Įkvėpimo Eglė ieško gamtoje, muzikoje, poezijoje.
Įkvėpimo Eglė ieško gamtoje, muzikoje, poezijoje. (John Earl Brown nuotr.)

Talentingai prakalbintos gėlės virsta meno kūriniais. 

Rasa Sėjonaitė.

Floristikos dizainerė Eglė Janušauskaitė.
Floristikos dizainerė Eglė Janušauskaitė.

Jeigu šiandien dizainerę Eglę Janušauskaitę apgyvendintume dykumoje, ji vis tiek smėlio jūroje sugebėtų rasti kokią nors gamtinę medžiagą, iš kurios akimirksniu sukurtų originalią kompoziciją. Todėl visiškai nestebina, kai šios moters rankose atsidūrę įvairūs augalai, gėlės, įmantrių linkių medžių šakos, įdomesnių formų akmenukai virsta ištisais meno kūriniais.

Nepaprastų floristikos gabumų turinti moteris meilę augalams paveldėjo iš savo močiutės, botanikos mokytojos Elenos Janušauskienės. Eglės vaikystė prabėgo Kaune, tačiau vasaras ji leisdavo Veiveriuose (Prienų raj.), senelių sodyboje, kur pažintis su gamta atstodavo įprastinius vaikiškus žaidimus ir tapdavo savotiška pramoga, tyrinėjant kiekvieną įdomesnį augalą ar medį. Jau vėliau, studijuodama meninį apipavidalinimą tuomečiame Kauno Stepo Žuko Taikomosios dailės technikume (dabar ši įstaiga vadinasi Kauno kolegijos Vienožinskio Meno fakultetas), Eglė Janušauskaitė nesiliovė tyrinėjusi augalų, kiekvieną kartą bandydama juos išraiškingai pritaikyti meninėse floristikos kompozicijose.

Dėl susiklosčiusių aplinkybių ir tuo metu sušlubavusios sveikatos, Eglė, baigusi du kursus, tolesnių studijų turėjo atsisakyti. Vėliau santuoka ir gimęs sūnus laikinai sustabdė ateities užmojus ir privertė pasirūpinti kur kas žemiškesniais dalykais, nei meninė kūryba. Tuo metu Lietuvoje kilo Laisvės Sąjūdis, šalis budo iš sovietinio sąstingio, netrukus buvo paskelbta Lietuvos Nepriklausomybė. Eglės mama turėjo JAV pilietybę, kurią gavo iš savo tėvų (gal kiek neįprasta sovietiniams laikams ir tikrai retas atvejis). Šie po Pirmojo pasaulinio karo buvo emigravę į Ameriką ir ten ilgą laiką gyveno. Eglės proseneliai iš tėčio pusės buvo išvykę gyventi į Ameriką ir taip pat buvo šios šalies piliečiai. 1918-aisiais metais paskelbus Lietuvos Nepriklausomybę, Eglės seneliai su savo antrosiomis pusėmis grįžo į gimtinę, sėkmingai įsikūrė ir pradėjo naują gyvenimą. Čia gimė jų vaikai.

,,Tiltas per amžinybę”.
,,Tiltas per amžinybę” (topolio šakos, džiovintos rožės, akriliko dažai).

Dviejų šeimų panašūs likimai turbūt visai neatsitiktinai suvedė Eglės tėvelius draugėn. Sovietmetyje tuokdamiesi jie turėjo viltį, kad gal kada nors vis dėlto pavyks susigrąžinti Amerikos pilietybę. Deja, Ameriką ir čia gyvenančius giminaičius Eglės tėvams lemta buvo išvysti tik po beveik trisdešimties metų. ,,Tėvai senelių palikimą – JAV pilietybę – susigrąžino Gorbačiovui atėjus į valdžią. Jie iš šeimos pirmieji emigravo į Clevelando miestą, Ohio valstijoje. Ir tik po kelių metų aš su sese ir su visai dar mažu savo sūnumi atvykome pas juos”, – pasakoja Eglė, prisimindama šeimos istoriją bei pirmuosius gyvenimo metus Amerikoje. Pirmiausiai, Eglė buvo labai laiminga, kad ji ir jos sūnus pateko į gerą aplinką, tapo neatsiejamais vietinės lietuvių bendruomenės nariais. Eglės sūnus Tadas užaugo apsuptas lietuviškos veiklos: baigė lituanistinę mokyklą, dainavo chore, šoko tautinių šokių grupėje, žaidė krepšinį lietuvių komandoje, priklausė skautų ir ateitininkų organizacijoms. Šiuo metu vaikinas baigia ekonomikos studijas Ohio State University Columbus mieste.

,,Gražuolės moterys”.
,,Gražuolės moterys” (,,Beautiful women”) – gyvosios medžiagos skulptūros, atrinktos į prestižinį albumą ,,International Floral Art”.

Tiesa, vos atvykusi į Ameriką, Eglė nelabai galėjo galvoti apie širdžiai mielą užsiėmimą, kuris teiktų jai kūrybinės raiškos ir pilnatvės. ,,Iš pradžių  teko griebtis įvairių darbų: valiau namus, vienos kavinės virtuvėje gaminau maistą. Savaime suprantama, kad šioje veikloje man tikrai neprireikė nei kūrybos, nei meno”, – prisimena Eglė naujo gyvenimo nelengvą pradžią šalyje, kuri vėliau tapo jai dosni įvairiomis galimybėmis. ,,Galvoje nuolat kirbėjo mintis, kad kada nors man vis tiek pravers Lietuvoje įgytos meninio apipavidalinimo studijų žinios”, – pasakoja Eglė, kurios gyvenime prieš dvejus dešimtmečius prasidėjo visiškai naujas etapas.

Čikagoje ,,American Floral Art Scool” įgijusi aukštąjį floristikos dizaino išsilavinimą (Advanced floral design certification), vėliau ji dalyvavo  įvairiuose profesiniuose seminaruose: ,,Neo Flora, looking at the future of design hands-on, professional educational seminar”, ,,Great Lakes Floral Expo educational seminar”. Nuolat tobulinosi floristikos dizaino programose: ,,Michigan Certified Florist. Hands-on class”,  ,,Chicago Floral Expo” Nature into art ,,Hands-on class” ir kt.

Pradėjusi dirbti vienoje gėlių parduotuvėje floristikos dizainere, Eglė veiklą tęsė bendrovėje, kuri užsiima komercinių patalpų apželdinimu ir eksterjerų puošyba. Šiandien talentinga floristė vadovauja Gėlių skyriui (Fresh flower department), kuris  nuolatinius klientus aprūpina meninėmis gyvų gėlių kompozicijomis. Šis gėlių skyrius ypatingoms progoms paslaugas teikia gerai Amerikoje žinomoms įmonėms, tokioms, kaip Cleveland Clinic, Medical Mutual Insurance company ir kt.

Iš gamtos – į gamtą...
Iš gamtos – į gamtą… (Asmeninio archyvo nuotr.)

Floristo darbas kupinas ne tik meninių iššūkių, bet idėjos įgyvendinimui reikalaujantis greitų įžvalgų. ,,Kartais tenka labai skubėti, o ypač tada, kai per trumpą laiką reikia sukurti keliasdešimt meniškų puokščių iš gyvų gėlių, kurios turi tokią savybę vysti. Pamenu kaip per vieną dieną  sukūriau net penkiasdešimt puokščių!”, –  prisimena Eglė.

Be šios tiesioginės savo veiklos, Eglė Janušauskaitė jau beveik 12 metų turi savo įmonę ,,Natural Décor Studio, Inc.”, kuri teikia floristo paslaugas vestuvėms, interjerų apipavidalinimui ir įvairiems proginiams renginiams, kuriuos reikia papuošti išskirtinėmis gyvų gėlių dekoracijomis.

Vestuvių stalas.
Vestuvių stalas.

Nuo 2010 metų lietuvė bendradarbiauja su New Yorko galerija ,,Gretchen’s Gallery”, kuri prekiauja Eglės konservuotų gėlių kompozicijomis. Tai dar viena floristės veiklos sritis, kurioje ji profesionaliai pirmauja. ,,Tai nauja floristikos sritis. Gėlių kompozicijai naudojami užkonservuoti augalai, iš kurių yra pašalinama visa drėgmė ir jo vidus užpildomas glicerinu. Augalai atrodo labai natūraliai, o svarbiausia tai, kad jie ilgai nenuvysta ir išlaiko savo išvaizdą”, – sako Eglė. ,,Prisipažinsiu niekuomet nesižavėjau dirbtiniais augalais, tačiau laikui bėgant supratau, kad gyvenant Amerikoje, turiu taikytis prie šios šalies kai kurių pomėgių. Dirbtinių gėlių menas labai populiarus, plačiai naudojamas patalpų puošyboje. Todėl jau nuo šiol kuriu ir šilkinių gėlių puokštes, ir kaip minėjau, kūryboje naudoju pagal naują technologiją konservuojamas gėles”, – pasakoja Eglė Janušauskaitė, kuri įkvėpimo kūrybai ieško ne tik gamtoje, bet ir  klasikinės muzikos garsuose, poezijos žodžių sąskambyje.

Išskirtinai jausdama gyvosios gamtos medžiagą, floristikos dizainerė tveria originalius meno kūrinius. Eglės darbai eksponuojami populiariose gėlių meno parodose, o visai neseniai jos gyvosios medžiagos skulptūros pavadinimu ,,Gražuolės moterys” buvo atrinktos į prestižinį  ,,International Floral Art” (,,Tarptautinis gėlių menas”) katalogą. ,,Tai didelis laimėjimas ir begalo svarbus mano kūrybos įvertinimas, nes tarp kitų dizainierių iš 36 pasaulio šalių, mano darbas taip pat sulaukė išskirtinio dėmesio”, – neslepia džiaugsmo Eglė. ,,Tarp profesionalių puokščių komponavimo meno meistrų šis katalogas ypač vertinamas. Jis nuolat informuoja apie visas naujoves floristikos meno srityje ir yra leidžiamas kas dveji metai Belgijoje. Atrankos komisijoje paprastai dalyvauja žinomi dizaineriai iš Belgijos, Prancūzijos, Suomijos, Anglijos, kurie šiam leidiniui ieškodami floristikos darbų, dėmesį kreipia ne tik į autoriaus kompozicijos originalumą, bet ir iš kokių medžiagų toji kompozicija yra padaryta. Ypatingai vertina ir fotografijos kokybę”, – pasakoja dizainerė Eglė Janušauskaitė, kuri gyvendama gražaus parko apsuptyje, po ilgesnių pasivaikščiojimų, niekuomet namo negrįžta tuščiomis rankomis. Gamta pati pakužda jai idėjų, kaip iš medžio šakų, gėlių ar kitų išraiškingų formų augalų sukurti paveikslą. Didelių matmenų koliažuose kruopščiai sudėliotos suktos samanos, džiovinti lapai, vilnos gabalėliai ir, aišku, gėlės. Skirtingų faktūrų detalės kuria ypatingą spalvų dermę ir nuotaiką. Tokia harmoninga floristinė kompozicija pagyvina net ir niūriausių namų vidaus interjerą. Instaliacijos didybės efektą gali sukurti tiek įspūdingų formų medžio šaka, tiek vadinamieji lietuviškų gėlių darželio ,,sausučiai” arba paprasčiausios rožės. Ir nesvarbu, kokia tai bus floristinė medžiaga, Eglės rankose ji iš karto virsta prabangia namų aplinkos puošmena. Drąsios idėjos ir gebėjimas išskirtinai bei elegantiškai prakalbinti augalus, šiai menininkei neleidžia sustoti. ,,Gamtoje tiek gyvų spalvų, tiek dosnios kūrybai medžiagos, kurią aš noriu tiesiog visą iščiupinėti, paliesti, įkomponuoti ir vėl kažką naujo sukurti”, – sako lietuvė dizainerė Eglė Janušauskaitė, visa savo būtimi nuolat pasinerianti į floristikos meno pasaulį.

Rožių apsuptyje.
Rožių apsuptyje.
Vestuvių papuošimai.
Vestuvių papuošimai.
Spalvų ir medžio žaismas.
Spalvų ir medžio žaismas.