Lina ir Andrius Stanioniai.
Lina ir Andrius Stanioniai „Linos skanumynus” įkūrė paskatinti aplinkinių.

Seni lietuviški receptai atgimsta Amerikoje  

JOVITA BELIAK-ANTANAVIČIENĖ.

Lietuva visuomet garsėjo gero, turtingo skonio produktais bei gaminiais. Nesvarbu, ar tai būtų į svečius atvykęs Azijos gyventojas, iš šiaurės atkeliavęs giminaitis ar turistas iš pietų, visuomet lietuviškoje virtuvėje kiekvienas atranda jiems tinkantį ir patinkantį skonį. Tai yra mūsų, lietuvių, stiprioji pusė, kuria pasinaudojus galima sėkmingai  įgyvendinti ne vieną verslo idėją.

Liną ir Andrių Stanionius dažnai galima sutikti lietuviškose mugėse.
Liną ir Andrių Stanionius dažnai galima sutikti lietuviškose mugėse. (L. ir A. Stanionių asmeninio archyvo nuotraukos)

Maisto gaminimas namuose išaugo į verslą

Lina ir Andrius Stanioniai – Amerikos lietuviai, kurių namuose visuomet kvepia juoda lietuviška duona, per pietus stalas būna nuklotas gardžiais patiekalais, o desertui jie lepinasi šakočiu. Pavydėtina! Maisto gaminimas namuose ilgainiui išaugo į nemažą verslą, kuris šiuo metu  labai plečiasi. „Nuo pat atvykimo į Ameriką mūsų šeima garsėjo ypatingais patiekalais visuose susiėjimuose. Vis daugiau ir daugiau žmonių įvertino tikrą lietuviškų patiekalų skonį ir pristatymą”, – apie verslo užuomazgą pasakojo Lina Stanionienė.

Kiekvieną kartą svečiai atvykę į Stanionių namuose vykstančią šventę rasdavo stalus nuklotus „silke pataluose”, įvairiomis mišrainėmis, kibinais, ,,zrazais”, Kijevo kotletais ir pagrindiniu patiekalu – „Kelmu” (maltos mėsos kepinys, apgaubtas šoninės kauliukais). O kur dar desertų stalas! „Skruzdėlynas”, „Paukščių pienas”, „Kuršėnų” vyniotinis, „Napoleonas”, legendiniai glaistyti grybukai – tikri, mūsų tėvų išbandyti ir visiems laikams prigiję saldumynai.

Neabejotina, jog svečiai išeidavo numalšinę alkį 110 procentų ir dažnai prasisegę apatines marškinių sagas. „Po kelių metų vis daugiau ir daugiau mūsų bendrų  pažįstamų  mus  ėmė tiesiog stumti, kad pradėtumėme gaminti šiuos gaminius ne tik sa-vo, bet ir jų rengiamoms šventėms. Taip po truputį ir prasidėjo mūsų kelias į lietuvių namų virtuves ir šventes”, – gavusi pirmuosius paskatinimus bei draugų palaikymą kalbėjo „Linos skanumynai” įkūrėja.

Lietuviški gaminiai ant amerikiečių stalo

Užsakymai prasidėjo akimirksniu – vieni nori gražios krikštynų šventės su specialiai sukurtu vaikišku tortu, kiti tiesiog nori savaitgalį gardžiai ir kokybiškai papietauti. „Jau yra didelė grupė žmonių, ir mūsų senųjų draugų, ir naujų gerbėjų, kurie tiesiog atvyksta į mūsų namus kaip į savo virtuvę, jeigu jiems ko nors pritrūksta jų savaitgalio stalui”, – savo svetingumu dalinosi Lina.

Beje, lietuviški gaminiai pasiekia ir amerikiečių šeimas bei įmones. „Tikrai turime daug lietuvių klientų, kurie dirba amerikiečių firmose, tad mūsų gaminiai buvo labai maloniai sutikti net kelių amerikiečių kompanijų, – džiaugėsi Lina.  – Žinome, kad paragavę mūsų gamintos rūkytos dešros net po lunch time (pietų – liet.) nesiplaus rankų, kad galėtų dar pasidžiaugti jiems nauju, natūraliu rūkytos mėsos kvapu”, – apie amerikiečių pamėgtus lietuviškus gaminius pasakojo įmonės įkūrėja.

Šakočiai – didelis atradimas amerikiečių namuose

,,Linos skanumynų” siūlomų lietuviškų saldumynų retas kuris atsisako. Ypatingai išaugo didelė paklausa visai neseniai pradėtų gaminti gražiųjų lietuviškų šakočių. „Mūsų šakočiai yra didelis atradimas amerikiečių namuose. Jie pripažįsta, jog tai, ką mes gaminame, yra labai patrauklu, puošnu ir svarbiausia – skanu”, – sėkme saldumynų pasiūloje dalijosi įmonės savininkė. Nors praėjo tik keli mėnesiai nuo pirmojo šakočio užsakymo, šie jau sėkmingai keliauja skersai išilgai Amerikos, nuo Miami iki Californijos valstijų!

Šakočiai.
Šakočiai – naujiena amerikiečiams.

Gaminių įvairovė neleidžia atsikvėpti

Pati Lina Stanionienė yra konditerė-puošėja, todėl jai pačiai smagu įgyvendinti net ir kaprizingiausius klientų užsakymus. Verslininko ir konditerio profesijos puikiai susiderino, o idėjos  įgyvendinimo  kelią Lina nuėjo su palaikymo komanda. „Visi mes  vienaip ar kitaip esame verslininkai. Tereikia tik savyje nuspręsti – ‘Taip, aš noriu tai daryti’. Žinoma, turi būti ir bendraminčių, juk vienas lauke – ne karys”, –  paskatinančiai kalbėjo Lina.

Jos įmonėje dirba keli profesionalūs darbuotojai bei padėjėjai, turintys kulinarinius ir konditerinius išsilavinimus, kurių rankomis yra sukuriamos visos „Linos skanumynai”  teikiamos grožybės. Paklausta apie produktų pasiūlą, Lina net atsiduso nuo milžiniško skaičiaus: „Šiuo metu mūsų asortimentas labai platus. Mes kepame kelių grūdų ir tamsią ruginę duoną be mielių, gaminame rūkytus mėsos produktus, iš kurių šiuo metu populiariausios yra ‘Medžiotojų’ dešrelės. Taip pat spaudžiame varškės sūrius, juos gaminame su kmynais ir be jų, parūkytus arba džiovintus. Didelį susidomėjimą kelia ‘Kuršėnų’ vyniotinis bei senas, visų užmirštas pyragas ‘Magdė’”.

Tokia didelė gaminių įvairovė ir užsakymų skaičius neleidžia atsikvėpti ,,Linos skanumynų” virtuvės virtuozams. Juk visos idėjos yra kruopščiai suderintos ir įgyvendinamos pagal kiekvieno kliento pageidavimą. „Dirbame tik su senais, laiko patikrintais receptais. Tai puikiai supranta klientai ir lyg iš naujo atranda seniai pamirštą skonį”, – apie senųjų lietuviškų receptų išsaugojimą ir puoselėjimą kalbėjo Lina.

Deja, ne visada lietuviški receptai taip lengvai pritaikomi vietos rinkos produktams. Kiekviena šalis turi tam tikrų specifinių poskonių, kurie ne visada tinkamai dera su lietuviška receptūra. „Turime daug darbo įdėti peržiūrint kai kuriuos receptus, kad jie tiktų vietiniams   produktams, – apie papildomas užduotis ruošiant lietuviškus gaminius pasakojo verslininkė. Žinoma, pagrindiniai ingredientai yra vietiniai, tačiau iš tėvynės tenka parsisiųsti keletą retesnių prieskonių ar kai ką patiems užsiauginti, pavyzdžiui, topinambus (žieminė bulvė), kuri yra labai pamėgta Linos žaliavalgių draugų.

Kokybiško maisto vertintojai  renkasi lietuviškus gaminius

Lina ir Andrius Stanioniai.
Lina ir Andrius Stanioniai.

Nepaisant šių sunkumų, ,,Linos skanumynai” juda tik į priekį, o vartotojai nuolatos grįžta bei atsiveda ir savo draugus. „Dažnai išvažiuojame į kitų valstijų muges ir šventes, kur esame nuoširdžiai sutinkami. Savaitgaliais išvežame prekes į užsakovų namus, siunčiame nurodytu adresu. Taip pat netylantys telefono skambučiai vis užsako ir primena – vis daugiau ir įvairesnių senųjų receptų būtina grąžinti ant nūdienos stalo. Visa tai rodo, jog esame reikalingi ir stengiamės papuošti Jūsų šventę”, – apie užimtumą bei didėjantį populiarumą visoje Amerikoje pasakojo Lina.

Geriausias šio verslo reklamos kanalas – per draugus ir per skrandį. „Linos skanumynai” turi savo puslapį socialiniame tinklalapyje „Facebook” ir dėl platesnės rinkodaros net negalvoja: „Šiuo metu esame labai užimti – mūsų gaminiai patys kalba už save. Norime patenkinti esamus klientus ir mus suranda vis daugiau ir daugiau tikro skonio ir kokybiško maisto vertintojų.”

Neišvengiamas Linos verslo tolimesnis etapas dėl didelio užsakymų kiekio – persikėlimas į naujas patalpas. „Vykdome tyrimą keliuose New Jersey ir Connecticuto miesteliuose dėl didesnių patalpų mūsų veiklai, tačiau kurioje New Jersey vietoje atsidarys mūsų kavinė-parduotuvė – šiuo metu dar paslaptis”, – kraustymosi planais dalijosi įmonės savininkė. Lietuvių verslas klesti nenuginčijamai, o lietuviški gaminiai pamažu užkariauja ne tik vietinių lietuvių, bet ir amerikiečių skrandžius.

Kiekvienam žmogui, turinčiam verslo idėją, bet  vis dar  nedrįstančiam   ją įgyvendinti, Lina ir Andrius Stanioniai linki: „Linkime, kad kuo daugiau žmonių su savo svajonėmis  ir idėjomis tiesiog kibtų į dar-bą. Nebijokite, pasitarkite, pradėkite – padėsim. Esame didelė viena šeima, toli nuo savo gimtos žemės, laikas dirbti ir kurti kartu!”