„International Home + Housewares Show’’ užpildė tris didžiules parodoms skirtas erdves, užimančias per 200 tūkstančių kvadratinių metrų.
„International Home + Housewares Show’’ užpildė tris didžiules parodoms skirtas erdves, užimančias per 200 tūkstančių kvadratinių metrų. (V. Petrauskienės nuotr.)

Tarp pasaulinės parodos rengėjų – ir lietuvė

Virginija Petrauskienė.

Kovo mėnesį Čikagoje parodų centro McCormick Place milžiniškose erdvėse nugriaudėjusi tradicinė tarptautinė mugė „International Home & Housewares Show’’ vienai iš jos organizatorių, Tarptautinės namų apyvokos prekių asociacijos dizaino programų koordinatorei lietuvei Viktorijai Matranga buvo jubiliejinė, 25-toji.

Keturias dienas veikusi ne žiūrovams, o tik verslininkams skirta paroda sutraukė daugiau nei 62 tūkstančius verslo žmonių iš viso pasaulio. Didžiausia jų dalis – gamintojai ir pardavėjai bei naujomis prekėmis besidomintys didmeninės prekybos atstovai. Savo produkciją pristatė 2 200 kompanijų. Iš jų net 400 buvo naujų, pirmą kartą dalyvavusių mugėje. Renginys Čikagai svarbus – per keturias dienas jis miestui atnešė 77 milijonus dolerių pelno.

Viena iš pavasarį Čikagoje vykstančios kasmetinės pasaulinės parodos ,,International Home + Housewares Show’’ rengėjų – lietuvė V. Matranga.
Viena iš pavasarį Čikagoje vykstančios kasmetinės pasaulinės parodos ,,International Home + Housewares Show’’ rengėjų – lietuvė V. Matranga. (V. Matranga asmeninio archyvo nuotraukos)

Viena savaitė – „dirbti” močiute

Mugei pasibaigus, V. Matranga leido sau trumpam atsikvėpti. Prieš išvykdama į Colorado valstiją paviešėti pas vieną iš trijų savo vaikų, Viktorija pasidžiaugė: „Pagaliau po keturių sunkių mėnesių paspruksiu iš darbovietės ir visą savaitę galėsiu ‘dirbti’ močiute dviem savo anūkams (iš viso turiu tris). Bet mano darbo palydovai – telefonas ir nešiojamasis kompiuteris keliaus su manimi”. Prieš išvykdama trumpų atostogų, Viktorija surado laiko pasikalbėti su „Draugo” korespondente apie parodą, mylimą darbą ir jo svarbą savo gyvenime.

Viktorija, amerikiečiams geriau žinoma, kaip Vicki, turi įgijusi meno istorikės bakalauro laipsnį. Vėliau studijavo verslą ir baigė verslo vadybos magistrantūrą. Toks išsilavinimas leido pasirinkti ir dabartinį darbą pramoninio dizaino srityje. Į su menu susijusią profesiją ją tarsi nukreipė giminystės ryšiai – V. Matranga, buvusi Kašubaitė, yra garsaus išeivijos skulptoriaus Vytauto Kašubos dukterėčia. Su skulptoriaus žmona, garsia menininke, dabar jau garbaus 93-jų metų sulaukusia Aleksandra Kašubiene ji ir dabar palaiko gana artimus ryšius.

Finišo tiesioji – dieną ir naktį

Pasibaigus parodai International Home+Housewares Show”, jos įspūdžiai ilgai neišblėsta tiek rengėjams, tiek dalyviams. Apie ją kalbama dar ilgai, aptarinėjama, nes pasiruošimas šiam įvykiui yra daug žinių, patirties, pastangų, jėgų ir laiko reikalaujantis darbas. Pasiruošti vienos savaitės renginiui prireikia beveik visų metų. Šs darbas dirbamas ne vieną mėnesį. Likus gerai savaitei iki parodos atidarymo, visa jos rengėjų komanda – maždaug 30 žmonių, susipakuoja lagaminus ir trumpam palieka savo šeimas.

„Iš savo gyvenimų ‘išskaptuojame’ tą savaitę. Sakome, kad važiuojame į stovyklą”, – pusiau juokais sako Viktorija. Jos metu parodos organizatoriai iš savo namų persikelia gyventi į viešbučius, esančius netoli McCormick Place. Tai daroma tam, kad kelionėms iš namų į darbą ir atgal nereikėtų gaišti brangaus laiko. Tuomet didžiąją paros dalį „praryja” darbas – pasirengimas būsimai parodai.

„Tenka dirbti ir naktimis, nes būtent nakties metu bendraujame su Europa ir Azija, tai atsitinka dėl laiko skirtumo skirtinguose žemynuose” – pasakojo V. Matranga. Jai tuo metu be pasirengimo savo pačios inovacijų pristatymo projektui ir studentų dizainerių konkursui, tenka nemažai rašyti ekspozicijas ir būsimus parodos renginius pristatančių straipsnių.

V. Matranga su 2017 metų parodos studentų dizainerių konkurso nugalėtojais.
V. Matranga su 2017 metų parodos studentų dizainerių konkurso nugalėtojais: (kairėje) Dominic Montane, Nicole Norris, Michael Laudi ir Reed Fensler. (V. Matranga archyvo nuotr.)

Nugalėtojų gyvenimas pasikeičia

„Iš tikrųjų man daug svarbesnė bus ateinančiais metais rengiama paroda „International Home+Housewares Show”, nes tuomet sukaks 25-eri metai, kaip aš šios parodos metu pradėjau rengti industrinio dizaino studentų darbų konkursus. Taip pat pradėjau ir savo inovacijų pristatymo projektą (Innovation Theater). Kiekvienos parodos metu jos dalyviai čia gali klausytis per 20 paskaitų, kuriose įvairūs lektoriai pristato metų naujoves, gali diskutuoti įvairiais gamintojams ir pardavėjams bei pirkėjams aktualiais klausimais (paskaitų įrašų galima klausytis metus laiko tinklalapyje www.housewares.org/show/innovation-theater.).

Kasmet parodos metu aš pakviečiu dalyvauti konkurse studentų iš viso pasaulio. Pavyzdžiui, šiais metais buvo atvykusių ne tik iš Europos, bet ir iš Indijos, Izraelio. Parodos metu būna išrenkami ir apdovanojami geriausi studentų dizainerių darbai. O jauniesiems konkurso nugalėtojams neretai atsiveria fantastiškos darbo galimybės. Mat paroda – ne tik galimybė pasirodyti  gabiems studentams. Čia susirenkantys gamintojai tikisi surasti naujų talentingų dizainerių ir pakviesti juos dirbti savo kompanijose. Kai aš skambinu jauniesiems konkurso nugalėtojams, visada pasakau, kad po šio skambučio jų gyvenimas pasikeis”, – pasakojo V. Matranga.

Geras pavyzdys – vienas iš praėjusių metų studentų dizainerių konkurso laimėtojų Yiyang (Joe) Zhang, tąsyk parodai sukūręs japoniško stiliaus šluotą. Vaikinas Viktorijai prisipažino, kad išgirdęs iš jos šią frazę tikrai negalėjo patikėti, kad jo gyvenimas taip smarkiai pasikeis. Parodos metu Joe susipažino su vienos kompanijos prezidentu ir iš karto gavo darbo pasiūlymą. Prieš metus jaunuolis parodoje „International Home + Housewares Show’’ dalyvavo kaip galimybių ieškantis pramoninio dizaino studentas, o šiais metais jau atvyko iš New Yorko kaip profesionalus dizaineris. Vaikino bosas iki šiol negali atsidžiaugti, suradęs tikrą talentą – gabų ir kūrybingą specialistą. Beje, V. Matranga šiais metais teisėjauti studentų darbų konkurse pakvietė vieną jauną nemažai pasiekusią tautietę – vienos dizaino bendrovės atstovę lietuvaitę Audrą Bielskutę Norvilas.

Čia susitinka tik gamintojai ir pardavėjai. Pirkėjai naujas prekes pamatys jau parduotuvėse.
Čia susitinka tik gamintojai ir pardavėjai. Pirkėjai naujas prekes pamatys jau parduotuvėse. (V. Petrauskienės nuotr.)

Dizainerių fantazija – beribė

Atrodytų, ką dar galima sugalvoti namų buičiai be to, kas jau iki šiol buvo sugalvota ir sukurta? Kitokį šaukštą, kitokią daržovių trintuvę, ar naujos formos puodą? O kokią dar patogesnę, nei yra iki šiol, galima sugalvoti produktų sandėliavimo dėžę? Pasirodo, kad kūrėjų galimybės neišsemiamos. Tuo galima buvo įsitikinti ir šių metų parodoje „International Home + Housewares Show’’.

V. Matranga pasakojo, kad svarbiausias dizainerių ir gamintojų tikslas – sukurti dar patogesnių ir įdomesnių namų apyvokos prekių, nei buvo sukurta iki šiol. Tam dizaineriai pasitelkia ne tik savo fantaziją, bet ir labai tikslius apskaičiavimus.

„Geras dizaineris dirba kaip ekspertas: jis stebi žmonių judesius. Kaip jie sėdasi ant kėdės, kaip atidaro stalčių ir t.t. Paskui kurdamas savo produktą į tai atsižvelgia, apskaičiuoja. Taip pat svarbu, kad prekė kuo geriau konkuruotų su kitomis prekėmis: tai svarbu numatyti ją gaminant, efektingiau ir patogiau supakuojant, persiunčiant ir parduodant”, – pasakojo V. Matranga.

Tarp šių metų nugalėtojų (profesionalų ir studentų) sukurtų daiktų – sofa, kurią prireikus galima performuoti į stalą ir dvi kėdes, speciali maisto pjaustymo lėkštė, skirta žmogui, valdančiam tik vieną ranką, prie sienos tvirtinamas (kad tik būtų patogiau pasiimti) klozeto šepetys, patogi sėklų daigykla, nanotechnologijų pagrindu sukurta viryklė ir daugelis kitų įdomių produktų.

O kur apdovanojimų nesulaukusių, tačiau vartotojo akiai tikrai netikėtų ir naujų namų apyvokos daiktų? Kad ir naujos kartos ekologiškas, bičių produktų pagrindu sukurtas popierius, skirtas vynioti maisto gaminius. Juo gamintojai siūlo pakeisti dabar naudojamą maisto vyniojimo plėvelę. Arba iš amerikietiško ąžuolo ištekinti tradicinio dydžio buteliai, į kuriuos perpiltas vynas iš parduotuvės vos per kelias dienas įgauna ypatingą skonį ir kvapą. Tai tik keli iš keistesnių ir neįprastų, o gal greičiau iš naujo atrastų, perkurtų ir gyvenimui nauju pavidalu grąžinamų senosios buities reikmenų.

Beje, senosios tradicinės medžiagos – medis, molis, linas parodoje puikiai derėjo su naujai sukurtomis. O kiek skirtingų formų ir spalvų indų, įvairios paskirties peilių, pjaustyklių, buitinės technikos naujovių… visa tai  ir  dar daugiau tūkstančiai gamintojų iš viso pasaulio demonstravo ir siūlė prekybininkams.

„Mes ieškome ypatingų ir išskirtinių daiktų gamintojų visame pasaulyje. Neabejoju, kad Lietuvoje tokių netrūksta. Kaip norėčiau, kad ir Lietuvos dizaineriai bei gamintojai atvyktų į mūsų parodą ir pabandytų savo gaminius pasiūlyti pasaulio rinkai. Tai būtų geriausia proga garsinti Lietuvos vardą”, – sakė V. Matranga.

Nešioja ne vieną kepuraitę

Pati V. Matranga dirba su spalvas įvairioms rinkos sritims prognozuojančia kompanija „Pantone”. Jos pasiūlyta naujoji metų spalva – šviesiai žalia, apibūdinama žodžiu „Greenery”.  Viktorija pasakojo, kad kompanija metų spalvą pasiūlo gruodį. Tuomet gamintojams, kurie nori suspėti į parodą su madingiausios metų spalvos gaminių pavyzdžiais, prasideda tikros lenktynės. „Ne paslaptis, kad dauguma prekių gaminama Kinijoje. Todėl reikia skubėti, nes kinai visą vasarį atostogauja, švenčia Naujuosius metus. Visi žino, kad bus padaryta tiek, kiek lieka laiko sausio mėnesį”, – sakė V. Matranga.

Dizaineriai nestokoja išmonės ir žaismingumo.
Dizaineriai nestokoja išmonės ir žaismingumo. (V. Petrauskienės nuotr.)

Ji pridūrė, kad pavojingiausi prekybininkų konkurentai – didžiosios internetinės prekybos kompanijos. Ypač „Amazon”, galingiausia internetinė parduotuvė pasaulyje. Todėl pastaruoju metu metamos didelės pajėgos – stengiamasi rasti vis naujų būdų, kaip konkuruoti su prekiautojais, įsikūrusiais virtualioje erdvėje. Jie tampa labai patrauklūs šiuolaikinei interneto platybes pamėgusiai kartai, vadinamajai „tinklaveikos visuomenei”.

Tačiau internetinė erdvė kuo toliau, tuo mažiau darosi saugi. Todėl didelės lėšos skiriamos tam, kad būtų sukurta patikima apsauga virtualioje erdvėje.

Apie parodą „International Home + Housewares Show’’ kalbėti ir rašyti galima būtų labai daug. Tačiau šį kartą norėjosi papasakoti apie lietuvę, Viktoriją, kuri jau ketvirtį amžiaus kartu su kitais organizatoriais kasmet tobulina šį globalų renginį. Į klausimą, ką veikia tuo metu, kai atsiranda šiek tiek laiko, V. Matranga atsakė: ,,Aš nešioju ne vieną kepuraitę. Pavyzdžiui vasarą tampu meno istorike – rašau knygą apie Čikagos dizaino istoriją. Taip pat esu redakcijos narė ir parašiau kelis straipsnius apie Čikagos art deco periodą. Mane, kaip meno istorikę, domina ir Lietuvos miestas Kaunas, jis ima garsėti kaip žavingas ir paslaptingas art deco miestas. Kyla minčių – gal būtų galima architektūros mėgėjams surengti turistinę kelionę į Lietuvą?”.

Madingiausia metų spalva – žalia.
Madingiausia metų spalva – žalia. (V. Petrauskienės nuotr.)