Žvelgiant į sielos veidrodį

LORETA TIMUKIENĖ

Akių gydytojagimė Lietuvoje, į Jungtines Valstijas atvyko 1992 metais. Čia vienerius metus mokėsi Maria High School, baigusi įstojo į Loyola University Chicago, kur studijavo biologiją. Po ketverių metų studijų Illinois College of Optometry gavo akių gydytojo laipsnį. Pamačiusi, kad daugelis lietuvių mieliau eina pas lietuvius gydytojus, M. Špokas nusprendė atidaryti savo akių centrą. Iš pradžių įsikūrė viename iš Čikagos priemiesčių Burr Ridge, vėliau persikėlė į Wheaton, dabar jau kuris laikas dirba Clarendon Vision Development Center, esančiame 103 Ogden Ave., Clarendon Hills. Didžioji M. Špokas pacientų dalis yra lietuviai ir tai, kaip sakė medikė, nėra tik tie, kurie nemoka anglų kalbos, – žmonės dažnai renkasi lietuvius gydytojus vien todėl, kad su jais lengviau randa bendrą kalbą. Gydytoja prisipažino, kad ir jos šeimoje lietuviškumo netrūksta – ji yra ištekėjusi už lietuvio, šeimoje, kur auga dvi dukros, stengiamasi puoselėti lietuviškumą.

Paklausta, kodėl ir kaip apsisprendė studijuoti mediciną, M. Špokas paminėjo, kad jų šeimoje medikų nebuvo, tik močiutė buvo medicines sesuo. Gydytoja sako visą laiką galvojusi, kad nori būti fizikinė terapeutė, tačiau pamačiusi iš arti, kaip atrodo šis darbas, suprato, kad tai – tikrai ne jai. Jau besimokydama Loyola University, nuėjusi pas akių gydytoją pasitikrinti akių labai susidomėjo jo darbu ir paprašė pasikeisti vietomis – pro mikroskopą pamatytas akių vaizdas Monikai pasirodė labai įdomus. Jai patiko galimybė, dirbant akių gydytoju, tiesiogiai bendrauti su pacientu, pačiam ieškoti tinkamiausių gydymo būdų.

Anksčiau M. Špoko pacientai buvo vyresnio amžiaus žmonės, tačiau prieš porą metų gydytoja pradėjo domėtis akių terapija, į kurią labiau įsigilinti anksčiau tiesiog neturėjo laiko. ,,Pati besimokydama sugadinau akis ir vis nesupratau, kodėl kiekvienais metais akys vis blogėja, akinių stiklai storėja. Atlikdama praktiką supratau, kodėl taip yra – mūsų akių sveikata priklauso nuo to, kaip sugebame tausoti savo akis. Dar sudėtingiau yra vaikams, kurie nesupranta, kad akis reikia saugoti, kad joms reikia leisti pailsėti”, – sakė medikė. Ji ėmė ieškoti būdų, kaip būtų galima padėti sergantiems trumparegyste. Jau antri metai Clarendon Vision Development Center atliekami pratimai, padedantys sustabdyti trumparegystę, dirbama su žmonėmis, turinčiais sausas akis. Tie, kurie turi tokią problemą, žino, kaip tai yra nemalonu. Akys išsausėja, kai jos per mažai gamina ašarų, kai ilgą laiką nešiojami kontaktiniai lęšiai, dažnai taip atsitinka dėl alergijos ar kokio uždegimo. Gydytoja prisipažino, kad jai patinka dirbti būtent šioje srityje, kadangi ji tokiu būdu gali padėti žmonėms, o ypač vaikams.

M. Špokas sakė ypatingai atidžiai tikrinanti vyresnių žmonių akis – apžiūrint akis galima nustatyti, kokiomis ligomis serga žmogus: cukralige, turi pakilusį kraujo spaudimą ar aukštą cholesterolį. Pamačiusi pakitimus, gydytoja tokius žmones siunčia pas atitinkamų sričių specialistus – taip galima užbėgti už akių rimtesniems susirgimams. Kadangi dažnai akių ligos, panašiai kaip ir onkologiniai susirgimai, užklumpa netikėtai, gydytoja pataria vyresniems nei 40 metų žmonėms bent kartą per metus pasitikrinti akis.

Daugiausia žmonės skundžiasi sausomis akimis, daug alergiškų žmonių. Glaukoma, akių diabetas dažniau kamuoja vyresnio amžiaus žmones. Vaikams dažniai nustatomas vadinamas ,,akies tinginės” arba ,,pabėgusios akies” susirgimas, vis mažesni vaikai serga trumparegyste. Šį susirgimą padeda sustabdyti vienas iš gydytojos M. Špokas taikomų gydymo būdų – ortokorekcija, t. y. gydymas specialiais kontaktiniais lęšiais, kuomet kiekvienai akiai pritaikomas lęšis, kurį tereikia nakčiai įsidėti ir palaikyti per naktį, atsikėlęs žmogus mato žymiai geriau. Tai nėra naujovė, toks gydymas jau taikomas 40 metų, pastaraisiais 10 metų jis labai stipriai pažengė į priekį. Dar nemažai žmonių renkasi chirurginį trumparegystės gydymo būdą – akies operacijos lazeriu gana populiarios.

Lietuvė gydytoja prisipažino, kad kartais tenka pabūti ir psichologu, kai atėję žmonės nori pasiguosti, pasidalinti savo bėdomis. Juk ne veltui sakoma, kad akys yra sielos veidrodis, tad gydytojai kartais tenka žvilgterėti į tą veidrodį ne tik kaip specialistei, bet ir kaip žmogaus pašnekovei. M. Špokas priklauso American Optometric Association, American Academy of Optometry ir College of Optometrists in Vision Development. Laisvalaikiu žaidžia tenisą, mėgsta nardymą po vandeniu ir slidinėjimą.