Prieš penkerius metus įkurto „Chicago Mothers Foundation” narės dirba tam, kad padėtų onkologinėmis ligomis sergantiems Lietuvos vaikams. (Fondo prezidentė Edita Zasimauskaitė stovi antroje eilėje trečia iš k.).
Prieš penkerius metus įkurto „Chicago Mothers Foundation” narės dirba tam, kad padėtų onkologinėmis ligomis sergantiems Lietuvos vaikams. (Fondo prezidentė Edita Zasimauskaitė stovi antroje eilėje trečia iš k.). ( „Chicago Mothers Foundation” archyvo nuotraukos)

„Vilties aitvarai”: kartu pastatykime Šeimos namučius

Virginija Petrauskienė.

Čikagos apylinkėse gyvenančios moterys, savo labdaros projektais garsėjančios organizacijos „Chicago Mothers Foundation” narės, ėmėsi dar vienos labai atsakingos labdaros misijos. Jos nusprendė padėti Vilniuje pastatyti laikinuosius namus, arba vadinamus Šeimos namučius, skirtus mamomos ir tėčiams, kuriuos, gyvenančius kituose Lietuvos miestuose, aplankė nelaimė – jų vaiką užklupo onkologinė liga. Čikagos mamyčių darbu ir pastangomis šiam projektui jau buvo surinkta per 65 tūkstančius litų. Tačiau tai tik nedidelė dalis Šeimos namučiams reikalingos sumos. Jau netrukus, balandžio 21 dieną, šios moterys rengia didžiulį labdaros vakarą, kurio metu surinkti pinigai atiteks šiam taip reikalingam sunkios ligos ištiktų šeimų laikinųjų namų projektui. Apie būsimą renginį ir jau įpusėtus statyti Šeimos namučius kalbamės su „Chicago Mothers Foundation” prezidente Edita Zasimauskaite.

Meilė ir rūpestis padeda mažiesiems ligoniukams kovoti su sunkia liga.
Meilė ir rūpestis padeda mažiesiems ligoniukams kovoti su sunkia liga.

– Ką labiausia norite pasakyti prieš būsimą savo renginį – labdaros vakarą?

– Labiausiai noriu paaiškinti, kodėl Lietuvai taip reikia tų Šeimos namučių, kuriems ir mūsų organizacija padeda rinkti pinigus. Tai bus onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams ir jų šeimoms skirtas reabilitacijos ir informacijos centras. Kasmet Lietuvoje suserga apie 100 vaikų, apie 20-30 (su vienu iš tėvų) nuolat guli ir gydosi Santariškių vaikų onkohematologijos centre. Jų gydymas trunka mažiausiai pusę metų, o gali tęstis net iki dvejų.

Ligos ir procedūrų iškamuotam mažyliui reikalingas emocinis stabilumas kartu su neatsiejama tėvų meile ir buvimu kartu. Artimųjų rūpestis ir kasdieninis artumas užtikrina vaiko ramybę, o tuo pačiu sustiprina ir gijimą. Tėvai, kad ir tolimiausiame Lietuvos pakraštyje gyventų, dažnai lanko savo vaiką. Tačiau ne kiekviena šeima gali išsinuomoti Vilniuje viešbutį ar butą.

Beveik kiekviena pasaulio šalis, šalia didžiausių miesto ligoninių, turi taip vadinamus šeimos namus (JAV tai Ronald McDonald namai). Šie namai  suteikia galimybę ligoniui ar jo šeimai laikinai apsistoti juose. Tokie namai labai palengvina mažojo ligoniuko ir jo šeimos gyvenimą. Šeima gali ne tik laikinai apsistoti juose, bet ir gauti visą kitą pagalbą sunkiu ligos metu. Juk žinia apie vaiko onkologinę ligą pakeičia visos šeimos gyvenimą, neretai specialistų pagalbos reikia ir ligoniuko tėvams. Lietuvoje iki šiol tokio centro nebuvo.

Dovanėlės mažiesiems.
Dovanėlės mažiesiems.

– Šeimos namai Lietuvoje jau nebe tik svajonė, bet ir realūs darbai?

– Nuo idėjos pastatyti Šeimos namučius Lietuvoje iki realaus jos įgyvendinimo praėjo šiek tiek daugiau negu treji metai. Mintį apie tokių namų įkūrimo būtinybę padiktavo vienos šeimos istorija. Klaipėdiečių šeimoje vaikas sirgo leukemija. Tėvai neturėjo pakankamai pinigų, kurių reikėjo gydymui, jie kreipėsi į žmones, prašydami pagalbos. Sergančio berniuko tėtis negalėjo nuomotis viešbučio Vilniuje, kol sūnus buvo gydomas ligoninėje. Todėl naktimis tas vyras miegodavo automobilyje, o dieną būdavo su savo mažyliu. Tėčiui pavyko surinkti pinigų sūnaus gydymui, tačiau vaikas mirė. Tuomet šis žmogus visus savo sūnaus gydymui surinktus pinigus atidavė Lietuvoje esančiai organizacijai (vėžiu sergančių vaikų paramos fondui) „Mamų unija”. Pamenu, kaip man paskambino fondo vadovė Eglė Mėlynauskienė ir papasakojo tą istoriją. Ji sakė, jog yra šiek tiek pinigų, reikia kažką daryti, kad būtų galima padėti panašioms šeimoms. Aš pasakiau, kad čia, Amerikoje, yra ką pamatyti ir pasimokyti, pakviečiau Eglę atvažiuoti. Mes lankėmės Ronald McDonald centro namuose, domėjomės, kaip ir kas ten daroma.

Kad būtų Lietuvoje pradėta įgyvendinti ši šeimos namų idėja, prisidėjo ir privatūs žmonės, ir organizacijos. 2016 metais buvo nupirktas žemės sklypas prie Vilniaus, Vanaginės kaime. Šiuo metu jau yra pastatytas centro statinys, tačiau dar liko nemažai darbo – brangūs šių namų vidaus įrangos darbai. Mūsų, „Chicago Mothers Foundation” rūpesčiu, buvo surinkti 65 tūkstančiai dolerių. Tačiau viso projekto vertė – 2,5 milijono eurų. Daugybė žmonių ir organizacijų Lietuvoje, Airijoje, Anglijoje bei visame pasaulyje tam aukojo pinigų. Tačiau jų dar trūksta.  Tai, kas pradėta, reikia užbaigti, planuojama, kad centras turi būti atidarytas jau šiais metais. Jame bus dešimt nedidelių apartamentų su virtuvėlėmis, turinčių atskirus išėjimus į privačias terasas, dvi paliatyvios slaugos palatos, du žaidimų kambariai, baseinas, šeši reabilitacijos kambariai, sporto salė, sodas, kur bus auginamos vaistažolės. Būsimame centre sergantiems vaikams čia bus teikiama daugybė ne su gydymu, bet su reabilitacija susijusių paslaugų. O ligoniukų tėvai taip pat gaus pagalbą – atsakymus į jiems rūpimus klausimus, psichologinį palaikymą ir padrąsinimą.

Šeimos namučiai Vilniaus rajone iškilo iš gerų žmonių aukų. Dar trūksta pinigų šiems namams įrengti.
Šeimos namučiai Vilniaus rajone iškilo iš gerų žmonių aukų. Dar trūksta pinigų šiems namams įrengti.

– „Chicago Mothers Foundation” („Facebook” pasivadinusi grupe „Vilties Aitvarai”) suplanavo didžiulį labdaros renginį, į kurį jau nupirkta daugiau nei pusė bilietų. Vadinasi, čia gyvenantys lietuviai nėra abejingi, jie aukoja, norėdami padėti Lietuvos mažiesiems onkologiniams ligoniams?

– Vieni aukoja daugiau, kitus sunkiau prisikviesti, tačiau tikimės, kad šio renginio dėka surinksime bent 50 tūkstančių dolerių. Mes norime, kad „Chicago Mothers Foundation” pastangomis būtų įrengta viena paliatyvios slaugos palata ir vienas žaidimų kambarys. Įsitikinau, kad mylinčios ir jautrios mamytės – didelė jėga. Jos daug jėgų ir laiko skiria labdaringam darbui. Turime čia gyvenančių žmonių, kurie nuolat paremia mūsų projektus. Randasi vis daugiau šeimų, kurios savo vaikų arba suaugusių šeimos narių gimtadienių proga draugus kviečia dovanoti ne dovanas, o aukoti pinigų. Tas surinktas sumas jos perduoda mūsų labdaros fondui. Reikia pripažinti, kad didesnioji dalis mūsų rėmėjų yra vadinamieji „trečiabangiai”. Tačiau turime ir kelias vyresnio amžiaus šeimas, kurios skiria pinigų mūsų organizacijos sumanytiems arba remiamiems projektams. Visų šių geradarių pavardžių neminėsiu, jų daug. Tikimės, kad besikuriančių Šeimos namučių svarba patikės ir daugiau čia, Amerikoje gyvenančių žmonių ir pagal išgales skirs pinigų šiai kilniai idėjai. Džiaugiuosi, kad su mūsų „Chicago Mothers Foundation” nuo pirmųjų dienų darbuojasi ir mums padeda patyręs advokatas ir Lietuvos patriotas Alexander R. Domanskis. Jis yra mūsų organizacijos geros valios ambasadorius.

Labdaros vakarą ves Beata Nicholson ir Rokas Bernatonis.
Labdaros vakarą ves Beata Nicholson ir Rokas Bernatonis.

– Pristatykite būsimą renginį.

– Vakarą ves iš Lietuvos atvykę svečiai. Tai žurnalistė, televizijos laidų vedėja ir daugelio kulinarinių knygų autorė Beata Nicholson bei magas, iliuzionistas Rokas Bernatonis. Rokas yra dviejų Guinnesso rekordų autorius. Šių rekordų jis pasiekė atlikdamas triukus su kortomis. Vaikinas magijos triukų mokėsi Las Vegas, taip pat yra ten pasirodęs scenoje. Jaunasis magas dalyvavo Amerikoje vykusiame magijos festivalyje, filmavosi TV iliuzionistų konkurse. Rokas į Ameriką atvyksta kartu su savo seneliu.

Programoje pasirodys šešis kartus pasaulio ir Guinnesso rekordininkas profesionalus žonglierius iš Olandijos Niels Duinker. Kitoje programos dalyje fortepijonu skambins Ani Gogova, saksofonu gros Gabrielius Užameckis, gitara – Rimantas Pažemeckas, dainuos Roberta Pažemeckaitė. Bus ir daugiau atlikėjų, kurie sutiko pasirodyti mūsų renginyje.

– Teko girdėti, kad vakaro metu vyksiančiam aukcionui ir loterijai buvo paaukota nemažai įdomių daiktų?

– Nenorėčiau visko atskleisti, tegul tai bus malonios vakaro staigmenos. Tačiau negaliu neužsiminti, kad netikėtų prizų paaukojo ir keli pasaulyje garsūs lietuvių sportininkai, tokie, kaip ledo ritulininkas Darius Kasparaitis, krepšininkai Žydrūnas Ilgauskas, Jonas Valančiūnas, lengvaatletis, disko metikas Virgilijus Alekna. Prie aukciono prisidėjo ne vienas verslininkas, bus ir su Prezidentu Valdu Adamkumi susijusių daiktų. Taip pat tarp aukcione parduodamų daiktų ir loterijos prizų bus menininkės iš Lietuvos Editos Suchockytės sukurtų paveikslų, kai kas iš dizainerio Aleksandro Pogrebnojaus drabužių kolekcijų ir daug kitokių įdomių ir vertingų daiktų ir netikėtų pramogų.

– O jeigu kas nors norėtų prisidėti ir ką nors paaukoti būsimam labdaros aukcionui, ar dar nebus vėlu tą padaryti?

– Mielai kviečiame visus, kurie gali ir nori ką nors padovanoti. Gerus darbus daryti niekada nebūna per vėlu. Laukiame visų, kurie savo dalyvavimu mūsų renginyje parems Šeimos namučių Lietuvoje atsiradimą. Visi, norintys prisidėti prie šio projekto, gali tai padaryti ne tik ateidami į „Vilties Aitvarų” renginį, bet ir išsiųsdami čekį („Chicago Mothers Foundation” , 14911 E 127th st., Lemont, IL 60439), arba pasinaudodami paypal galimybe: mothersunionfoundation@gmail.com.

Dėkojame visiems, kurie domisi projektu, skaito apie jį, kurie apsispręs kad ir nedidelę sumą jam paaukoti, kurie ateis į mūsų būsimą renginį, kuris įvyks balandžio 21 d., šeštadie­nį, 6:30 val. v. Pasaulio lietuvių cent­re esan­čioje R. Riškus salėje.