loss
Filmavimo metu: režisierius M. Martinsons (k.) ir kunigą vaidinęs A. Mamontovas.

Sulaužyto likimo herojai lietuviškame filme ,,Loss”

Jurgita Raškevičiūtė

Neseniai Jungtinės Amerikos Valstijos sulaukė itin palankiai vertinamo lietuviško filmo „Nereikalingi žmonės” (Loss) apsilankymo. Teigiama, jog filmas „Nereikalingi žmonės” keliauja po visą šalį, o šios kelionės metu vykdoma filmo viešųjų ryšių ir sklaidos kompanija skirta Oskarams ir Auksiniams gaubliams. JAV žiūrovams ne tik parodomas šis filmas, bet taip pat ir skleidžiama informacija apie šį svarbų Lietuvai įvykį. Tai tarsi nedidelis lietuviškos kultūros žingsnelis bandant įsitvirtinti pasaulyje, kadangi filmas šiais metais oficialiai atstovauja Lietuvai JAV kino akademijos apdovanojimų sekcijoje „Geriausias filmas užsienio kalba” bei Auksinio gaublio apdovanojimų atrankoje. Nuostabiausia tai, jog „Nereikalingi žmonės” – pirmas istorijoje meninis filmas iš Lietuvos, kuris pateiktas užsienio kalbos Oskaro atrankai.

Ši filmo kelionė – tai ne tik bandymas įsitvirtinti ar laimėti, bet ir garsinti Lietuvos vardą ir kultūrą pasaulyje. Los Angeles yra tolimiausias taškas, kur šis filmas buvo parodytas, tačiau, anot režisieriaus M. Martinsons, tai buvo vienas iš šilčiausių iki šiol vykusių filmo pristatymų per visą „Nereikalingų žmonių” rodymo istoriją. Kitas labai svarbus filmo parodymas 2008 m. gruodžio 10 dieną įvyko New York, garsiojojeloss Tribeka salėje. Atrodytų, jog į šią filmo peržiūrą sugužėjo visas pasaulis, kadangi salė buvo sausakimša, ko negalėčiau pasakyti apie kitus lietuviškus kultūrinius renginius, vykstančius New York. Ir tai dar ne viskas, žiūrovus pasveikino pats režisierius M. Martinsons, o filmo pagerbti atvyko Lietuvos Respublikos generalinis konsulas New York Jonas Paslauskas. Po daugiau nei pusantros valandos trunkančio filmo niekas neskubėjo skirstytis, o ant scenos užlipęs režisierius buvo apipiltas klausimais. Ne vieną žiūrovą nepaprastai nustebino M. Martinsons ramus būdas ir jautrumas, o paklaustas, iš kur sėmėsi įkvėpimo šiam filmui, režisierius tik nuleido galvą ir padūsavo – „Geras klausimas’’. Anot jo, „mus vieną nuo kito skiria tik šeši žingsniai’’, tai bene ir buvo pagrindinė idėja parodyti šešis filme pavaizduotus charakterius, kurie vienas su kitu yra kažkokiu būdu sujungti. O liūdnoko ir itin sukrečiančio filmo idėjos fonas yra įkvėptas Dostojevskio frazės „ašaros to kenčiančio vaiko”. Režisieriaus M. Martinsons teigimu, šiame filme vaidina patys garsiausi Lietuvos aktoriai, tarp kurių yra ir žymus lietuvių dainininkas A. Mamontovas. Kaip gi pavyko įkalbinti Andrių nusifilmuoti šiame filme? „Mums reikėjo žmogaus, kuris sutiktų vaidinti kunigą, tad pamanėme, jog Andrius tam labai tiktų.” Keista, bet šis personažas per visą pusantros valandos trukmės filmą ištaria tik vos kelis žodžius. Netgi žiauraus likimo paveiktos Valdos kalbinamas, jis tik palinguoja galvą. Kodėl? Kunigui buvo skirta išmokti net penkiolika puslapių, tačiau, kai Andrius sutiko vaidinti, visi šie puslapiai buvo išbraukti, – šmaikštavo režisierius. O pats dainininkas teigė, jog filmavimasis buvo tikra palaima po Šekspyro „Hamleto”, kur jis turėjo atlikti pagrindinį vaidmenį ir išmokti visus monologus.

„Nereikalingi žmonės” skverbiasi į žiaurios realybės paveiktus šešių žmonių gyvenimus, kuriuos likimas sujungė kartu po tragiškos nelaimės, įvykusios prieš dvidešimt metų. Akivaizdu, jog šis filmas paliečia nemažai skaudžių temų, tokių kaip sudėtingi žmogiški santykiai, emigracija, padarytos klaidos, bandymas pasitaisyti. Tai filmas apie žmogaus bandymus rasti teisingą gyvenimo kelią ir daugiau nebekartoti klaidų. Filmo pavadinimas visiškai atitinka scenarijų, kadangi parodytas žmogus yra visiškai niekam nereikalingas, jis tarsi ne visuomenės dalis, išstumiamas iš jos lyg niekam tikęs daiktas. Liūdna, vis dėlto režisierius tikisi, jog sulaužyto likimo herojų vaikų ateitis bus geresnė ir gražesnė.

Filmas „Nereikalingi žmonės” jau yra apkeliavęs nemažai pasaulio šalių ir susilaukęs tarptautinio pripažinimo, o Lietuvoje tapo sėkmingiausia lietuviško filmo premjera. Iki šiol vykstanti filmo kelionė ir viešnagė JAV truks iki JAV kino akademijos nominacijų paskelbimo – 2009 m. sausio 22 d. Na, o jei filmas laimėtų, ši viešnagė gali nusitęsti dar keletą mėnesių. 

loss