Modeliai demonstruoja Nadeždos Smoriginienės kūrinius iš vilnos.
Modeliai demonstruoja Nadeždos Smoriginienės kūrinius iš vilnos.

Vilna ir fantazija

„Draugo” bendradarbė Loreta Steffens dar rugsėjį mūsų laikraštyje „Mados skrynios” puslapiuose rašė apie talentingą vilnietę, meninio veltinio ir originalių drabužių iš vilnos kūrėją Nadeždą Smoriginienę. Šiandien, lapkričio 10 dieną, Lietuvių dailės muziejuje, „Sielos” galerijoje atidaroma šios autorės darbų paroda – pardavimas. Tą grožį, kurį matėte mūsų laikraščio spalvotose nuotraukose, turėsite progą pamatyti gyvai ir net įsigyti. Dėkojame Loretai Steffens, „atradusiai” ir papasakojusiai apie talentingą menininkę N. Smoriginienę.

Dizainerė Nadežda Smoriginienė savo vestuvių dieną su pačios kurta suknele iš marlės.
Dizainerė Nadežda Smoriginienė savo vestuvių dieną su pačios kurta suknele iš marlės.

Parengė Loreta Steffens.

Vilnietė drabužių kūrėja Nadežda Smoriginienė per septynerius metus sugebėjo iš užmaršties prikelti vilną ir savo nepaprastu talentu bei kūrybingumu užkariauti pasaulį.

Dizainerės kuriamuose drabužiuose atgyja Salvador Dali, Gustav Klimt, Hundertwasser, Kandinsky ir Van Gogh meno kūriniai. N. Smoriginienė nuo pat vaikystės juto potraukį madai, grožiui ir ryškioms spalvoms, o jos svajonė buvo – nuo nieko nepriklausyti ir daryti tai, ką pati labai myli. Šiandien jos svajonės pildosi – Nadežda yra „Nadin Smo” prekinio ženklo savininkė ir jau greitai Vilniuje atidarys savo mados namų bei dirbtuvių duris. Menininkės kuriami drabužiai ir aksesuarai yra skirti kiekvienai paprastai moteriai, kuri turi savo grožio supratimą ir kuri nenori atrodyti kaip visi, bet nori būti madinga ir išsiskirianti iš minios. N. Smoriginienė džiaugiasi, kad lietuviai jau pasiekė tą brandos lygį, kai renkasi ekologiškus, natūralius gaminius – net spalvų atžvilgiu tapo ne tokie konservatyvūs. Pati menininkė mėgsta provokuoti ir laužyti žmonių susikurtus stereotipus. Dizainerė gali pasigirti nepaprastai dideliu nuolatinių klienčių būriu – kiekviena, įsigijusi jos kūrinį, sugrįžta ir dar atsiveda būrį draugių. „Nadin Smo” prekinio ženklo gaminiai džiugina jau ne tik Lietuvoje, bet ir Ispanijoje, Italijoje, Rusijoje, Airijoje, Vokietijoje ir pas mus, JAV.

N. Smoriginienė prisimena, kad pirmieji bandymai velti vilną pareikalavo daug atkaklumo ir užsispyrimo. Moteris nenuleido rankų ir po truputį judėjo pirmyn: „Vieną dieną pačiupinėjau vilną, pridėjau prie savęs ir pajutau – taip šilta, malonu, jauku, kad nenoriu dėvėti nieko kito, tuo labiau su kuo kitu dirbti. Jeigu galima dėvėti natūralius drabužius, kam kankinti save nenatūraliais”.

Iki palto dizainerė ėjo ilgai, ir tai buvo jos kūrybos kulminacija. Ją pasiekusi suprato – kaip tik paltus velti jai labiausiai prie širdies. Vilna moteriai tapo ne tik verslu, bet ir neatsie-jama gyvenimo dalimi. Net ir būdama trijų vaikų mama, su naujagime Darija ant rankų, Nadežda dirba be poilsio ir miego: „Kuo daugiau veliu, tuo labiau tai mane užkabina, tai jau tapo ne darbu, bet tikra aistra. Viską darau namų sąlygomis, pati, be jokių įrankių – viskas padaroma plikomis rankomis. Medžiagos – visos natūralios ir ekologiškos – vilna, natūralūs dažikliai, taip pat naudoju medvilnę, šilką, tikro stiklo karoliukus papuošimams. Mažai kas žino, kad vilna labai paslanki medžiaga – ją galima maišyti su šilku, marle. Pastarąją derinant su vilna galima sukurti labai gražią faktūrą. Visą procesą nusakyčiau taip – vilna, vanduo, muilas ir fantazija.”

Dizainerė Nadežda Smoriginienė su vienu iš savo kūrinių.
Dizainerė Nadežda Smoriginienė su vienu iš savo kūrinių. (Photomomentai.lt nuotr.)

Menininkė pastebėjo, kad padaryti vieną šaliką reikia apytikriai septynių valandų, o kurdama liemenę gali užtrukti ir visą dieną. „Procesas gana ilgas, bet tikrai vertas sugaišto laiko – kai paimi rankų darbo kūrinį, iškart jauti, kad yra įdėtos žmogaus pastangos, šiluma ir geros emocijos. Juk visi mes norime kažko minkšto, švelnaus ir šilto. O vilna ir yra būtent tai, ką norisi paimti į rankas ir tiesiog prisiglausti”, – savo mintimis dalijasi Nadežda. Fantazijos ir talento šiai ypatingai drabužių ir aksesuarų dizainerei tikrai netrūksta. Nėra nė vieno tokio pačio kūrinio – kiekvienas daiktas yra originalus, vienetinis. Menininkė nuolatos galvoja apie vėlimą ir idėjų semiasi iš kasdienybės: „Kartais būna taip, kad einu miegoti, atrodo, kad kūnas miega, o galvoje vis sukasi mintys apie naują kūrinį, todėl atsikėlusi jau žinau, ką noriu sukurti. Daug klienčių prašo atkartoti jau buvusį kūrinį, tačiau atkartoti niekados neišeina, kad ir labai norėčiau. Niekada nesakau, kad tai ‘mano daiktas’ – tai yra mano kūriniai, nes į viską, ką darau, įdedu savo širdį ir sielą. Ir tegul tai kažkam pasirodys senamadiška, bet taip aš matau pasaulio grožį ir taip įsivaizduoju šiuolaikinę moterį. Įkvėpimas taip pat ateina labai įvairiai – kartais tiesiog parke pamačius įdomias spalvas, grįžus namo gimsta idėja suvelti šaliką su lapų imitacijomis. Labai domiuosi spalvų ir raštų tendencijomis. Man viskas įdomu, mėgstu bandyti įvairias naujoves.”

Menininkė savo darbais mėgina keisti požiūrį į vilną. Anot Nadeždos: „Vis dar galioja stereotipas: jeigu jau iš vilnos, vadinasi, senamadiška. Bet tai netiesa. Kurdama atsižvelgiu į dabartines tendencijas, nemezgu megztinių kaip prieš 50 metų. Gerose rankose vilna virsta gražiu, šiuolaikiniu drabužiu, kurį galima derinti su madinga avalyne, aksesuarais. Ir niekada nereikia tikėtis, kad du gaminiai bus lygiai tokie pat. Visiems rankų darbo kūriniams būdingas toks pats bruožas – nebūna dviejų identiškų. Kita vertus, man nesinori mėginti kurti tokį pat drabužį – juk ne prie konvejerio dirbu. Mano drabužiai tokie, kokį aš matau pasaulį: ryškūs, nuotaikingi, spalvoti.”

Naujausioje savo kolekcijoje menininkė sėkmingai suderino tokias nesuderinamas faktūras kaip džinsą, vilną ir marlę: „Mano naujausioje kolekcijoje daug vilnos su džinsu. Naujos kolekcijos koncepcija kilo labai spontaniškai, kaip ir viskas, ką aš darau. Tiesiog vieną dieną šovė į galvą mintis sujungti iki šiol neišbandytas tarpusavyje medžiagas – vilną, džinsą ir paprastą marlę. Galutinis gaminio rezultatas priklauso nuo to, ko ir kiek pridėsi. Beje, dėl marlės nereikia apsigauti. Ne tokia jinai paprasta: ji dažoma, perdažoma, sujungiama visokiais mazgeliais, o tada verdama su vilna. Kadangi visos medžiagos yra natūralios, tai man buvo tikrai prie širdies, nes aš iš principo savo kūriniams nenaudoju sintetinių medžiagų. Šią kolekciją sukūriau pasikliaudama vien savo patirtimi keliaujant po pasaulį, savo idėjomis ir požiūriu į grožį. Šitoje kolekcijoje aš noriu parodyti šiuolaikišką, energingą, ryškią ir nepriklausomą moterį, kuri nebijo pasirodyti drąsi, ryški ir visiškai nevaržoma. Ji visiškai nepanaši į pro šalį einančius žmones ir gyvena vien tik pagal savo pačios taisykles.”

2016 metais „Nadin Smo Design” laimėjo konkursą Italijoje „Pisa Fashion Days”. Dizainerė laimėjo stažuotę Milano mados institute „Insituto di Moda Burgo”, kur įgijo nepaprastos patirties. Šioje stažuotėje pavyko užmegzti ryšius su dviem Italijos madų kompanijomis, kurios savo „show rooms” sutiko prekiauti „Nadin Smo” prekės ženklo darbais. Šiais metais dizainerė į konkursą nenuvyko, – sulaukė šeimos pagausėjimo, – bet nusiuntė talentingas Lietuvos atstoves, nes tapo oficialia konkurso atstove Lietuvoje.

Paklausta apie artimiausius planus menininkė tik optimistiškai nusijuokia: „Kaip sakoma, nori prajuokinti Dievą, pasakyk jam savo planus. Viskas eina taip, kaip turi eiti, svarbiausia – niekada nenuleisti rankų, mažiau keikti gyvenimą, nes silpnas ieško pasiteisinimų, o stiprus – galimybių!”

Vienetinius natūralius prekinio ženklo „Nadin Smo” kūrinius jau galite įsigyti Čikagoje, „Monique Boutique” parduotuvėje, arba tiesiog kreiptis į pačią dizainerę ir užsisakyti jums širdžiai artimą vilnos gaminį.

https://www.facebook.com/nadinsmodesign/.
http://www.nadinsmo.com.