė Agnia Grigas prieš kelis metus turėjo labai sėkmingą patirtį su studentu, kuris gyveno Lietuvoje. Išsivystė graži profesinė draugystė. Kai kurie tampa gerais draugais. Toks atvejis buvo man pačiai. Prieš keletą metų turėjau mentorę, kuri dabar yra gera mano draugė.

Apie „LT Big Brother” naudą taip pat sutiko papasakoti Julius Narkus. Studijuodamas Anglijoje jis projekte dalyvavo du kartus. Julius šiuo metu dirba San Franciske ir pats yra mentorius.

Projekto „LT Big Brother” dalyvių susitikimas San Francisce.
Projekto „LT Big Brother” dalyvių susitikimas San Francisce. Susitikimą organizavo Austė Kriukelytė – „LT Big Brother” JAV regiono koordinatorė (sėdi v.).

– Papasakokite, kas buvo Jūsų mentoriai?

– Pirmą kartą, 2011–2012 metais, mano mentorė buvo Aušra Adomaitytė, puiki London City teisininkė. Antrą kartą dalyvavau paskutiniaisiais studijų metais (2013–2014) – tuomet mano mentorius buvo JAV gyvenantis Romanas Zontovičius, su kuriuo iki šiol esame draugai.

– Kokiu būdu bendravote ir kokios buvo pagrindinės pokalbių temos? Ką jums tuo metu buvo svarbiausia aptarti su mentoriumi?

– Pirmąjį kartą bendravome elektroniniu paštu, kadangi Aušra buvo metams išvykusi iš Londono į Pietų Korėjos biurą. Tiesa, jai grįžus ir pasibaigus mūsų oficialiai mentorystės programai, susitikome Londone papietauti. Aš tuo metu taip pat ruošiausi kitos dienos skrydžiui į Australiją, kur keliavau studijuoti metus.

Pokalbių temos vyravo nuo studijų modulių pasirinkimo teisės srityje iki užklasinės veiklos ir teisinių kontorų skirtumų aptarimo. Po praktikos Lietuvos teisės kontoroje LAWIN (šiuo metu „Ellex”) Aušra padėjo lengviau integruotis, kadangi pati toje kontoroje anksčiau dirbo. Jos patarimai padėjo įvertinti kompaniją praktikos metu ir užmegzti artimesnius ryšius su teisininkais. Tuo metu man buvo svarbu sužinoti daugiau apie vidines teisės kontoros subtilybes, suvokti, kas vyksta po gražiu apdangalu, kurį pristato visos kompanijos, atvykusios į universitetą.

Antrąjį kartą su Romanu bendravome „Skype” ir elektroniniu paštu. Jis nuolat atsiųsdavo įdomių straipsnių, susijusių su mano karjeros planais. Man atvykus į San Franciscą Romanas jau pirmą savaitę aprodė Silicio slėnį, papasakojo apie vietinę kultūrą, supažindino su lietuvių bendruomene. Tai buvo svarbu norint suprasti, ar noriu likti gyventi vakarinėje JAV pakrantėje, ar kurti gyvenimą kitur.

– Kokios naudos jums davė bendravimas su mentoriais?

– Naujų ryšių užmezgimą (pagal principą – „esi vertas tiek, kiek vertas tavo ryšių tinklas”), geresnį darbo pobūdžio suvokimą būnant universitete ir karjeros planavimą.

– Kuo užsiimate šiuo metu?

– Šiuo metu dirbu San Francisce, rinkodaros personalizacijos bendrovėje „Boomtrain”. Esu atsakingas už rinkodaros veiklą ir analizę. Laisvalaikiu žaidžiu futbolą vietinėje lygoje, ruošiuosi pirmajam maratonui, važinėju dviračiu bei mokau ketvirtokus vietinėje San Francisco lietuvių šeštadieninėje mokykloje. Taip pat šiemet pats tapau mentoriumi ir jau pradėjau bendravimą su dviem studentais. Labai rekomenduoju projektą visiems draugams, iš kurių dalis jau rado mentorius tiek Lietuvoje, tiek D. Britanijoje, tiek Australijoje.

Julius Narkus ir buvęs Juliaus mentorius Romanas Zontovičius.
Julius Narkus 10 km lentynėse Mount Biablo trąsoje (kairėje). Dešinėje – buvęs Juliaus mentorius Romanas Zontovičius.